Wielkanocna terrine z jajem
Orchidea Creative Group
ul. Ruska 51B
50-079 Wrocław
s.makowska|grupaorchidea.pl| |s.makowska|grupaorchidea.pl
517 412 466
https://grupaorchidea.pl/
Terrina to pierwotnie gliniany garnek z pionowymi bokami i szczelnie przylegającą pokrywką przeznaczony do gotowania lub pieczenia. Co ciekawe dzisiaj nazwy tej używa się przede wszystkim na potrawę gotowaną w podobnym naczyniu. Zapraszamy do przyrządzenia francuskiej terrine z jajem.
Samo danie ma historię sięgającą średniowiecza, we Francji stało się bardzo popularne
w okresie renesansu. Początkowo w terrinie piekło się przede wszystkim dziczyznę
i pasztety. Z racji formy naczynia, danie miało prostokątny kształt i podawano je na zimno.
Z czasem do tworzenia terrine wykorzystywano coraz więcej składników, co ważne wybierano zawsze te najwyższej jakości – wieprzowinę i drób, dodawano wątróbkę, świeże zioła, cebulę i różne przyprawy, a także jaja.
– Terrine to danie, które oprócz tego, że wspaniale smakuje, także doskonale wygląda na wielkanocnym stole – mówi Tomasz Jokiel z Ferm Drobiu Jokiel. – Duża w tym zasługa dodatku jaj. Przeważnie nie widać ich kiedy potrawa leży w całości na półmisku, ale po pokrojeniu w plastry, białe kółko z żółtym środkiem, prezentuje się niezwykle dekoracyjnie i oczywiście wzbogaca smak.
Potrzebne produkty
Składniki: 6 jaj rozmiar M (Fermy Drobiu Jokiel), 400-500 g kiełbasy szynkowej (może być szynka konserwowa lub inna wędlina, którą można pokroić w duże plastry), 8 zielonych szparagów, 2 łyżeczki soku z cytryny, 1 kg serka śmietankowego, 200 g liści szpinaku baby, 3 stołowe łyżki startego chrzanu, 1 łyżeczka soli, 1 saszetka żelatyny (9 g), 100 ml wody, 3 ogórki konserwowe.
Sposób przygotowania
Kiełbasę obieramy z osłonki i kroimy wzdłuż w duże, cienkie plastry. Formę pokrywamy folią spożywczą i wykładamy plastrami kiełbasy tak, żeby część z nich wystawała na zewnętrz poza foremkę. W rondlu podgrzewamy bulion, wsypujemy żelatynę, dokładnie mieszamy
i odstawiamy. Do miski wlewamy śmietanę, sok z cytryny i mieszamy aż zgęstnieje. Dodajemy serek śmietankowy i miksujemy. W trakcie miksowania dodajemy chrzan. Masę dzielimy na pół i do jednej z części dodajemy szpinak i miksujemy. Do zielonej masy wlewamy pół bulionu z żelatyną. Miksujemy aż powstanie gładki krem. Do masy dodajemy koperek i mieszamy. Ogórki konserwowe kroimy w słupki. Do foremki, na szynkę wykładamy połowę masy ze szpinakiem, a na wierzchu wykładamy ogórki pokrojone w słupki. Gotujemy jaja na twardo, schładzamy i obieramy ze skorupek. Dodajemy resztę zielonej masy
i układamy jaja wzdłuż, przez środek. Jaja powinny się lekko zanurzyć. Foremkę ustawioną lekko na skos wstawiamy do lodówki, aby masa lekko zastygła.
W między czasie gotujemy szparagi, wcześniej odrzucając zdrewniałą część. Możemy też wykorzystać szparagi marynowane lub konserwowe. Do pozostałej białej części masy dodajmy drugą połowę przygotowanego bulionu z żelatyną i również miksujemy do uzyskania gładkiej konsystencji.
