Ten duet skradnie łódzkie podniebienia! Festiwal Hot&Sweet
Sierpień w Manufakturze to czas, który na stałe wpisał się w kalendarz miłośników wyjątkowych smaków, a to za sprawą autorskiego Festiwalu Hot&Sweet! 5. edycja wydarzenia potrwa od 19 sierpnia do 1 września.
W tegorocznej edycji wydarzenia udział weźmie 16 renomowanych restauracji z Manufaktury. W ramach Festiwalu, każdy z lokali przygotował autorskie dania, które zaskoczą nie tylko smakiem, ale również kreatywnym podejściem do tematu. Co ważne, słodkie w tym kontekście to nie tylko desery – restauracje proponują również wyrafinowane dania główne, w których połączenie słodyczy z ostrością zachwyci nawet najbardziej wymagających smakoszy. Sprawdź, co przygotowali restauratorzy!
Al Dente
Miłośnicy kuchni włoskiej wiedzą, że specjalnością Al Dente są rzemieślnicze makarony. Wśród festiwalowych propozycji w menu znajdzie się tagliatelle z sosem z pieczonej papryki i kurczakiem sous-vide faszerowanym serem kozim z groszkiem cukrowym (50 zł). A na deser monoporcja – tartaletka kukurydziana z zapiekanym kremem kokosowym, galaretką mango-marakuja z chilli oraz kremem czekoladowo-kokosowym (19,40 zł).
Bawełna
Restauracja z typowym „łódzkim” charakterem zaprasza na spicy pasta (62,30 zł), czyli makaron linguine w kremowym sosie na bazie cebuli szalotki, czosnku, białego wina, włoskich pomidorów, ostrej kiełbaski nduja, grana padano, podawany z serem burrata oraz liśćmi bazylii. Natomiast miłośnicy słodkości będą mogli spróbować jeżynowego tiramisu (33 zł), będącego autorską odsłoną włoskiego deseru na bazie mascarpone, jaj oraz konfitury jeżynowej przełożonej biszkoptami nasączonymi herbatą owocową, wiśniówką oraz świeżymi jeżynami. A to wszystko podawane z musem z białej czekolady i jogurtu.
Bobby Burger
Hawajski ogień (burger – 34,90 zł, burger z frytkami i napojem 48,90 zł) to festiwalowa propozycja od Bobby Burger. A kryje się za nią bułka brioche, sos salsa mexicana, bekon, ananas, wołowina, cebula, sałata, jalapeño, sos mango majo.
Chude Ciacho
Spróbujcie koniecznie propozycji przygotowanej przez Chude Ciacho, czyli Hot Cherry and Ice –ciasto czekoladowe z wiśniami pod pikantną kruszonką, serwowane z lodami czekoladowymi (25,90 zł).
Galicja
W restauracji powstałej z zamiłowania właścicieli do podróży i dobrej kuchni zjecie letni klasyk, czyli pierogi z jagodami ze słodką śmietaną (39,99 zł), a także grillowanego steka ze schabu (54,30 zł), podawanego z grillowanymi warzywami, ziemniakami z pieca oraz sosem z grillowanego ananasa z chilli i masłem z czerwonym pieprzem.
Ganesh
Ostro i słodko prosto z Indii. W menu festiwalowym w Ganesh królować będzie jalebi – najpopularniejszy deser z północnych Indii (49 zł). Są to chrupiące ciasteczka w kształcie spiralki wykonane z mąki pszennej smażonej w głębokim oleju, a następnie zanurzone w syropie cukrowym z szafranem. Propozycja „hot” to Chicken 65 (29 zł), czyli soczyste, niezwykle aromatyczne i pikantne kawałki smażonego kurczaka serwowane z indyjskim chlebkiem naan. W wersji wegetariańskiej zamiast kurczaka podawany będzie kalafior przygotowywany w tej samej formie. A dlaczego w nazwie pojawia się „65”? Restauratorzy będą wyjaśniać bezpośrednio przy stole.
Kaukaz
Fani tradycyjnej kuchni kaukaskiej będą mogli spróbować szisz-kebabu (55 zł) z farszem z wołowiny i wiśni, podawanego z ryżem i słodkim sosem wiśniowym oraz żeberek po kaukasku (75 zł) z grilla opalanego węglem, zapieczonych w pikantnym sosie adżika.
La Vende
Wśród festiwalowych propozycji, na słodko – śliwka w kruszonce podawana z sosem karmelowym i lodami waniliowymi (32 zł), a na ostro – polędwica z indyka sous-vide w sosie śliwkowym z chilli podana z opiekanymi ziemniakami i grillowanymi warzywami (60 zł).
