Komunikaty PR

Śmietana a śmietanka – czy wiesz, co je różni?

2021-04-14  |  12:00

Do kawy, do ciasta, do zupy, a może do sałatki? Możliwości jest wiele, bo zarówno śmietana, jak i śmietanka stanowią perfekcyjne uzupełnienie wielu potraw. Jednak czy zawsze wiemy, którą wybrać? I czym tak naprawdę różnią się między sobą? Najprościej mówiąc, śmietana jest kwaśna, a śmietanka słodka. A w jakich daniach sprawdzą się najlepiej? Podpowiadamy.

Kilka słów o różnicach

Smak to nie wszystko, co odróżnia śmietanę od śmietanki. Są to przede wszystkim inne procesy powstawania, zawartość tłuszczu oraz konsystencja. Zacznijmy od śmietanki, którą uzyskujemy podczas odwirowania mleka. Jest ona płynna i słodka, dostępna najczęściej w wariantach 10 %, 12 %, 18 %, 30 % i 36 % tłuszczu. Z kolei śmietana, to ukwaszona w wyniku działania czystych kultur bakterii mlekowych śmietanka, która posiada gęstą konsystencję oraz lekko kwaśny smak. Na półkach sklepowych znajdziemy ją w wersji 12, 18 i 22% tłuszczu. Im wyższa zawartość tłuszczu, tym śmietana będzie bardziej gęsta i zawiesista.

No to którą do ciasta, a którą do zupy?

Tak naprawdę zastosowań jest wiele, bowiem z pomocą produktów śmietanowych możemy wyczarować naprawdę pyszne dania. Zazwyczaj słodkie i lekkie śmietanki wykorzystuje się do przygotowywania deserów – pysznych kremów, serników czy tiramisu. Wynika to z faktu, że śmietanka – o ile jest dobrze schłodzona – świetnie nadaje się do ubijania. Idealnie sprawdzi się ta zawierająca 30% lub 36% tłuszczu (np. śmietanka UHT Łaciata). Produkty z wysoką zawartością tłuszczu doskonale się łączą oraz szybko ubijają, pozwalając uzyskać idealną, trwałą konsystencję oraz śmietankowy smak.

Nie tylko do ciast

To, że śmietanka jest słodka, nie oznacza, że pasuje tylko do deserów. Warto jej smakiem wzbogacić np. krem z papryki czy z pomidorów. Pachnąca bazylią zupa na bazie grillowanej papryki to propozycja na smaczny posiłek w gronie rodziny lub znajomych. Zupa jest bardzo łatwa w przygotowaniu i posmakuje każdemu.

Zupa krem z papryki i bazylii

Składniki:

  • 4 żółte papryki
  • 6 ząbków czosnku
  • garść bazylii
  • 3 łyżki oliwy
  • 1 łyżeczka soli
  • 2 szklanki naturalnego bulionu warzywnego
  • ½ szklanki śmietanki Łaciatej 18%

Przygotowanie: Paprykę myjemy, pozbawiamy gniazd nasiennych, smarujemy oliwą i opiekamy na grillu. Gdy ostygnie ściągamy z niej skórkę i kroimy w kostkę. Czosnek przeciskamy przez praskę. Warzywa zalewamy bulionem, dodajemy bazylię i sól, gotujemy ok. 10 minut. Następnie dodajemy śmietankę Łaciatą i całość blendujemy.

A do czego wybrać kwaśną i gęstą śmietanę?

Z pewnością świetnie będzie pasowała do zabielania tradycyjnych zup – jak np. pieczarkowa, kalafiorowa czy ogórkowa. Możemy z niej stworzyć także pyszne dipy do dań zarówno na ciepło, jak i na zimno, które z pomocą śmietanowego sosu, nabiorą zupełnie nowego charakteru.

Jak przygotować zdrowy, smaczny, łatwy i szybki sos, pełen wartości odżywczych? Poniżej prezentujemy przepis. Można go podawać jako dodatek do mięs, wędlin i ryb na zimno. Jednak równie dobrze sprawdzi się podany z sałatami czy drobnymi przekąskami na przyjęciu.

