Z WIZYTĄ U CHEFA CAMASTRY. JAKIE DANIA ZIMĄ SERWUJE RESTAURACJA NUTA
Kiedy pogoda na zewnątrz nie zachęca do spacerów, a słońca jest jak na lekarstwo, nic takie nie poprawia humoru, jak wizyta w dobrej restauracji. W Warszawie mamy setki polecanych miejsc i kilkanaście takich, które oferują kuchnie na najwyższym poziomie. Jednak restauracji nagrodzonych gwiazdką Michelin jest w Polsce bardzo mało. W stolicy znajdziemy tylko jeden taki lokal, co w porównaniu do innych miast europejskich, takich jak Berlin, Wiedeń, Madryt czy Paryż, pozostawia nas daleko w tyle. O stolik w restauracji z gastronomicznym Oscarem nie jest łatwo. Jakie dania skomponował do swojego menu Andrea Camastra, szef kuchni restauracji NUTA, jedynej posiadającej gwiazdkę Michelin w stolicy?
W Polsce działają jedynie trzy nagrodzone gwiazdką Michelin restauracje. Jedną z nich można znaleźć w Warszawie, niedaleko modnego placu Trzech Krzyży – jest to NUTA prowadzona przez pochodzącego z Apulii Chefa Camastrę. Co ciekawe otrzymał on gwiazdkę za dania typowo polskie, ponieważ pokochał kuchnię naszego kraju i czerpie inspiracje z tradycyjnych słowiańskich przepisów nadając im jednak nieco inny wymiar. Menu NUTY jest owiane tajemnicą – nie znajdziemy dań wypisanych na stronie internetowej, ponieważ to część gry, niespodzianki, jaką przygotował dla swoich gości szef kuchni. Tu uchylamy nieco rąbka tajemnicy.
Zimowe menu NUTY składa się z dań przygotowanych w oparciu o najlepszej jakości ryby, mięsa, sezonowe warzywa oraz produkty, które tradycyjnie kisimy. Goście na talerzu znajdą zupę ogórkową z lekkim twistem – jest ona robiona na bazie samodzielnie kiszonych latem ogórków i podawana z dodatkiem… halibuta. W aktualnej karcie gości także czerwony barszcz, choć jego smak może nas wprawić w osłupienie, ponieważ posiada mocno wyczuwalną azjatycką nutą. Pojawia się też gęsty i intensywny w smaku kapuśniak. Jest on nieco lżejszy od tego domowego, a co więcej towarzyszy mu pełna smaku, specjalnie wędzona bałtycka troć wędrowna. Szef kuchni NUTY osobiście dba o przygotowanie tradycyjnych kiszonek i warzyw, a także przetworów z owoców zbieranych latem. - Konfitury, dżemy, marmolady, czyli przetwory można zrobić ze wszystkich owoców, jakie mamy. Dzięki temu nie zmarnują się, a my będziemy mieć słodki dodatek, który możemy potraktować jako interesujący akcent do dań mięsnych, ale nie tylko – mówi Camastra, który uważa się przede wszystkim za rzemieślnika. Jego zdaniem dobry szef kuchni powinien polegać na produktach przygotowanych przez siebie – chlebie upieczonym na własnym zakwasie, swoim maśle oraz przygotowanych samodzielnie wekach. Inne danie z zimowego menu NUTY, które idealnie nas nasyci zimową porą to słodka dynia z akcentem koziego sera. Nietypowe połączenie słodkich oraz intensywnych smaków rozgrzewa i zaskakuje. Inne propozycje, która nie pozostawią nikogo obojętnym to sałatka z młodym gołębiem squab, cykorią, migdałami, gruszką i truflą oraz pampuch faszerowany oscypkiem zawinięty we własnego wyrobu guanciale z ośmiornicą, serwowany z majonezem limonkowym. Na koniec nie zabraknie słodkiego akcentu, który nas oczaruje i przywiedzie na myśl smaki dzieciństwa, bowiem bocconotto, czyli endemiczne ciastko z Monopoli, podane w wersji Chefa Camastry z zsiadłym mlekiem i śliwką w smaku przypomina… knedle ze śliwkami.
Jak powstaje menu NUTY? - Wiele pomysłów pojawia się w trakcie pracy – tworzenie nowych dań to ciągłe poszukiwanie, dążenie do doskonałości, ale też wieczna improwizacja, choć odbywa się ona w oparciu o wiedzę i technikę, którą poznajemy latami. Nie podążam za trendami, ale chcę je wyznaczać – wszystko albo nic – śmieje się Chef Camstra.
