Świąteczne wariacje na temat kiełbasy
Orchidea Creative Group
ul. Ruska 51B
50-079 Wrocław
s.makowska|grupaorchidea.pl| |s.makowska|grupaorchidea.pl
517 412 466
https://grupaorchidea.pl/
Kiełbasa to wędlina tradycyjnie obecna na polskim, wielkanocnym stole. Pojawia się tam
w różnej formie – pieczonej, gotowanej czy surowej, w plasterkach lub kawałkach. My proponujemy dwa przepisy, w których jest głównym składnikiem świątecznych dań.
Jak pisał Zygmunt Gloger w „Encyklopedii staropolskiej”: „Od niej rozpoczynano śniadania
i obiady. Na święconem wielkanocnem, zarówno u ludu jak szlachty, pierwsze miejsce zajmowała zawsze kiełbasa”. Trudno się temu dziwić, była to bowiem przez wiele wieków najbardziej powszechna i lubiana nad Wisłą wędlina, za granicami posiadająca status niemalże symbolu polskiego smaku i jakości.
W naszych przepisach połączyliśmy doskonały smak Kiełbasy z cielęciną Dobrowolscy i klasyczne dodatki – czerwoną kapustę oraz sos chrzanowy.
– Wbrew pozorom kiełbasa rzadko służy jako składnik świątecznych dań – mówi Anna Burak
z firmy Dobrowolscy. – Zwykle jadamy ją osobno z chrzanem lub musztardą. Warto jednak przypomnieć, że doskonale smakuje z odpowiednio przyrządzonymi dodatkami, a do tego niezwykle atrakcyjnie wygląda na wielkanocnie przystrojonym stole.
Kiełbasa pieczona w piwie kraftowym na modrej kapuście
Składniki: pęto Kiełbasy z cielęciną Dobrowolscy, ½ główki modrej (czerwonej) kapusty, 300 ml (kufel) kraftowego piwa, 20 ml octu jabłkowego, 1 łyżeczka cukru, 1 jabłko, 1 cebula, ½ jajka ugotowanego na twardo, 50 ml oleju roślinnego, 1 łyżeczka papryki wędzonej, 1 łyżeczka majeranku, sól, pieprz.
Sposób przygotowania: Obieramy cebulę, kroimy w drobną kostkę i podsmażamy na 20 ml oleju roślinnego, aż się zeszkli i odstawiamy. Połowę główki modrej kapusty drobno szatkujemy, wcześniej usuwając głąb. Do rondla wlewamy 20 ml oleju roślinnego, 300 ml piwa kraftowego, następnie wsypujemy poszatkowaną kapustę, dodajemy ocet, paprykę wędzoną, sól i pieprz. Mieszamy i dusimy pod przykryciem na wolnym ogniu przez około 30 min, co jakiś czas mieszając.
Pęto kiełbasy nacinamy z dwóch stron do smażenia. Następnie delikatnie podsmażamy
z dwóch stron na 10 ml oleju roślinnego. Jabłko obieramy ze skórki, wycinamy gniazdo nasienne i kroimy na małe kawałki. Do modrej kapusty dodajemy podsmażoną cebulę, majeranek, pokrojone jabłko i mieszamy. Następnie rozkładamy ją w naczyniu żaroodpornym na wierzchu umieszczając kiełbasę. Wstawiamy na 20 min do piekarnika rozgrzanego do 180°C. Jajko gotujemy na twardo, obieramy ze skorupki, przekrawamy na pół i wkładamy w środek kiełbasy dla ozdoby.
Kiełbasa pieczona w sosie chrzanowym na śmietanie
Składniki: pęto Kiełbasy z cielęciną Dobrowolscy, 1 cebula, ½ jajka ugotowanego na twardo, 200 ml bulionu, 30 ml oleju rzepakowego, 200 ml śmietany 30%, 150 ml gęstej śmietany 18%, 3 łyżki tartego chrzanu, 1 łyżeczka majeranku, sól, pieprz.
