Komunikaty PR

Sernik – na zimno, pieczony, a może spalony? Poznaj najlepsze przepisy

2021-11-02  |  12:00
Biuro prasowe

Był znany już w starożytnej Grecji, ma swoje święto, może być pieczony lub przygotowany na zimno – sernik, bo o nim mowa, gości na wielu polskich stołach. Bez względu na porę roku czy okazję jest podstawowym i jednym z najczęściej przyrządzanych ciast w domowym zaciszu. Sernik jest również popularnym wyborem w kawiarniach i cukierniach. Każda Pani Domu ma na niego swój sposób. Odwieczny dylemat brzmi: jaką wersję wybrać? Poznajcie najlepsze przepisy.

Sernik ma długą i bogatą historię, od wielu lat podbija serca i podniebienia łasuchów. Nie bez powodu to właśnie tym deserem częstowano zwycięzców Igrzysk Olimpijskich w starożytnej Grecji. Ta długowieczna miłość do twarogowej słodyczy sprawia, że codziennie powstają setki serników – na zimno, pieczonych, z galaretką, a nawet… spalonych. Sernik baskijski pochodzący z Hiszpanii często potocznie jest nazywany właśnie w ten sposób, a to wszystko za sprawą mocno przypieczonej, wręcz skarmelizowanej powierzchni ciasta. Jednak jak przyrządzić to ciasto, by było idealne i zachwyciło domowników lub gości? Patent jest prosty – wykorzystaj najlepszej jakości nabiał, połącz z owocami i dodatkami, takimi jak galaretka czy bita śmietana! Pyszny efekt gwarantowany!

Sernik baskijski zwany „spalonym”

Składniki:

  • 600 g twarogu sernikowego Mlekpol 18 %
  • 4 jajka
  • 200 g cukru
  • 1 płaska łyżka mąki
  • 300 ml śmietanki Łaciatej 30 %
  • 1 płaska łyżeczka soli

Przygotowanie: Tortownice o średnicy 20 cm wykładamy papierem do pieczenia. Papier można wcześniej zwilżyć, żeby łatwiej było wykładać nim formę. Brzegi papieru zawijamy do góry, ponieważ sernik mocno rośnie w trakcie pieczenia. Piekarnik rozgrzewamy do 220°C (góra + dół). W misce miksujemy jajka z cukrem, dodajemy twaróg, śmietankę, sól i mąkę. Masę wlewamy do formy. Wstawiamy do piekarnika, temperaturę obniżamy do 200 °C, pieczemy 40 minut. Po tym czasie sernik powinien mieć nieco miękki środek, masa zetnie się podczas studzenia. Wyciągamy ciasto z piekarnika, pozostawiamy na kilka godzin do wystudzenia.

Sernik pieczony z polskimi jabłkami i bitą śmietaną

Składniki:

Spód:

  • 100 g podłużnych biszkoptów
  • 100 g ciasteczek amaretti
  • 120 g roztopionego masła Łaciate

Masa sernikowa:

  • 500 g twarogu sernikowego Mlekpol 18 %
  • 1 cytryna, starta skórka i wyciśnięty sok
  • 500 g jabłek
  • 3 jajka
  • 150 g cukru
  • 150 g miękkiego masła ekstra Łaciate
  • 1 opakowanie budyniu waniliowego w proszku

Bita śmietana:

  • 250 ml śmietanki Łaciata 30 %
  • 1 łyżeczka żelatyny
  • 1 opakowanie cukru waniliowego
  • mielony cynamon
  • miód płynny

Przygotowanie: Biszkopty i amaretti kruszymy np. przy pomocy robota kuchennego a następnie łączymy z płynnym masłem. Spód kwadratowej tortownicy o boku 23 cm wykładamy papierem do pieczenia, rozkładamy przygotowane ciasto i dociskamy, aby uformować grubszą podstawę. Wstawiamy do lodówki.

Jabłka myjemy, obieramy (jedno pozostawiamy nieobrane, będzie wykorzystane do dekoracji), kroimy na ćwiartki, usuwamy gniazda nasienne, kroimy w grubsze plasterki i zalewamy sokiem z cytryny. Piekarnik rozgrzewamy do 160°C (góra, dół).

