Wybierz się w kulinarną podróż z liniami Emirates i zasmakuj świata z domu
Linie Emirates pomagają oderwać się od codzienności i zapraszają w kulinarną podróż dookoła świata, zachęcając do odtworzenia zagranicznych dań we własnej kuchni. Aby przenieść podróżnicze inspiracje do domowych potraw, szefowie kuchni Emirates podzielili się pomysłami na trzydaniowe menu, które może być przedsmakiem przyszłych wakacyjnych wojaży.
Starter: Przyprawy i soczewica ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich
Na Bliskim Wschodzie soczewica i inne rośliny strączkowe są znane jako popularne źródło składników odżywczych. Dlatego na początku kulinarnej wyprawy szef Emirates, Said El Alam, proponuje tradycyjną arabską zupę z soczewicy. - Dzięki wielu różnym przyprawom jej charakterystyczny smak natychmiast sprawi, że poczujesz się, jakbyś spacerował po jednym ze słynnych egzotycznych bazarów z przyprawami w Zatoce Perskiej – opisuje danie Said. Prosty przepis na zupę z soczewicy jest idealnym sposobem na rozpoczęcie kulinarnej podróży dla każdego początkującego szefa kuchni. Przepis, jak również film instruktażowy można obejrzeć tutaj.
Danie główne: Smaki Indii
Na danie główne kucharze Emirates zapraszają do Indii, gdzie można skosztować aromatycznej jagnięciny Biryani. Szef kuchni Emirates, Ravi Nage, przedstawia tradycyjne indyjskie danie jagnięce Biryani z jogurtową raitą. - Używając typowych indyjskich przypraw jak kardamon, przeniesiemy się na jedną z wielu malowniczych plantacji przypraw w tym kraju, jak np. Wzgórza Kardamonowe rozciągające się między Keralą a Tamil Nadu - mówi Ravi. Przepis oraz film na danie krok po kroku można zobaczyć tutaj.
Deser: Słodka pokusa z Europy
Wreszcie przyszła pora na deser, który niektórzy szefowie kuchni uważają za najważniejszą część menu. Udo Leick, niemiecki szef kuchni Emirates, przedstawia przepis na słodkie naleśniki z kompotem jabłkowym. Bardzo popularny przysmak podaje się zarówno jako danie główne, jak i deser. - Pyszne połączenie jabłka, serka śmietankowego i rodzynek przeniesie każdego do przytulnej kawiarni w Paryżu lub domku w górach w południowych Niemczech – zapewnia Udo. Przepis znajduje się tutaj.
Te i wiele innych dań kuchni międzynarodowej, które są zawsze dostosowane w zależności od kraju docelowego i przygotowywane z lokalnych składników, pochodzą z książek kucharskich Emirates. Każdego roku w podniebnej restauracji na pokładach samolotów linii Emirates serwowanych jest ponad 110 milionów posiłków przyrządzonych na podstawie 12 450 różnych przepisów. Każdy z nich jest przygotowywany z taką samą dbałością bez względu na klasę podróży. Szefowie kuchni serwują proste, sprawdzone potrawy, podkreślone świeżymi składnikami najwyższej jakości, a menu zmieniane jest co miesiąc.
Dostępny na YouTube kanał Emirates Food Channel przedstawia zakulisowe spojrzenie na to, jak powstaje pokładowe menu i pokazuje jak przebiega współpraca z globalnymi partnerami oraz skąd dostarczane są składniki do posiłków na pokładzie.
Skyry – codzienna dawka mocy, z Piątnicy, no bo skąd!
Ciasta na sylwestrowy stół
Marnowanie żywności w święta: wyrzucamy 1,6 kg jedzenia na osobę [BADANIE]
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Krystian Ochman: Uwielbiam musicale i bardzo chciałbym wrócić na taką scenę. Nigdy nie grałem w polskim musicalu, ale mógłbym spróbować
Zwycięzca 11. edycji programu „The Voice of Poland” podkreśla, że ma duży sentyment do amerykańskich musicali. W kilku muzycznych spektaklach już zagrał i nie wyklucza powrotu na scenę właśnie w takiej roli. Krystian Ochman zaznacza, że wolałby się zmierzyć z jakimś testem w języku angielskim, ale polski projekt też byłby dla niego ciekawym wyzwaniem.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Problemy społeczne
Czas oczekiwania na usługi opieki długoterminowej jest zbyt długi. Pacjenci i ich rodziny gubią się w skomplikowanym systemie
Zarządzanie opieką długoterminową w Polsce funkcjonuje w rozbiciu na dwa sektory: ochrony zdrowia i pomocy społecznej. Brak koordynacji między nimi powoduje, że opieka jest udzielana fragmentarycznie i nie zawsze efektywnie – wynika z raportu Banku Światowego. Co roku tego typu usług potrzebuje co najmniej pół miliona osób, a czas oczekiwania na nie jest zbyt długi. To efekt m.in. niedofinansowania sektora i braku kadr.