Urlop od gotowania? 5 przepisów na sałatki
Klimat, w którym żyjemy sprawia, że gdy tylko zaczynają rozpieszczać nas pierwsze letnie promienie słoneczne, nie chcemy marnować ani chwili. Marzymy o tym, by już w czerwcu wypisać urlop od gotowania na czas nieokreślony. Coraz więcej czasu spędzamy poza domem i ostatnią rzeczą, jakiej chcemy, są godziny stania nad parującymi garnkami czy rozgrzanym do czerwoności piekarnikiem. W naturalny sposób w naszych jadłospisach zaczynają dominować sałatki, które są pyszne i szybkie do zrobienia. Oto jakie przepisy warto szczególnie sprawdzić w tym sezonie.
Spotkajmy się przy grillu!
Latem uciekamy z kuchni. Życie rodzinne i towarzyskie przenosimy do przydomowych ogródków lub w plener. Nasza dieta bazuje na świeżych warzywach i owocach oraz grillowanym mięsie i serach serwowanych na zimno lub poddawanych krótkiej obróbce termicznej.
– Aby ser żółty nie roztopił się całkiem podczas grillowania, warto oprószyć go delikatnie panierką z mąki, bułki tartej lub drobno pokrojonych ziół. Dzięki temu uzyskamy chrupiącą skórkę, która dodatkowo podkreśli smak sera. - radzi Ewa Polińska z MSM Mońki. - Ser, przeznaczony do grillowania, należy pokroić w miarę grube plastry lub kostkę i dodawać do sałatek zaraz po zdjęciu z rusztu.
Latem coraz śmielej zastępujemy mięso różnego rodzaju strączkami. Jednym ze smaków, które bezsprzecznie kojarzą nam się z wakacjami, jest gotowana młoda fasolka szparagowa. Jeżeli uzupełnimy ją o kawałki grillowanego sera i świeże warzywa, np. pomidorki koktajlowe, zyskujemy pełnowartościowy posiłek, przy którym możemy śmiało spędzać ciepłe i długie letnie wieczory.
Wakacyjna beztroska w towarzystwie pożywnych przekąsek
Latem nasze myśli odpływają w mniej lub bardziej nieznanych nam kierunkach. Z przyjemnością wizualizujemy czas, jaki spędzimy na wyczekiwanym urlopie i swobodnie oddajemy się marzeniom. Planowanie rodzinnych wakacji z pewnością umilą nam posiłki inspirowane miejscami, w których zamierzamy spędzić letnie wakacje.
Kuchnią, która jednoznacznie kojarzy się z relaksem przy zimnych drinkach z palemką, jest kuchnia Ameryki Południowej. Pełna świeżych warzyw i aromatycznych ziół przenosi nasze kubki smakowe wprost na przyjemnie rozgrzane plaże i ciepłe oceaniczne wody. Czasem wystarczy niewielka modyfikacja sprawdzonych przepisów, by ulec urokowi tych egzotycznych smaków. Wystarczy, aby ulubioną sałatkę umieścimy w koszyczkach z placków tortilli, a już na naszych stołach pojawia się oryginalny posiłek, który z pewnością zaskoczy naszych gości.
Odpłyńmy gdzieś daleko, poza horyzont
Latem na naszych stołach często zaczynają rządzić ryby. Nic dziwnego, są bowiem doskonałym źródłem białka, witamin i nienasyconych kwasów tłuszczowych. Dietetycy radzą, by spożywać ryby minimum dwa razy w tygodniu. Niestety, statystycznie Polacy znacząco odbiegają od tej normy.
Na szczęście latem ten trend ulega poprawie. Na polskich stołach pojawiają się zarówno ryby słodkowodne (pstrąg lub sandacz), jak i słonowodne (łosoś, dorsz, śledź, tuńczyk lub makrela). Najczęściej spożywamy je w wersji smażonej lub pieczonej na grillu. Co ciekawe, taka obróbka termiczna nie wpływa znacząco na spadek poziomu dobroczynnych kwasów tłuszczowych zawartych w rybach.
Grillowany łosoś doskonale komponuje się w sałatkach w towarzystwie świeżych warzyw i tartego lub drobno pokrojonego sera. Wielbiciele bardziej wyrazistych smaków, mogą wzmocnić podstawowy przepis o aromatyczne kapary i orzeźwiające ogórki kiszone.
Odkryjmy skarby z przydomowych ogródków
Młody bób jest prawdziwą skarbnicą wartości odżywczych. Jest nie tylko źródłem białka i witamin, ale również aminokwasów, z których nasz mózg wytwarza dopaminę – hormon szczęścia. Jeżeli tylko dysponujemy fragmentem wolnej ziemi, zdecydowanie warto obsiać go bobem, by latem cieszyć się właściwościami tych soczyście zielonych fasolek.
W sezonie, gotowany do miękkości bób smakuje wybornie w towarzystwie grillowanych lub tartych serów i aromatycznych ziół, np. mięty. Bób gotujemy stosunkowo krótko – już 10 minut wystarczy, by fasolki były miękkie i swobodnie odchodziły od skórek. Sekretem gotowania bobu jest dodanie do wody odrobiny cukru. Taki prosty zabieg sprawia, że bób smakuje znacznie intensywniej.
Nie bójmy się eksperymentów!
Lato zachęca do eksperymentów, także tych kulinarnych. Spragnieni nowych, orzeźwiających smaków, śmiało łączymy mniej lub bardziej znane nam składniki, uzyskując często bardzo oryginalne i ciekawe nowe smaki.