Białka oddzielamy od żółtek i ubijamy na sztywna pianę. Dodajemy 50 g cukru i ubijamy, aż cukier się rozpuści. Masło miksujemy z pozostałym cukrem na puszysty krem. Cały czas ubijając dodajemy żółtka, a następnie skórkę otartą z cytryny, twaróg oraz budyń w proszku. Do powstałej masy łyżką dodajemy białka.

Na spód ciasta rozkładamy plasterki obranych jabłek. Wykładamy masę twarogową i wyrównujemy. Pieczemy przez 40-50 min (jeśli wierzch zrobi się zbyt rumiany, w międzyczasie nakrywamy papierem do pieczenia). Po wyjęciu studzimy do temperatury pokojowej.

Żelatynę rozpuszczamy w 40 ml gorącej wody i studzimy. Schłodzoną wcześniej śmietankę ubijamy na sztywno z cukrem waniliowym (przed ubijaniem śmietankę należy schłodzić przez min. 12h w temperaturze poniżej 6O°C). Łączymy z żelatyną i rozkładamy na serniku. Dekorujemy plasterkami jabłka, oprószamy mielonym cynamonem, polewamy miodem.

 

Sernik na zimno z serkiem homogenizowanym i galaretką

Składniki:

  • 600 g serka homogenizowanego waniliowego Rolmlecz
  • 200 ml śmietanki Łaciatej 30 %
  • 1/2 opakowania biszkoptów
  • galaretka np. malinowa
  • galaretka krystaliczna
  • opcjonalnie sezonowe owoce

Przygotowanie: Dno tortownicy (24 cm) wykładamy folią spożywczą. Na niej układamy biszkopty. Galaretkę krystaliczną rozpuszczamy w szklance wrzącej wody (250 ml). Galaretkę rozpuszczamy w 350 ml wrzącej wody. Galaretki muszą być wystudzone, ale płynne. Śmietankę ubijamy na sztywno, następnie dodajemy partiami serek homogenizowany i mieszamy łyżką. Na koniec dodajemy krystaliczną galaretką i ponownie mieszamy. Gotową masę przelewamy na biszkopty i wkładamy do lodówki na pół godziny. Następnie po schłodzeniu wyjmujemy i układamy na masie pokrojone w plasterki owoce sezonowe. Zalewamy wystudzoną galaretką i całość wkładamy do lodówki na kilka godzin.

Bez względu na to czy wolimy sernik pieczony czy schłodzony, można znaleźć opcję idealną dla siebie. Więcej przepisów na tradycyjne, ale też nietypowe serniki znajduje się na stronie www.najlepszewkuchni.pl. 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Żywienie Skyry – codzienna dawka mocy, z Piątnicy, no bo skąd! Biuro prasowe
2024-12-31 | 10:00

Skyry – codzienna dawka mocy, z Piątnicy, no bo skąd!

Wraz z nowym rokiem OSM Piątnica powraca z kampanią reklamową „Przejdź na dobrą stronę mocy”, promującą Skyry – jogurty typu islandzkiego. Dzięki wysokiej zawartości
Żywienie Ciasta na sylwestrowy stół
2024-12-30 | 14:50

Ciasta na sylwestrowy stół

Ile ciast potrzeba na świąteczno-noworoczny stół, aby domownicy byli zadowoleni? Wszystko zależy od liczby zaproszonych gości, ale jesteśmy pewni, że często wystarczy jedno ciasto,
Żywienie Marnowanie żywności w święta: wyrzucamy 1,6 kg jedzenia na osobę [BADANIE]
2024-12-23 | 12:00

Marnowanie żywności w święta: wyrzucamy 1,6 kg jedzenia na osobę [BADANIE]

Aż 83% Polaków wyrzuca jedzenie świąteczne między 23 a 30 grudnia. To przekłada się na 61,7 tys. ton, czyli aż 1,6 kg na osobę. Choć najczęściej wyrzucaną kategorią

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Film

Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani

Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.

Ochrona środowiska

Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić

Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Problemy społeczne

W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania

Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.