Ulubiony śródziemnomorski przysmak w nowej, marynowanej odsłonie
Suszone pomidory marynowane w occie jabłkowo-spirytusowym z oregano OLE! to klasyczna śródziemnomorska przekąska w nowym wydaniu. Bez oleju i z dodatkiem aromatycznego oregano jest idealnym uzupełnieniem wiosennych kanapek, sałatek i dań na ciepło.
Suszonych pomidorów nie sposób porównać do żadnych innych warzywnych przekąsek. Intensywny aromat i niepowtarzalny smak, który wydobywa suszenie, sprawiają, że są chętnie wykorzystywane w kuchni na co dzień i od święta. W najpopularniejszych wariantach spotyka się je z dodatkiem oliwek, ziół lub pestek, w aksamitnej oliwie lub aromatycznym oleju. Teraz marka OLE! przedstawia ulubiony śródziemnomorski przysmak w nowej, marynowanej odsłonie.
Inspirowane smakiem włoskiej klasyki Suszone pomidory marynowane w occie jabłkowo-spirytusowym z oregano OLE! charakteryzuje wyjątkowa soczystość i delikatny aromat oregano. To propozycja idealna do kanapek z mozzarellą, zapiekanych szparagów z buratą czy lekkiego makaronu, na przykład z pieczonymi warzywami <link>
Świetnie sprawdzi się również jako smaczny dodatek do dań mięsnych i zapiekanek na bazie pomidorów. Samodzielnie podana, na pewno przyciągnie uwagę i zachwyci lekkością.
Więcej pysznych propozycji na dania z warzywnymi przekąskami OLE! znajdziesz w PRZEPIŚNIKU OLE! na: www.wole-ole.pl
__________________________
Suszone pomidory marynowane w occie jabłkowo-spirytusowym z oregano OLE!
Pojemność: 305 ml Cena: ok. 15 zł
Egzotycznie orzeźwiająca nowość!
Smak i zapach owoców granatu ze słonecznej Grecji w każdej szklance!
Zioła mają … smak!
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Uroda
M. Klajda (Miss Polonia 2024): Medycyna estetyczna to forma leczenia kompleksów. Każdy powinien sam zadecydować o ingerencji w swój wygląd
Choć medycyna estetyczna jest branżą bardzo atrakcyjną i perspektywiczną, to jednak taka ścieżka kariery nie była dla Miss Polski 2024 idealnym rozwiązaniem. Nie zdecydowała się rozwijać w tym właśnie kierunku, ale śledzi rozwój tej dziedziny. Maja Klajda nie krytykuje, ani też nie chwali tych, którzy decydują się na poszczególne zabiegi. Jej zdaniem, to indywidualna sprawa, zachęca jednak do podejmowania mądrych decyzji.
Konsument
Sztuczna inteligencja wzbudza w Polakach głównie ciekawość i obawy. Ponad połowa widzi w niej zagrożenie
Prawie połowa Polaków twierdzi, że myśląc o sztucznej inteligencji, odczuwa zaciekawienie, ale aż 39 proc. przyznaje, że są to głównie obawy. Dotyczą one niewłaściwego wykorzystania SI, utraty kontroli nad nią i marginalizacji roli człowieka na rynku pracy. Na razie jednak tylko 11 proc. badanych używa narzędzi opartych na sztucznej inteligencji w swojej pracy. Chociaż rozwiązania te zyskują zwolenników, to wciąż duża grupa pracowników nie wie, w jaki sposób mogłyby one wspomóc ich w obowiązkach zawodowych – wskazuje badanie „Polacy o AI. Codzienność, nadzieje, obawy”.
Ochrona środowiska
Polski rynek roślinny rozwija się wolniej niż na Zachodzie. Kraje z największą konsumpcją mamy szansę dogonić za kilkanaście lat
Wartość rynku roślinnego w Polsce przekroczyła już wartość 1 mld zł. Roślinne zamienniki nabiału stanowią ponad połowę tej kategorii, a silną pozycję w sprzedaży mają alternatywy dla mleka – wynika z raportu Polskiego Związku Producentów Żywności Roślinnej. Polski rynek z rocznymi wydatkami rzędu 4,23 euro na osobę wciąż jednak odbiega od kwot wydawanych na żywność roślinną na Zachodzie. Branża liczy na wsparcie państwa w wykorzystaniu potencjału konsumentów.