Obieramy cebulę, kroimy w drobną kostkę, przekładamy do rondelka i podsmażamy na 20 ml oleju roślinnego, aż cebula się zeszkli. Dodajemy bulion, śmietanę 30%, śmietanę gęstą 18%, tarty chrzan, majeranek, sól, pieprz. Wszystko mieszamy i podgrzewamy na ogniu przez 3 min. Gotowy sos chrzanowy odstawiamy. Pęto kiełbasy nacinamy z dwóch stron do smażenia. Następnie delikatnie podsmażamy z dwóch stron na 10 ml oleju roślinnego. Sos chrzanowy przelewamy do naczynia żaroodpornego, dodajemy kiełbasę i wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do 180°C na 20 min. Jajko gotujemy na twardo, obieramy ze skorupki, przekrawamy na pół i wkładamy w środek kiełbasy dla ozdoby.
Smacznego!
Dobrowolscy to rodzinny zakład mięsny założony w 1990 roku przez Stanisława Dobrowolskiego i jego syna Adama, zlokalizowany w Wadowicach Górnych. Specjalizuje się w produkcji wysokiej jakości wędlin i dań gotowych zgodnie z mottem
„Łączymy smakiem pokolenia”. Do produkcji wykorzystuje mięso pozyskiwane z tradycyjnego chowu. Od początku współpracuje z lokalnymi hodowcami, co łączy z dbałością o środowisko naturalne. Jest firmą ze 100% polskim kapitałem, która uzyskała liczne nagrody i wyróżnienia, m.in. Podkarpacką Nagrodę Gospodarczą i certyfikaty „Przedsiębiorstwo Fair Play” oraz „Solidna Firma”.
www.dobrowolscy.pl
Egzotycznie orzeźwiająca nowość!
Smak i zapach owoców granatu ze słonecznej Grecji w każdej szklance!
Zioła mają … smak!
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Uroda
M. Klajda (Miss Polonia 2024): Medycyna estetyczna to forma leczenia kompleksów. Każdy powinien sam zadecydować o ingerencji w swój wygląd
Choć medycyna estetyczna jest branżą bardzo atrakcyjną i perspektywiczną, to jednak taka ścieżka kariery nie była dla Miss Polski 2024 idealnym rozwiązaniem. Nie zdecydowała się rozwijać w tym właśnie kierunku, ale śledzi rozwój tej dziedziny. Maja Klajda nie krytykuje, ani też nie chwali tych, którzy decydują się na poszczególne zabiegi. Jej zdaniem, to indywidualna sprawa, zachęca jednak do podejmowania mądrych decyzji.
Konsument
Sztuczna inteligencja wzbudza w Polakach głównie ciekawość i obawy. Ponad połowa widzi w niej zagrożenie
Prawie połowa Polaków twierdzi, że myśląc o sztucznej inteligencji, odczuwa zaciekawienie, ale aż 39 proc. przyznaje, że są to głównie obawy. Dotyczą one niewłaściwego wykorzystania SI, utraty kontroli nad nią i marginalizacji roli człowieka na rynku pracy. Na razie jednak tylko 11 proc. badanych używa narzędzi opartych na sztucznej inteligencji w swojej pracy. Chociaż rozwiązania te zyskują zwolenników, to wciąż duża grupa pracowników nie wie, w jaki sposób mogłyby one wspomóc ich w obowiązkach zawodowych – wskazuje badanie „Polacy o AI. Codzienność, nadzieje, obawy”.
Ochrona środowiska
Polski rynek roślinny rozwija się wolniej niż na Zachodzie. Kraje z największą konsumpcją mamy szansę dogonić za kilkanaście lat
Wartość rynku roślinnego w Polsce przekroczyła już wartość 1 mld zł. Roślinne zamienniki nabiału stanowią ponad połowę tej kategorii, a silną pozycję w sprzedaży mają alternatywy dla mleka – wynika z raportu Polskiego Związku Producentów Żywności Roślinnej. Polski rynek z rocznymi wydatkami rzędu 4,23 euro na osobę wciąż jednak odbiega od kwot wydawanych na żywność roślinną na Zachodzie. Branża liczy na wsparcie państwa w wykorzystaniu potencjału konsumentów.