Świętuj Światowy Dzień Czekolady z Mars Wrigley!
Gorzka, mleczna, biała, w formie tabliczki, batonu czy cukierków. Kto z nas jej nie lubi? Czekolada to jedna z najpopularniejszych słodkości uwielbiana na całym świecie. Dzielimy się nią z bliskimi i wspólnie z nimi celebrujemy wyjątkowe chwile, ciesząc się jej smakiem. 7 lipca 1550 r. do Europy zostały przywiezione pierwsze ziarna kakaowca, dlatego właśnie tego dnia obchodzimy Światowy Dzień Czekolady! Świętuj ten najsłodszy dzień w roku i podziel się z bliskimi produktami Mars Wrigley.
SNICKERS®, MARS®, TWIX®, M&M’S® to kultowe czekoladowe produkty Mars Wrigley, które umilają ważne momenty ludziom w ponad 180 krajach. SNICKERS® – baton pełen orzeszków, karmelu i nugatu, oblany prawdziwą mleczną czekoladą, szybko stał się jedną z najbardziej lubianych przekąsek na świecie. MARS® to oryginalny batonik, który powstał z połączenia czekolady, karmelu i nugatu. Wciąż popularny i doceniany przez kolejne pokolenia. Batoniki TWIX® to przepyszne połączenie trzech prostych składników – chrupiącego ciastka, złotego karmelu i mlecznej czekolady. Każda kawa z TWIX® to gwarancja chwili przyjemności. Batoniki BOUNTY® w mlecznej czekoladzie z intensywnym i miękkim nadzieniem kokosowym kuszą smakiem raju. Czekoladowe draże M&M’S® w kolorowych skorupkach to jedne z najsłynniejszych słodyczy na świecie od 1941 roku. Idealne do dzielenia się z bliskimi! A kuleczki MALTESERS® oblane mleczną czekoladą można pokochać za ich chrupiący, pyszny środek. To który z kultowych produktów Mars Wrigley lubisz najbardziej?
A czy wiesz, że:
- Angielskie słowo „chocolate” pochodzi z języka Azteków. „Xocolatl” oznaczyło „gorzką wodę”.
- Zarówno Aztekowie, jak i Majowie przypisywali czekoladzie ponadprzeciętne właściwości, a europejscy medycy polecali jej spożywanie na różne dolegliwości.
- Obecnie najwięcej czekolady zjadają mieszkańcy Szwajcarii. Około 8,8 kg na osobę w skali roku[1]!
- Czekoladowe M&M'S® powstały w 1941 r. z myślą o żołnierzach jako racje wojskowe podczas II wojny światowej. Draże te zostały też wybrane przez astronautów promu kosmicznego jako część ich zapasów żywności. Dzięki temu firma Mars stała się pierwszym producentem słodyczy w kosmosie.
- Nazwa kultowego batonika SNICKERS® pochodzi od imienia konia, który należał do żony Franklina Marsa, a największy baton tej marki powstał w Waco w Teksasie i ważył ponad 2 tony.
- Owoce kakaowca są gotowe do zbiorów dopiero po 5 latach.
- Uprawa kakao stanowi główne źródło dochodu dla około 50 milionów ludzi na świecie.
- 40% światowego kakao pochodzi z Wybrzeża Kości Słoniowej, które razem z Ghaną, Indonezją i Nigerią wytwarzają go aż 70% w skali świata.
- Firma Mars w 2018 r. uruchomiła program „Kakao dla Pokoleń” przeznaczając na jego realizację 1 miliard USD (w latach 2018-2028), aby w szczególny sposób zadbać o zrównoważone pozyskiwanie tego surowca.
- Różne warianty batoników Snickers, Mars i Twix, czekoladowe i orzechowe M&M” czy gwiazdki Milky Way Magic Stars produkowane są w Polsce, w fabryce w Janaszówku pod Warszawą.
[1] Za: Euromonitor 2017, https://www.statista.com/chart/3668/the-worlds-biggest-chocolate-consumers/
Skyry – codzienna dawka mocy, z Piątnicy, no bo skąd!
Ciasta na sylwestrowy stół
Marnowanie żywności w święta: wyrzucamy 1,6 kg jedzenia na osobę [BADANIE]
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.