Sprawdzone sposoby na upały
Jak szybko się nie przegrzać i ochłodzić?
Ważny jest przewiewny ubiór, który ułatwia odprowadzanie ciepła z organizmu i wydalanie potu – dobrze jest postawić na bawełnę. Warto pamiętać również o czapce lub kapeluszu. Jednym ze sposobów na szybką ochłodę jest noszenie ze sobą wody w rozpylaczu, dzięki któremu można wytworzyć ochładzającą mgiełkę. Dobrze jest również nie wychodzić na słońce w godzinach największego natężenia promieni słonecznych, czyli między 11 a 15. Należy również zawsze nosić ze sobą wodę lub zdrowy napój, np. lemoniadę, dzięki czemu nie doprowadzimy do znacznej utraty płynów i zachowamy ich równowagę w organizmie,
co pomaga organizmowi w utrzymaniu właściwej temperatury ciała.
Najważniejsze jest odpowiednie nawodnienie
Woda umożliwia organizmowi poprawne funkcjonowanie, ponieważ uczestniczy w większości z procesów zachodzących w ciele człowieka. Dzięki niej składniki z pożywienia trafiają do narządów i komórek ciała, zachodzą procesy trawienia, organizm produkuje krew czy możliwa jest odpowiednia termoregulacja temperatury ciała, co jest szczególnie ważne w kontekście wysokich temperatur. Odwodnienie może znacząco pogorszyć stan naszego organizmu – bez wystarczającej ilości wody odczujemy m.in. suchość w ustach, spadek ogólnej wydolności, zmęczenie czy nawet problemy z koncentracją.
Ile pić i jak się nawadniać?
Powszechnie powtarza się, że należy pić około 2 litry dziennie. Zasada ta jest bardzo ogólna
i nie odzwierciedla indywidualnego zapotrzebowania na wodę, gdzie w zależności od m.in. wieku, wagi, stanu zdrowia, poziomu zmęczenia i panującej aury, ilość spożywanej wody powinna ulegać zmianie i odpowiedniemu dostosowaniu. Jednym z lepszych sposobów wyliczenia własnego zapotrzebowania na wodę jest pomnożenie masy ciała przez 30 mililitrów – np. osoba ważąca 75 kg powinna wypijać co najmniej 2,25 L wody dziennie, przy czym należy uwzględniać aktualne odczuwane zapotrzebowanie.
Jeśli chcemy odpowiednio się nawodnić, nie musimy pić tylko zwykłej wody – możemy postawić również na smakowite lemoniady, które dodatkowo uzupełnią elektrolity i utracone (m.in. przez pocenie się) substancje. BeeLemon to naturalne „lmoniady”, czyli lemoniady bez „E” – bez cukru i konserwantów dostępne w czterech pysznych smakach.
Cytryna z miodem to sposób na orzeźwienie w klasycznej wariacji – składa się tylko z wody, cytryn oraz miodu wielokwiatowego. Limonka z miętą jest idealna dla fanów kwaśnego smaku, którzy lubią połączenie soczystych cytryn z rześką miętą. Wersja z dodatkiem czerwonej pomarańczy sprawdzi się szczególnie dla osób ceniących pochodzące z Sycylii pyszne cytrusy. Osobom lubiącym jabłka i miód z pewnością przypadnie do gustu lemoniada, która łączy w sobie jabłko, cytrynę i miód. Wszystkie „lmoniady” – lemoniady bez „E” od BeeLemon są przygotowane na bazie krystalicznie czystej wody, świeżych i soczystych cytryn, są słodzone wyłącznie miodem, nie zawierają substancji konserwujących oraz są produkowane w Polsce. Lemoniady dostępne są w dwóch wariantach – z gazem i bez oraz mogą być świetne dla dzieci!
Czas na wakacje!
Panująca na zewnątrz aura przypomina nam o tym, że zaczynają się wakacje. Niezależnie od tego czy planujesz wyjazd, zostajesz w mieście czy po prostu będziesz spędzać dni na spacerach lub innych aktywnościach powinieneś zadbać o odpowiednie nawodnienie, dzięki czemu będziesz czuć się dobrze i zmniejszysz wpływ upałów na swoje samopoczucie. Udanego wypoczynku!
https://beelemon.pl/

Jak pestycydy trafiają na nasze stoły? - nowy raport ujawnia niespójności w polityce UE

Czy dzieci mogą jeść pieczarki i od jakiego wieku jest to bezpieczne?

Polacy mylą piwo alkoholowe i bezalkoholowe - połowa z nich chce zakazu reklamy dla obu wariantów
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Dorota Szelągowska: W moim rodzinnym domu się nie przelewało. Od mamy i babci się nauczyłam, jak ugotować coś z niczego
Prezenterka zaznacza, że dużo czasu spędza w kuchni i jak przekonuje, zawsze da się przyrządzić coś smacznego, nawet gdy pod ręką nie ma zbyt wielu produktów. Tego nauczyła się w rodzinnym domu. Dorota Szelągowska uwielbia kulinarne eksperymenty, dlatego też chętnie podgląda, jak gotują inni i z ich pomysłów również czerpie inspiracje.
Nauka
MNiSW reaguje na problemy psychiczne w środowisku akademickim. Specjalny zespół ma opracować skuteczne rozwiązania

W środowisku naukowym rośnie świadomość znaczenia dobrostanu psychicznego i potrzeby budowania bezpiecznego miejsca – zarówno dla studentów, jak i kadry akademickiej. Z badania SWPS wynika, że wiele osób w tym środowisku zmaga się z silnym stresem, wypaleniem zawodowym oraz zaburzeniami lękowymi i depresyjnymi. Do tego dochodzi także coraz częściej występujący problem mobbingu i dyskryminacji. Tematem zajmuje się MNiSW, powołując specjalny międzyresortowy zespół, ale też same uczelnie.
Media
Maciej Dowbor: Domówki i rolki przyniosły nam dużo większą popularność niż telewizja. Ludzie nas odbierają jak dobrych znajomych

Prezenter przyznaje, że domówki online i publikowane w mediach społecznościowych rolki pozwoliły im zbudować mocną pozycję w cyfrowym świecie. Dzięki nim zyskali dużo większą popularność niż z racji udziału w różnych projektach telewizyjnych czy serialowych. Maciej Dowbor odczuwa dużą satysfakcję z tego, że ich działalność internetowa przyciąga miliony odbiorców, zainteresowanie proponowanymi przez nich treściami nie słabnie, a widzowie, z którymi się spotykają na ulicy, traktują ich jak dobrych znajomych.