Wyjmujemy foremkę z lodówki i po bokach, obok jaja, rozkładamy szparagi. Wkładamy część białej masy i kładziemy warstwę kiełbasy szynkowej. Jeżeli jaja będą wystawać można na nie położyć plastry wędliny. Wykładamy kolejną cieńszą warstwę masy i kładziemy ostudzone szparagi. Całość przykrywamy resztą masy i wystającymi plasterkami wędliny.
W razie potrzeby dokładamy na wierzchu plastry kiełbasy i wstawiamy do lodówki na 2 godziny. Następnie wyciągamy, ostrożnie odwracamy i przekładamy na talerz. Zdejmujemy folię i dekorujemy. Podajemy pokrojone w plastry.
Smacznego!
Fermy Drobiu Jokiel to rodzinna polska firma od ponad 30 lat zajmująca się profesjonalną produkcją jaj konsumpcyjnych, mająca swoją siedzibę we Wroniawach koło Wolsztyna w woj. wielkopolskim. Jakość jaj z Ferm Drobiu Jokiel jest zagwarantowana przez kompleksową kontrolę na wszystkich etapach produkcji. Cały proces od początku do końca przebiega wewnątrz firmy, począwszy od wyhodowania kur niosek, przez produkcję jaj, do ich pakowania i dystrybucji. Na Fermach Drobiu Jokiel każdego dnia 190 tys. kur znosi ponad 170 tys. jaj. Nioski karmione są pełnowartościowymi ziarnami zbóż i piją wodę z czystego, lokalnego ujęcia. Producent działa zgodnie ze standardami GMP (Good Manufacturing Practice).
www.fdjokiel.pl
Egzotycznie orzeźwiająca nowość!
Smak i zapach owoców granatu ze słonecznej Grecji w każdej szklance!
Zioła mają … smak!
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Uroda
M. Klajda (Miss Polonia 2024): Medycyna estetyczna to forma leczenia kompleksów. Każdy powinien sam zadecydować o ingerencji w swój wygląd
Choć medycyna estetyczna jest branżą bardzo atrakcyjną i perspektywiczną, to jednak taka ścieżka kariery nie była dla Miss Polski 2024 idealnym rozwiązaniem. Nie zdecydowała się rozwijać w tym właśnie kierunku, ale śledzi rozwój tej dziedziny. Maja Klajda nie krytykuje, ani też nie chwali tych, którzy decydują się na poszczególne zabiegi. Jej zdaniem, to indywidualna sprawa, zachęca jednak do podejmowania mądrych decyzji.
Konsument
Sztuczna inteligencja wzbudza w Polakach głównie ciekawość i obawy. Ponad połowa widzi w niej zagrożenie
Prawie połowa Polaków twierdzi, że myśląc o sztucznej inteligencji, odczuwa zaciekawienie, ale aż 39 proc. przyznaje, że są to głównie obawy. Dotyczą one niewłaściwego wykorzystania SI, utraty kontroli nad nią i marginalizacji roli człowieka na rynku pracy. Na razie jednak tylko 11 proc. badanych używa narzędzi opartych na sztucznej inteligencji w swojej pracy. Chociaż rozwiązania te zyskują zwolenników, to wciąż duża grupa pracowników nie wie, w jaki sposób mogłyby one wspomóc ich w obowiązkach zawodowych – wskazuje badanie „Polacy o AI. Codzienność, nadzieje, obawy”.
Ochrona środowiska
Polski rynek roślinny rozwija się wolniej niż na Zachodzie. Kraje z największą konsumpcją mamy szansę dogonić za kilkanaście lat
Wartość rynku roślinnego w Polsce przekroczyła już wartość 1 mld zł. Roślinne zamienniki nabiału stanowią ponad połowę tej kategorii, a silną pozycję w sprzedaży mają alternatywy dla mleka – wynika z raportu Polskiego Związku Producentów Żywności Roślinnej. Polski rynek z rocznymi wydatkami rzędu 4,23 euro na osobę wciąż jednak odbiega od kwot wydawanych na żywność roślinną na Zachodzie. Branża liczy na wsparcie państwa w wykorzystaniu potencjału konsumentów.