Wapń i witamina D dla zdrowych kości!

Promocja
Polska Izba Mleka
ul. Mickiewicza 7/23
15-213 Białystok
promocja|izbamleka.pl| |promocja|izbamleka.pl
693260235
www.izbamleka.pl
Picie mleka jest oczywiście doskonałą metodą, aby dostarczyć naszemu organizmowi wapnia. Ale zalety mleka na tym się nie kończą. Poza wapniem, mleko zapewnia nam sporą dawkę pożytecznych protein, witamin – w tym niezwykle istotnej witaminy D – i innych niezbędnych składników odżywczych.
Mama wie lepiej
Pamiętamy, jak już od małego, mama powtarzała, że powinno się pić mleko, aby mieć mocne kości. Z wiekiem jednak często zapominamy o jego spożywaniu, a samo mleko zastępują coraz częściej inne napoje. To błąd, zwłaszcza że najlepszą kondycją nasze kości i stawy będą się cieszyć tylko do ok. 25 roku życia. Później, stopniowo, zmniejszać się będzie masa kostna, a nasze chrząstki coraz bardziej będą się zużywać. Stawy chronią kości przed ocieraniem się o siebie, ale zbyt duże zużycie chrząstki może prowadzić do ich stanów zapalnych, ale także innych nieprzyjemnych przypadłości. Niestety, im człowiek starszy, tym łatwiej o złamanie. A zagrożenie to zwiększa się znacznie mniej więcej w momencie, gdy z naszego ostatniego tortu urodzinowego zdmuchnęliśmy 50 świeczek.
Ważny wapń i witamina D
Dobre nawyki z dzieciństwa często bezpośrednio przekładają się na kondycję naszych kości i stawów w wieku dojrzałym. Nierzadko szklanka mleka pitego w młodym wieku, a także aktywność fizyczna w tym okresie, gwarantować nam będą dobre samopoczucie w późniejszych etapach życia.
I choć wchodzący w skład mleka wapń odgrywa tu niezwykle istotną rolę, nie możemy zapominać o witaminie D. Wapń oczywiście jest powiązany ze zdrowiem kości, ale witamina D wspomaga jego wchłanianie i utrzymuje odpowiedni poziom wapnia we krwi. To umożliwia natomiast poprawną mineralizację kości (czyli odkładanie się w niej fosforanów wapnia). Bez wystarczającej ilości witaminy D, kości mogą stać się cienkie i kruche. Warto dodać, że witamina D również chroni osoby starsze przed osteoporozą.
Nie każdy też wie, że spożywanie mleka i nabiału wiąże się ze zmniejszonym ryzykiem występowania niektórych chorób przewlekłych. Wśród nich naukowcy wskazują między innymi cukrzycę typu 2, choroby układu krążenia i niektóre nowotworów (jelita i odbytu, pęcherza moczowego, żołądka, piersi).
Mleko – pijmy na zdrowie!
Jedno jest pewne. Dbanie o to, byśmy mieli mocne kości i zdrowe stawy, należy zacząć już w młodości. Picie mleka w młodym wieku z pewnością procentować będzie w późniejszym życiu. Oczywiście ważne jest, byśmy również zdrowo się odżywiali i pozostawali aktywni fizycznie. Wszystkie te elementy stanowić będą mocne filary naszego zdrowia. Pamiętaj zatem - pij mleko!
Więcej informacji o mleku i produktach mlecznych dowiesz się dzięki kampanii „Mamy kota na punkcie mleka”, sfinansowanej z Funduszu Promocji Mleka. Kampania realizowana jest przez Polską Izbę Mleka i Polską Federację Hodowców Bydła i Producentów Mleka.

Jak pestycydy trafiają na nasze stoły? - nowy raport ujawnia niespójności w polityce UE

Czy dzieci mogą jeść pieczarki i od jakiego wieku jest to bezpieczne?

Polacy mylą piwo alkoholowe i bezalkoholowe - połowa z nich chce zakazu reklamy dla obu wariantów
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Marcelina Zawadzka: Uwielbiam zakupy online. Kiedy mały wieczorem zasypia, to ja mam wtedy czas na przeglądanie ofert w sieci
Odkąd modelka została mamą, zmieniła nawyki zakupowe, ponieważ nie ma czasu ani siły, żeby chodzić po galeriach w poszukiwaniu wszystkiego, co jest jej aktualnie potrzebne. A najwięcej rzeczy kupuje teraz właśnie dla swojego syna, który rośnie w oczach i często trzeba mu chociażby wymieniać garderobę. Marcelina Zawadzka zaznacza, że w sieci zazwyczaj robi zakupy wieczorem, kiedy jej syn już zasypia.
Edukacja
W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.
Psychologia
Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.