Lato rozpieszcza nas szeroką gamą świeżych owoców. Nic dziwnego, że próbujemy dodawać je zarówno do deserów, jak i bardziej wytrawnych potraw. Wszystkie owoce sezonowe – zarówno jagodowe, jak i pestkowe – doskonale łączą się z serami. Ich słodycz przełamuje wyrazisty smak serów dojrzewających, a jednocześnie wydobywa z przetworów mlecznych nowe nuty smakowe.
- Posiłki serwowane latem powinny chłodzić nas i dodatkowo nawilżać od środka. Warto jednak pamiętać, że sery w momencie serwowania powinny mieć temperaturę pokojową. Dlatego przed podaniem warto wyciągnąć je odpowiednio wcześnie z lodówki, by móc cieszyć się pełnią ich aromatu - podkreśla Ewa Polińska z MSM Mońki.
Sałatka z grillowanym serem, fasolką szparagową i pomidorami
Składniki:
- 300 g fasolki szparagowej
- ser żółty Gouda MSM Mońki
- kilka pomidorków koktajlowych lub zwykłych
- sałata strzępiasta zielona
- sałata strzępiasta czerwona
- świeże zioła
Wykonanie:
Fasolkę przebrać, odciąć ogonki a następnie ugotować w osolonej wodzie do momentu aż będzie al dente. W międzyczasie grillować kawałki sera. Liście sałaty porwać na mniejsze kawałki i przełożyć do miseczki, dodać pokrojone pomidorki. Całość wymieszać z fasolką szparagową i serem. Dodać świeże zioła, doprawić pieprzem i solą, na koniec skropić oliwą.
Sałatka w tortilli z serem Morskim MSM Mońki
Składniki:
- 2 placki tortilli
- 100 g orzechów włoskich
- 3 łyżki miodu
- 2 garście młodego szpinaku
- 2 garście rukoli
- połowa mango
- 150 g sera Morskiego MSM Mońki
- 6 pomidorów suszonych w oleju
- 1 łyżka musztardy sarepskiej
- 1 łyżka soku z cytryny
- 4 łyżki oleju z pomidorów
- grubo zmielony pieprz
Wykonanie:
Tortillę ułożyć w metalowej miseczce lub w garnku, przycisnąć inną miseczką lub czymś ciężkim i zapiec w piekarniku w temperaturze 180°C przez 12 minut. Wyciągnąć, wystudzić i wyjąć z miseczki. Na patelni skarmelizować na jasnozłoty kolor miód, dodać orzechy i dokładnie wymieszać. Wyłożyć na metalową blaszkę lub papier do pieczenia, żeby wystygły. Mango pokroić w grube kawałki, a pomidory w paseczki, dodać do miski ze szpinakiem i rukolą. Pozostały miód, musztardę, olej i sok z cytryny dokładnie wymieszać i polać sałatkę. Dodać również zestrugany ser żółty, wystudzone skarmelizowane orzechy i wymieszać. Przełożyć do miseczek z tortilli i posypać świeżo zmielonym pieprzem.
Sałatka Olivier z serem Monieckim i łososiem
Składniki:
- 150 g filetu z łososia
- 1 łyżeczka oleju rzepakowego
- sól i pieprz do smaku
- 100 g sera żółtego Monieckiego MSM Mońki
- 1 średnia marchewka
- 1 ogórek kiszony
- 1 jajko na twardo
- 2 łyżki groszku konserwowego
- 1 łyżka kaparów w zalewie
- 3 łyżki majonezu
- 1 garść liści różnych gatunków sałat
Wykonanie:
Łososia doprawić solą, pieprzem, natłuścić olejem i zgrillować na rozgrzanej patelni. Odstawić do wystygnięcia. Marchewkę ugotować, wystudzić, obrać i pokroić w drobną kostkę. Dodać pokrojony w drobną kostkę ser, ogórki kiszone i jajka. Dodać również groszek i kapary. Doprawić do smaku pieprzem, dodać majonez i wymieszać. Układać warstwami: łyżka sałatki, cząstki łososia, sałatka i na wierzch sałata dekoracyjna. Czynności powtórzyć.
Sałatka z młodego bobu z serem Gouda i miętą
Składniki:
- 0,5 kg młodego bobu
- 50 g orzeszków piniowych
- ½ pęczka świeżej mięty
- 100 g sera żółtego (np. Gouda MSM Mońki)
- 50 ml oleju lnianego
- 1 łyżka soku z cytryny
- 1 łyżeczka miodu gryczanego
- szczypta grubo zmielonego pieprzu
Wykonanie:
Bób umyć, osuszyć i wyłożyć do miski. Jeżeli bób nie jest młody, należy go krótko obgotować w osolonej wodzie, odcedzić ostudzić i obrać z łupiny. Do bobu dodać podprażone na suchej patelni orzeszki, posiekaną miętę i pokrojony w kostkę ser. Olej lniany połączyć z sokiem z cytryny, miodem i pieprzem. Polać sałatkę dressingiem i wymieszać.
Orzeźwiająca sałatka z żółtym serem i pomarańczą
Składniki:
- duża garść mieszanki sałat (wedle uznania: masłowa, roszponka, rukola)
- 200 g sera żółtego Morskiego MSM Mońki
- 1 pomarańcza
- ½ czerwonej cebuli
- 3 pomidorki koktajlowe
- mała garść kiełków
- pół papryczki chili
Wykonanie:
Sałatę poszarpać. Żółty ser i pomarańczę pokroić w kostkę, pomidorki w ćwiartki, a cebulę w cienkie piórka. Całość wymieszać. Sałatkę posypać cienkimi plasterkami chili oraz kiełkami.
Skyry – codzienna dawka mocy, z Piątnicy, no bo skąd!
Ciasta na sylwestrowy stół
Marnowanie żywności w święta: wyrzucamy 1,6 kg jedzenia na osobę [BADANIE]
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.