Tradycyjna Pascha Wielkanocna
Pascha to tradycyjny, Wielkanocny deser, cieszący się ogromną popularnością na polskich stołach. Zarówno jej kształt, jak i składniki niosą za sobą wiele symbolicznych znaczeń. Bakalie, cukier i twaróg świadczą o bogactwie i dobrobycie, natomiast mleko oraz jajka symbolizują odrodzenie. To wszystko zamknięte jest w pysznej piramidzie lub w stożku, który wskazuje kierunek nieba.
Paschę można dowolnie zmieniać i dostosowywać do gustów smakowych domowników. Co ważne, jest potrawą mocno podkreślającą podniosły charakter świąt. Poznaj przepis na jej najbardziej tradycyjne wydanie.
Tradycji staje się zadość
Tradycyjna pascha zawdzięcza swój znakomity smak dzięki połączeniu kilku prostych składników. Najczęściej serwowana jest we wschodniej części Polski. Jej korzeni należy szukać na Ukrainie i w Rosji. Jest bardzo prosta w wykonaniu.
Składniki:
1 kg twarogu
4 żółtka z dużych jajek
150 ml śmietany 30%
200 g miękkiego masła
200 g cukru pudru
2 łyżki cukru waniliowego
100 g moreli suszonych Bakal Soft
100 g suszonych rodzynek Bakal Naturalnie
50 g orzechów włoskich Chandler Bakal Naturalnie
50 g żurawiny suszonej Bakal Naturalnie
Przygotowanie:
Zmielić dwukrotnie twaróg. Cukier puder oraz żółtka utrzeć na puszystą masę, następnie dodać miękkie masło, śmietanę oraz cukier waniliowy. Pokroić w kostkę morele oraz posiekać orzechy włoskie. Morele nie wymagają wcześniejszego namaczania. Do masy dodawać stopniowo twaróg oraz po garści przygotowanych bakalii. Masę przelewać do wysokiej formy, np. miski wyłożonej uprzednio ścierką. Włożyć deser do lodówki do stężenia. Przełożyć paschę na paterę.
Pascha – dlaczego jest wyjątkowa?
W zależności od rodzaju paschy możemy w niej znaleźć witaminę E oraz A, fosfor, wapń i białko. Bakalie w niej występujące wzbogacają ją także o wartościowe składniki odżywcze, niezwykle ważne w naszej diecie. Do tego deseru łatwo wprowadzać smakowe modyfikacje i na jego bazie przygotowywać przeróżne słodkości.
Wszystkie Bakalie dostępne na stronie: https://bakalsklep.pl

Polacy mylą piwo alkoholowe i bezalkoholowe - połowa z nich chce zakazu reklamy dla obu wariantów

Wzrasta rynek świeżej żywności online – w Markecie Świeżości DPD już ponad 70 partnerów

Międzynarodowy Dzień Szczęścia i tiramisu – przypadek czy przeznaczenie?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Muzyka

Zespół Kombii: W tym roku świętujemy 50-lecie naszej współpracy. Jesteśmy nadal w tym zawodzie z miłości do muzyki i do naszych fanów
Grzegorz Skawiński i Waldemar Tkaczyk na co dzień mieszkają w Trójmieście, niedaleko Opery Leśnej. W całej swojej karierze muzycy zespołu Kombii zagrali w sopockim amfiteatrze kilkadziesiąt razy, ale jak zaznaczają – przed każdym kolejnym występem towarzyszą im duże emocje. W tym roku świętują 50-lecie współpracy, a podczas Polsat Hit Festiwal będzie można ich usłyszeć w koncercie „Gdzie się podziały tamte prywatki”.
Media
Przygotowania do Polsat Hit Festiwal trwają cały rok. To olbrzymie przedsięwzięcie logistyczne

Już dziś wieczorem w Operze Leśnej w Sopocie startuje Polsat Hit Festiwal. Maciej Rock, jeden z prowadzących to wydarzenie, podkreśla, że w przygotowanie takiego projektu angażują się setki osób, którym powierzone są określone zadania. By w stu procentach zrealizować założony scenariusz, trzeba włożyć wiele wysiłku, bo przy tak prestiżowej imprezie nie ma miejsca na przypadek. Prezenter nie urywa, że mimo wieloletniego doświadczenia zawodowego, przed wyjściem na scenę towarzyszy mu stres.
Polityka
Kampania prezydencka na ostatniej prostej. Temat ochrony zdrowia na drugim planie

Zdaniem przedstawicieli Naczelnej Izby Lekarskiej temat ochrony zdrowia w kampanii prezydenckiej, prowadzonej przed I turą wyborów, zszedł na dalszy plan. Kandydaci na najwyższy urząd w Polsce nie podawali – poza tematem składki zdrowotnej – w tym obszarze konkretów, a skupili się na kampanijnych ogólnikach i zapewnieniach. Zabrakło poruszenia wielu ważnych kwestii dotyczących m.in. przyszłości zawodów medycznych, kształcenia lekarzy, walki z agresją wobec medyków czy pomysłów na skrócenie kolejek do specjalistów i poprawy finansowania.