Sokołów inspiruje świątecznie
Choć w świątecznym menu zazwyczaj królują klasyczne, tradycyjne potrawy, to za sprawą coraz szerszych horyzontów kulinarnych i tu następują zmiany. Wiele osób czerpie inspiracje z najbardziej znanych i cenionych kuchni świata, poszukując świeżego spojrzenia również na bożonarodzeniowe ucztowanie. – W Akademii Sokołów od lat edukujemy na temat zdrowego odżywiania i propagujemy sztukę kulinarną zgodna z najnowszymi trendami – mówi Marcin Bałanda, Dyrektor ds. PR i Komunikacji w Sokołów S.A. – Zapraszamy najlepszych szefów kuchni i ekspertów, którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą. Staramy się również inspirować do odkrywania nowych smaków. Zachęcamy ponadto do czerpania przyjemności zarówno z posiłków, jak i z ich przygotowywania. Zbliżające się Boże Narodzenie jest wyjątkową okazją, by sięgnąć po receptury, z których nie korzystamy na co dzień i na ich bazie przyrządzić oryginalne dania, które zachwycą naszych gości. Taka idea przyświecała tegorocznemu bożonarodzeniowemu spotkaniu w Akademii Sokołów.
Wprowadzeniem w świąteczną atmosferę były warsztaty rękodzieła, podczas których influencerzy wykonali prostą, a przy tym efektowną dekorację na stół. Następnie nadszedł czas na kulinarną podróż do Francji. Gość specjalny warsztatów – David Gaboriaud, znakomity szef kuchni o francusko-polskich korzeniach, zaproponował danie główne i deser. Obie potrawy utrzymane były w świątecznym klimacie francuskim. Danie główne stanowiło wyjątkowe połączenie wykwintnego smaku i efektownego sposobu podania. Głównym jego elementem była świeca wołowa Sokołów (czyli tzw. hanger steak), marynowana w rozmarynie i Bourbonie, a następnie krótko smażona. Została zaserwowana z francuskimi ziemniakami la ratte i zieloną salsą. Deser zaskoczył wszystkich niezwykłą formą – to alaska w białej czekoladzie, financier kokosowe, z lodami mango-marakuja i flambirowaną bezą.
Kolejnymi świątecznymi propozycjami kulinarnymi były przystawka i zupa autorstwa Dominika Moskalenko, szefa kuchni Sokołów. Uczestnicy warsztatów przygotowali plastry pieczonej polędwicy wołowej Sokołów z sosem tuńczykowo-kaparowym oraz krem z leśnych grzybów na bazie bulionu wołowo-warzywnego. Stworzone na bazie tradycyjnych receptur, jednak z nowoczesnym twistem, stanowiły doskonałą kompozycję z francuską częścią warsztatowego menu. – Cieszę się, że tak dobrze udało nam się połączyć wyjątkowe, świąteczne smaki, o tak różnym rodowodzie – podsumowuje Marcin Bałanda. – Zawsze staramy się, by nasze kulinarne propozycje były ciekawe, oryginalne, a przy tym proste do samodzielnego odtworzenia w domu. Mam nadzieję, że te bożonarodzeniowe warsztaty zainspirują naszych gości, a przekazana wiedza pomoże im przygotować wspaniałe święta.

Jak pestycydy trafiają na nasze stoły? - nowy raport ujawnia niespójności w polityce UE

Czy dzieci mogą jeść pieczarki i od jakiego wieku jest to bezpieczne?

Polacy mylą piwo alkoholowe i bezalkoholowe - połowa z nich chce zakazu reklamy dla obu wariantów
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Dorota Szelągowska: W moim rodzinnym domu się nie przelewało. Od mamy i babci się nauczyłam, jak ugotować coś z niczego
Prezenterka zaznacza, że dużo czasu spędza w kuchni i jak przekonuje, zawsze da się przyrządzić coś smacznego, nawet gdy pod ręką nie ma zbyt wielu produktów. Tego nauczyła się w rodzinnym domu. Dorota Szelągowska uwielbia kulinarne eksperymenty, dlatego też chętnie podgląda, jak gotują inni i z ich pomysłów również czerpie inspiracje.
Nauka
MNiSW reaguje na problemy psychiczne w środowisku akademickim. Specjalny zespół ma opracować skuteczne rozwiązania

W środowisku naukowym rośnie świadomość znaczenia dobrostanu psychicznego i potrzeby budowania bezpiecznego miejsca – zarówno dla studentów, jak i kadry akademickiej. Z badania SWPS wynika, że wiele osób w tym środowisku zmaga się z silnym stresem, wypaleniem zawodowym oraz zaburzeniami lękowymi i depresyjnymi. Do tego dochodzi także coraz częściej występujący problem mobbingu i dyskryminacji. Tematem zajmuje się MNiSW, powołując specjalny międzyresortowy zespół, ale też same uczelnie.
Media
Maciej Dowbor: Domówki i rolki przyniosły nam dużo większą popularność niż telewizja. Ludzie nas odbierają jak dobrych znajomych

Prezenter przyznaje, że domówki online i publikowane w mediach społecznościowych rolki pozwoliły im zbudować mocną pozycję w cyfrowym świecie. Dzięki nim zyskali dużo większą popularność niż z racji udziału w różnych projektach telewizyjnych czy serialowych. Maciej Dowbor odczuwa dużą satysfakcję z tego, że ich działalność internetowa przyciąga miliony odbiorców, zainteresowanie proponowanymi przez nich treściami nie słabnie, a widzowie, z którymi się spotykają na ulicy, traktują ich jak dobrych znajomych.