Resturante Manuarte
Hot&Sweet w Manuarte to churros, cukier cynamonowy, sos z gorzkiej czekolady (14,90 zł) oraz chicharrones w sosie ostrygowym z miodem i palonym czosnkiem, guacamole i sałatką z marynowaną papają (39,90 zł).
Pizzeria 105
Hot czy sweet burger? Jednego i drugiego będziecie mogli spróbować w Pizzeria 105. W składzie sweet burgera (30 zł) znajdziecie bułkę dwa sezamy, mięso wołowe, sałatę, ser, ananasa, camembert i żurawinę. Natomiast w red hot burger (30 zł) – bułkę dwa sezamy, mięso wołowe, sałatę, ser, pomidora, ogórek konserwowy, czerwoną cebulę, paprykę jalapeño, sos majonezowy z piri-piri.
Polka
Żeberko karmelizowane w miodowej marynacie podane w zapiekanej chałce (58 zł) to słodka propozycja od restauracji Polka. Zwolenników połączenia słodkiego z ostrym z pewnością urzeknie naleśnik z letnimi owocami i sosem pomarańczowym z nutą chilli (30 zł).
Rajskie jadło
Chałwowa eksplozja z leśnym dodatkiem? Lody chałwowe, mus z owoców leśnych i rogalik drożdżowy (35 zł) to pozycja obowiązkowa w menu łódzkich foodies. A tym, którzy będę mieli ochotę na coś ostrzejszego polecamy spróbować polędwiczek w sercu z ostrej salsy i kremowym puree z pietruszki (54 zł).
Szpulka
Słodki słoik Szpulki to aksamitny krem z porzeczki, przekładany ciasteczkami z dodatkiem wystrzałowej kruszonki (31 zł). Dla fanów bardziej wytrawnej kuchni Szpulka przygotowała udon z kimchi i krewetkami (54,20 zł) – japoński makaron w sosie na bazie kapusty kimchi, podawany z krewetkami, czosnkiem, czerwoną cebulą, mango, groszkiem cukrowym, szczypiorkiem oraz orzeszkami ziemnymi.
Tawerna
Tartaletka kukurydziana z zapiekanym kremem kokosowym, galaretką mango-marakuja z chilli oraz kremem czekoladowo-kokosowym (19,80 zł) to słodka propozycja od Tawerny. W menu na ostro znajdą się polędwiczki montenegro (48 zł) – pieczona polędwica wieprzowa podana z arbuzowym sosem tzatziki, miętą i papryczką chilli.
The Mexican
Kuchnia meksykańska znana jest z wykorzystywania papryczki chilli. Nie zabraknie jej i w menu przygotowanym specjalnie na Festiwal Hot&Sweet. Fani tej kuchni zjedzą jalapenos quesadillas z szarpaną wołowiną i papryczkami jalapeño (30,90 zł). A na deser? Sernik z marakują i białą czekoladą (28,90 zł), czyli pastel de queso con maracuya.
Zielona
Festiwalowe propozycje dla wegetarian znajdziecie w Restauracji Zielona. Opcja na słodko to naleśniki z lodami malinowymi, bitą śmietaną, białą czekoladą i piankami marshmallow (39 zł). Fani ostrych smaków będą mogli spróbować tteokbokki z chrupiącym tofu i kimchi, czyli ryżowych klusek z tofu, shitake z boczniakiem, dymką i kimchi (52 zł).
Skyry – codzienna dawka mocy, z Piątnicy, no bo skąd!
Ciasta na sylwestrowy stół
Marnowanie żywności w święta: wyrzucamy 1,6 kg jedzenia na osobę [BADANIE]
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Krystian Ochman: Uwielbiam musicale i bardzo chciałbym wrócić na taką scenę. Nigdy nie grałem w polskim musicalu, ale mógłbym spróbować
Zwycięzca 11. edycji programu „The Voice of Poland” podkreśla, że ma duży sentyment do amerykańskich musicali. W kilku muzycznych spektaklach już zagrał i nie wyklucza powrotu na scenę właśnie w takiej roli. Krystian Ochman zaznacza, że wolałby się zmierzyć z jakimś testem w języku angielskim, ale polski projekt też byłby dla niego ciekawym wyzwaniem.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Problemy społeczne
Czas oczekiwania na usługi opieki długoterminowej jest zbyt długi. Pacjenci i ich rodziny gubią się w skomplikowanym systemie
Zarządzanie opieką długoterminową w Polsce funkcjonuje w rozbiciu na dwa sektory: ochrony zdrowia i pomocy społecznej. Brak koordynacji między nimi powoduje, że opieka jest udzielana fragmentarycznie i nie zawsze efektywnie – wynika z raportu Banku Światowego. Co roku tego typu usług potrzebuje co najmniej pół miliona osób, a czas oczekiwania na nie jest zbyt długi. To efekt m.in. niedofinansowania sektora i braku kadr.