Dip śmietanowy z jajkiem i szczypiorkiem

Składniki:

  • 1 śmietana 18% Mazurski Smak
  • 2 jajka ugotowane na twardo
  • 2 łyżki majonezu
  • ½ pęczka szczypiorku
  • ½ łyżeczki soli
  • 1 łyżeczka cukru
  • pieprz
  • kilka gałązek natki pietruszki

Przygotowanie: Ugotowane żółtka z dodatkiem majonezu rozcieramy łyżką w misce na gładką masę. Białka ścieramy na dużych oczkach tarki i dodajemy do masy. Porcjami dodajemy do niej śmietanę, cały czas ucierając. Na koniec przyprawiamy dip solą, cukrem i świeżo zmielonym pieprzem. Dodajemy posiekany szczypiorek. Podajemy z zieloną natką pietruszki. Smacznego!

Więcej przepisów na dania, w których królują śmietany i śmietanki znajdziecie na www.najlepszewkuchni.pl.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Żywienie „Chwalcie siebie!” przekonuje Oranżada Hellena i realizuje niezwykły mural w War Biuro prasowe
2024-07-03 | 15:05

„Chwalcie siebie!” przekonuje Oranżada Hellena i realizuje niezwykły mural w War

Oranżada Hellena wystartowała z nową odsłoną kampanii #hellendż, realizowaną w tym roku pod hasłem „Chwalcie siebie!”. W ramach akcji, na Nowym Mieście w Warszawie, pojawił
Żywienie Chrup wafle Familijne i wygraj rodzinny wyjazd do krainy bajek pod Paryżem!
2024-07-03 | 15:00

Chrup wafle Familijne i wygraj rodzinny wyjazd do krainy bajek pod Paryżem!

Spotkanie z ulubionymi postaciami z kultowych animacji, światowej klasy pokazy oraz pięć niezwykłych krain – to tylko część atrakcji jakie czekają na zwycięzcę loterii „Mus
Żywienie Świadome wybory żywieniowe Polaków. Naturalne składniki nadal w trendach
2024-07-02 | 11:00

Świadome wybory żywieniowe Polaków. Naturalne składniki nadal w trendach

Świadomość konsumentów w kwestii odżywiania rośnie w szybkim tempie, co potwierdzają wyraźne trendy z ostatnich lat[i]. Polacy coraz uważniej analizują składy

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Problemy społeczne

Ukraińcy mają podobne problemy związane z ochroną zdrowia, co Polacy. Problemem jest długi czas oczekiwania na wizytę i wysokie koszty leków

Długi czas oczekiwania, wysokie koszty leczenia i zakupu leków – to największe bariery w dostępie do opieki zdrowotnej, z jakimi mierzą się uchodźcy z Ukrainy w Polsce – wynika z raportu GUS i WHO. – Problemy stają się coraz bardziej podobne do tych charakterystycznych dla całego systemu ochrony zdrowia. Mniej mają charakter nagły, który był charakterystyczny dla okresu tuż po wybuchu wojny – wskazuje dr Dominik Rozkrut, prezes Głównego Urzędu Statystycznego. Większość przypadków, z powodu których Ukraińcy potrzebują pomocy lekarza, to ostre schorzenia. Co czwarty leczy się z powodu choroby przewlekłej. Wyzwaniem pozostają szczepienia ukraińskich dzieci: wskaźnik wyszczepienia rośnie, ale jest poniżej poziomu wśród polskich dzieci.

Teatr

Mateusz Banasiuk: Podczas studiów uczyliśmy się żonglerki maczugami i popisów cyrkowych. Te umiejętności przydały mi się w zawodzie aktora

W pracy zawodowej kolejny raz przydały się Mateuszowi Banasiukowi umiejętności zdobyte w szkole aktorskiej. W spektaklu „Wypiór” wystawianym na scenie Teatru IMKA odtwórca roli Łukasza udowodnił, że potrafi perfekcyjnie żonglować, wzbudzając podziw widowni. W rozmowie z agencją Newseria Lifestyle artysta zdradza, że podczas studiów nauczył się jeszcze kilku innych sztuczek cyrkowych.