Wapń i witamina D dla zdrowych kości!
Promocja
Polska Izba Mleka
ul. Mickiewicza 7/23
15-213 Białystok
promocja|izbamleka.pl| |promocja|izbamleka.pl
693260235
www.izbamleka.pl
Picie mleka jest oczywiście doskonałą metodą, aby dostarczyć naszemu organizmowi wapnia. Ale zalety mleka na tym się nie kończą. Poza wapniem, mleko zapewnia nam sporą dawkę pożytecznych protein, witamin – w tym niezwykle istotnej witaminy D – i innych niezbędnych składników odżywczych.
Mama wie lepiej
Pamiętamy, jak już od małego, mama powtarzała, że powinno się pić mleko, aby mieć mocne kości. Z wiekiem jednak często zapominamy o jego spożywaniu, a samo mleko zastępują coraz częściej inne napoje. To błąd, zwłaszcza że najlepszą kondycją nasze kości i stawy będą się cieszyć tylko do ok. 25 roku życia. Później, stopniowo, zmniejszać się będzie masa kostna, a nasze chrząstki coraz bardziej będą się zużywać. Stawy chronią kości przed ocieraniem się o siebie, ale zbyt duże zużycie chrząstki może prowadzić do ich stanów zapalnych, ale także innych nieprzyjemnych przypadłości. Niestety, im człowiek starszy, tym łatwiej o złamanie. A zagrożenie to zwiększa się znacznie mniej więcej w momencie, gdy z naszego ostatniego tortu urodzinowego zdmuchnęliśmy 50 świeczek.
Ważny wapń i witamina D
Dobre nawyki z dzieciństwa często bezpośrednio przekładają się na kondycję naszych kości i stawów w wieku dojrzałym. Nierzadko szklanka mleka pitego w młodym wieku, a także aktywność fizyczna w tym okresie, gwarantować nam będą dobre samopoczucie w późniejszych etapach życia.
I choć wchodzący w skład mleka wapń odgrywa tu niezwykle istotną rolę, nie możemy zapominać o witaminie D. Wapń oczywiście jest powiązany ze zdrowiem kości, ale witamina D wspomaga jego wchłanianie i utrzymuje odpowiedni poziom wapnia we krwi. To umożliwia natomiast poprawną mineralizację kości (czyli odkładanie się w niej fosforanów wapnia). Bez wystarczającej ilości witaminy D, kości mogą stać się cienkie i kruche. Warto dodać, że witamina D również chroni osoby starsze przed osteoporozą.
Nie każdy też wie, że spożywanie mleka i nabiału wiąże się ze zmniejszonym ryzykiem występowania niektórych chorób przewlekłych. Wśród nich naukowcy wskazują między innymi cukrzycę typu 2, choroby układu krążenia i niektóre nowotworów (jelita i odbytu, pęcherza moczowego, żołądka, piersi).
Mleko – pijmy na zdrowie!
Jedno jest pewne. Dbanie o to, byśmy mieli mocne kości i zdrowe stawy, należy zacząć już w młodości. Picie mleka w młodym wieku z pewnością procentować będzie w późniejszym życiu. Oczywiście ważne jest, byśmy również zdrowo się odżywiali i pozostawali aktywni fizycznie. Wszystkie te elementy stanowić będą mocne filary naszego zdrowia. Pamiętaj zatem - pij mleko!
Więcej informacji o mleku i produktach mlecznych dowiesz się dzięki kampanii „Mamy kota na punkcie mleka”, sfinansowanej z Funduszu Promocji Mleka. Kampania realizowana jest przez Polską Izbę Mleka i Polską Federację Hodowców Bydła i Producentów Mleka.
Skyry – codzienna dawka mocy, z Piątnicy, no bo skąd!
Ciasta na sylwestrowy stół
Marnowanie żywności w święta: wyrzucamy 1,6 kg jedzenia na osobę [BADANIE]
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
NEWSERIA POLECA
Bezpieczeństwo najważniejsze dla pacjentów decydujących się na zabiegi korekty wad wzroku
Wady refrakcji, takie jak krótkowzroczność, astygmatyzm czy starczowzroczność, można skutecznie i trwale usunąć. Kwestii bezpieczeństwa zabiegów korekcji wad wzroku dotyczy najwięcej obaw pacjentów, którzy myślą o takim kroku. Tutaj z pomocą przychodzą certyfikaty spełnianych norm jakości, akredytacje poszczególnych placówek oraz potwierdzenie kwalifikacji lekarzy chirurgów.
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Dawid Kwiatkowski: Padłem ofiarą oszustów, którzy na mnie nieuczciwie zarabiali. Teraz jestem też swoim księgowym, liczę pieniądze i sprawdzam umowy
Artysta przyznaje, że w branży muzycznej są ludzie, którzy zamiast wspierać młodych wykonawców w budowaniu kariery, po prostu chcą tylko zarobić na swoich „podopiecznych”. Dawid Kwiatkowski przestrzega więc wszystkich, którzy stają na scenie „Must Be the Music” i innych talent show, by nie ufali każdemu, kto się do nich odezwie po programie i zaproponuję współpracę, bo bardzo możliwe, że będzie mu zależało tylko na tym, by wykorzystać ich „pięć minut” dla własnych korzyści. On sam również padł ofiarą takich oszustów i musiał walczyć z nimi w sądzie.
Prawo
Tak zwana sztuczna twórczość coraz popularniejsza. Wyzwaniem pozostają kwestie praw autorskich
Rosnąca popularność narzędzi AI spowodowała, że powstaje coraz więcej „dzieł sztuki”, będących wytworem działania algorytmów, które potrafią m.in. tworzyć muzykę dopasowaną do preferencji i nastroju, malować obrazy, a nawet pisać poezję czy scenariusze filmowe. To rodzi szereg wyzwań dotyczących praw autorskich. Są także wątpliwości dotyczące ochrony dzieł, z których AI się uczy. Narzucanie prawnych zakazów i obostrzeń może jednak nie przynieść efektów.
Podróże
Radosław Majdan: W Grecji zaginęła mi walizka. To jest kraj lekkoduchów, wszystko odkładają na jutro, a pracę traktują drugorzędnie
Były piłkarz przyznaje, że z perspektywy uczestników program „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” to bardzo wymagające przedsięwzięcie. Dla niego ten format okazał się nie tylko testem fizycznym, ale także emocjonalnym, bo trzeba było stawić czoła zarówno rywalom, jak i własnym słabościom. Radosław Majdan zdradza też, że emocji nie brakowało już na lotnisku. Tuż po przylocie do Grecji okazało się bowiem, że jego walizka zaginęła. Na szczęście miał przy sobie kilka zapasowych ubrań.