Sposób na smaczniejsze potrawy z grilla? Przepisy z ketchupem Kotlin!
Każdy z nas z niecierpliwością czeka na wymarzonego w tym roku grilla. Szykując się do niego, pamiętajmy o podstawowych zasadach! Po pierwsze – przed jedzeniem umyj ręce, przez minimum 30 sekund, po drugie – postaraj się grillować z najbliższymi, z którymi mieszkasz albo przebywasz na co dzień, a po trzecie – pamiętaj, że z ketchupem Kotlin każde jedzenie smakuje lepiej!
Sytuacja, w której się wszyscy znaleźliśmy z dnia na dzień się zmienia… Każdy z nas stara się dostosować do nowej rzeczywistości. Dlatego sezon grillowy musieliśmy rozpocząć nieco później. Po długim czasie w domowej izolacji, powoli wracamy do spędzania czasu na świeżym powietrzu i planujemy pierwsze spotkania przy ruszcie. Ciesząc się z tak długo wyczekiwanych chwil na łonie natury, nie możemy jednak zapomnieć o tym, co najważniejsze – o bezpieczeństwie, które wciąż powinno być naszym priorytetem. Pamiętajmy o nim, planując grillowanie.
Przygotowując się do spotkań towarzyskich, skupmy się na umacnianiu więzi z najbliższymi, z którymi mieszkamy i żyjemy na co dzień – na wielkie spotkania rodzinne i imprezy ze znajomymi jeszcze przyjdzie czas J Przed jedzeniem, koniecznie myjmy ręce – minimum przez 30 sekund! I jeszcze jedno – bez względu na to, czy zdecydujemy się na tradycyjnego grilla w ogródku, czy wykorzystamy w domu elektrycznego – pewne jest, że smak każdej potrawy będzie lepszy, jeżeli dodamy do niej ketchup Kotlin! Poniżej, przedstawiamy przepisy, które pozwolą Ci się o tym przekonać!
Pikantne skrzydełka z grilla
Czas przygotowania: 45 min + 1 godzina w lodówce
Ilość porcji: 4
Składniki:
- 5 łyżek keczupu KOTLIN pikantnego
- 16 skrzydełek kurczaka
- 1 mały jogurt naturalny
- 1 łyżka musztardy
- 1 ząbek czosnku
- 1 łyżeczka słodkiej papryki
- 1 łyżeczka ostrej papryki
- 1 łyżeczka soli
Skrzydełka myjemy i odcinamy lotki – czyli ich końce. Mieszamy jogurt z musztardą, keczupem Kotlin, czosnkiem przeciśniętym przez praskę, papryką ostrą i słodką oraz solą. W powstałej marynacie zanurzamy skrzydełka. Odstawiamy na ok. 1 godzinę do lodówki. Następnie grillujemy ok. 35 minut na mocno rozgrzanym grillu, co kilka minut odwracając skrzydełka na drugą stronę.
Szaszłyki wieprzowo-drobiowe z warzywami
Czas przygotowania: 45 min
Ilość porcji: 4
Składniki:
- 3 łyżki keczupu KOTLIN łagodnego
- 250 g łopatki wieprzowej
- 250g piersi kurczaka
- 1 papryka pomarańczowa
- 1 papryka zielona
- 200g pieczarek
- 4 cebule czerwone
- 150g pomidorków cherry
- 50ml oliwy z oliwek
- 1 łyżeczka papryki ostrej
- 1 łyżeczka papryki słodkiej
- 1 łyżeczka soli
- 1 łyżeczka czosnku suszonego
- 1 łyżeczka sosu sojowego
- 1 łyżeczka oregano
Mięso myjemy i kroimy w dość dużą kostkę. Oliwę mieszamy z keczupem oraz przyprawami i do powstałej marynaty dodajemy mięso w kawałkach. Odstawiamy na ok. 30 minut. Papryki pozbawiamy gniazd nasiennych i kroimy w dużą kostkę. Pieczarki myjemy i osuszamy. Cebulę kroimy w plasterki. Na patyczki do szaszłyków nakłuwamy kolejno: mięso drobiowe, paprykę pomarańczową, mięso wieprzowe, cebulę, pieczarkę, mięso drobiowe, paprykę zieloną, pomidorka cherry, mięso wieprzowe. Gotowe szaszłyki grillujemy na rozgrzanym ruszcie ok. 20 minut lub aż mięso wieprzowe będzie miękkie.
Kotlin. zmienia jedzenie na lepsze!
Intensywnie pomidorowe ketchupy Kotlin charakteryzują się wysoką jakością i najlepszym smakiem – zawdzięczają to wyjątkowej recepturze łączącej mieszankę przypraw i starannie wyselekcjonowane pomidory. Nie zawierają konserwantów i substancji wzmacniających smak. Nic więc dziwnego, że z Kotlinem jedzenie smakuje lepiej!
Keczup Kotlin dostępny jest w wariantach o różnym stopniu ostrości: Łagodnym, Pikantnym oraz – dla fanów naprawdę intensywnych doznań – Extra Hot z Piekła Rodem. Łagodny i Pikantny Ketchup można wybrać ponadto w wersji 60% mniej kalorii. Z kolei fanom aromatycznych połączeń smakowych polecamy Kotlin Czosnek – Bazylia. Wybierz swój ulubiony wariant ketchupu i ciesz się pysznym smakiem podczas grillowania i nie tylko!
Zachęcamy do zapoznania się z portfolio ketchupów Kotlin:
- Ketchup Kotlin Łagodny – 450 g, ok. 4,20 zł
- Ketchup Kotlin Pikantny – 450 g, ok. 4,20 zł
- Ketchup Kotlin Extra Hot z Piekła Rodem – 450 g, ok. 4,20 zł
- Ketchup Kotlin Czosnek i Bazylia – 450 g, ok. 4,20 zł
- Ketchup Kotlin Łagodny i Pikantny 60% mniej kalorii – 450 g, ok. 4,20 zł
…oraz do obejrzenia jednego z nowych spotów telewizyjnych Kotlin: https://www.youtube.com/watch?v=egBHOT9ApXM
Skyry – codzienna dawka mocy, z Piątnicy, no bo skąd!
Ciasta na sylwestrowy stół
Marnowanie żywności w święta: wyrzucamy 1,6 kg jedzenia na osobę [BADANIE]
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Krystian Ochman: Uwielbiam musicale i bardzo chciałbym wrócić na taką scenę. Nigdy nie grałem w polskim musicalu, ale mógłbym spróbować
Zwycięzca 11. edycji programu „The Voice of Poland” podkreśla, że ma duży sentyment do amerykańskich musicali. W kilku muzycznych spektaklach już zagrał i nie wyklucza powrotu na scenę właśnie w takiej roli. Krystian Ochman zaznacza, że wolałby się zmierzyć z jakimś testem w języku angielskim, ale polski projekt też byłby dla niego ciekawym wyzwaniem.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Problemy społeczne
Czas oczekiwania na usługi opieki długoterminowej jest zbyt długi. Pacjenci i ich rodziny gubią się w skomplikowanym systemie
Zarządzanie opieką długoterminową w Polsce funkcjonuje w rozbiciu na dwa sektory: ochrony zdrowia i pomocy społecznej. Brak koordynacji między nimi powoduje, że opieka jest udzielana fragmentarycznie i nie zawsze efektywnie – wynika z raportu Banku Światowego. Co roku tego typu usług potrzebuje co najmniej pół miliona osób, a czas oczekiwania na nie jest zbyt długi. To efekt m.in. niedofinansowania sektora i braku kadr.