Sok z zielonym listkiem - Fortuna BIO
Sadownicy wracają do starych odmian owoców, pszczoły odzyskały należny im szacunek, owce zastępują kosiarki, a kryzys klimatyczny stał się słowem roku.
Teraz nasza kolej.
Deklarujemy, że chcemy być bardziej eko i zdrowsi, ale kiedy jesteśmy zabiegani albo głodni wciąż sięgamy po produkty wysoko przetworzone. Zbyt rzadko myślimy o codziennych zakupach w kontekście zmian klimatu i ekologii.
A gdyby tak słodką przekąskę zamienić na sok owocowo-warzywny z ekologicznych sadów taki jak np. Fortuna Bio Sok 100% tłoczony burak, jabłko albo Fortuna Bio Sok 100% tłoczony burak, jabłko, czarna porzeczka. Byłoby to z korzyścią i dla zdrowia, i dla środowiska naturalnego.
Ekologiczne, czyli jakie?
Wybierając produkty BIO, wspieramy ekologiczne uprawy. Pokazujemy, że interesuje nas, skąd pochodzi żywność. Rosnący popyt na naturalne, zdrowe produkty motywuje rolników do rezygnacji ze stosowania środków chemicznych. Zamiast nich wybierają bezpieczne środki pochodzenia biologicznego i mineralnego, nieprzetworzone technologicznie.
Stosują się do zasad poszanowania krajobrazu, współistnienia z ekosystemem, bioróżnorodności. Może to np. oznaczać, że na skraju pól czy sadów gospodarstwo posadzi kwiaty z myślą o pszczołach albo zrezygnuje z kosiarek spalinowych na rzecz owiec.
W takich naturalnych gospodarstwach dojrzewają owoce i warzywa, z których powstają soki tłoczone Fortuna Bio Sok 100%. Są smaczne, zdrowe, mają bardziej intensywne aromaty i lepiej zachowują unikalny charakter danej odmiany. Dlatego Fortuna Bio Sok 100% tłoczony jabłko, czarna porzeczka, Fortuna Bio Sok 100% tłoczony jabłko, gruszka tak bardzo przypominają wakacyjny smak owoców zerwanych prosto z sadu albo z działki.
Zdrowe, dojrzałe owoce lub warzywa są myte, selekcjonowane i tłoczone. Ta minimalna ingerencja sprawia, że zachowują swoje naturalne walory, witaminy, składniki mineralne, błonnik i przeciwutleniacze.
Naturalnie dbają o ciebie
Kupując produkty BIO, chcemy mieć pewność, że spełniają one rygorystyczne normy. Dlatego warto wybrać te, które mają znak rolnictwa ekologicznego. Znak ten znajdziesz na opakowaniach soków Fortuna Bio Sok 100% tłoczony.
Jeśli więc właśnie planujesz wycieczkę za miasto i szukasz zdrowej przekąski, wybierając np. Fortuna Bio Sok 100% tłoczony pomidor, możesz mieć pewność, że pomidory użyte do jego produkcji są najwyższej jakości i pochodzą z ekologicznych upraw. Będziesz więc mieć swój wkład w ochronę środowiska.
Skyry – codzienna dawka mocy, z Piątnicy, no bo skąd!
Ciasta na sylwestrowy stół
Marnowanie żywności w święta: wyrzucamy 1,6 kg jedzenia na osobę [BADANIE]
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.