Wizytę w NUCIE należy zaplanować ze sporym wyprzedzeniem, ponieważ o stolik nie jest łatwo. Trzeba sobie także zarezerwować więcej czasu na tego typu kulinarną przygodę, ponieważ zarówno liczba, jak i różnorodność dań oraz serwis, tworzą wspaniały spektakl, z którego nie sposób wyjść po jednej godzinie, a nawet po dwóch…
--
Andrea Camastra - jeden z najbardziej utalentowanych i uhonorowanych szefów kuchni w Polsce i na świecie. Były właściciel restauracji Senses, pięciokrotnie uhonorowanej gwiazdką Michelin za sprawą autorskiego polsko włoskiego menu. Senses jako pierwsza restauracja w Polsce znalazła się także na prestiżowej liście 50 Best Discovery. Od 2015 roku członek „Oxford Encyklopedia Osobistości Rzeczypospolitej Polskiej” – tytuł przyznany mu za całokształt dotychczasowych osiągnięć w dziedzinie kulinarnej, a obecnie również magister Uniwersytetu Oxford. Propagator nowatorskiej techniki gotowania „note-by-note” (nuta-po-nucie), która sięga po czyste związki, ekstrakty oraz pojedyncze cząstki smaków i zapachów, pozyskiwane z naturalnie występujących w przyrodzie składników. Prof. Hervé This, twórca kuchni molekularnej, uznał Andrea Camastrę za następcę legendarnego Ferrana Adrii z restauracji El Bulli. W 2015 r. uznany przez przewodnik Gault&Millau Polska za „Szefa Kuchni Przyszłości”, a w 2017 r. za „Szefa Kuchni Roku”. Andrea Camastra znalazł się również na liście 100 Best Chefs in the World 2019 wg. prestiżowego francuskiego magazynu „Le Chef”. W roku 2020 rząd Republiki Włoskiej i włoskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych umieściły Andreę Camastrę na liście najbardziej utalentowanych i odnoszących największe sukcesy włoskich profesjonalistów na scenie międzynarodowej ostatniego stulecia.
Egzotycznie orzeźwiająca nowość!
Smak i zapach owoców granatu ze słonecznej Grecji w każdej szklance!
Zioła mają … smak!
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Uroda
M. Klajda (Miss Polonia 2024): Medycyna estetyczna to forma leczenia kompleksów. Każdy powinien sam zadecydować o ingerencji w swój wygląd
Choć medycyna estetyczna jest branżą bardzo atrakcyjną i perspektywiczną, to jednak taka ścieżka kariery nie była dla Miss Polski 2024 idealnym rozwiązaniem. Nie zdecydowała się rozwijać w tym właśnie kierunku, ale śledzi rozwój tej dziedziny. Maja Klajda nie krytykuje, ani też nie chwali tych, którzy decydują się na poszczególne zabiegi. Jej zdaniem, to indywidualna sprawa, zachęca jednak do podejmowania mądrych decyzji.
Konsument
Sztuczna inteligencja wzbudza w Polakach głównie ciekawość i obawy. Ponad połowa widzi w niej zagrożenie
Prawie połowa Polaków twierdzi, że myśląc o sztucznej inteligencji, odczuwa zaciekawienie, ale aż 39 proc. przyznaje, że są to głównie obawy. Dotyczą one niewłaściwego wykorzystania SI, utraty kontroli nad nią i marginalizacji roli człowieka na rynku pracy. Na razie jednak tylko 11 proc. badanych używa narzędzi opartych na sztucznej inteligencji w swojej pracy. Chociaż rozwiązania te zyskują zwolenników, to wciąż duża grupa pracowników nie wie, w jaki sposób mogłyby one wspomóc ich w obowiązkach zawodowych – wskazuje badanie „Polacy o AI. Codzienność, nadzieje, obawy”.
Ochrona środowiska
Polski rynek roślinny rozwija się wolniej niż na Zachodzie. Kraje z największą konsumpcją mamy szansę dogonić za kilkanaście lat
Wartość rynku roślinnego w Polsce przekroczyła już wartość 1 mld zł. Roślinne zamienniki nabiału stanowią ponad połowę tej kategorii, a silną pozycję w sprzedaży mają alternatywy dla mleka – wynika z raportu Polskiego Związku Producentów Żywności Roślinnej. Polski rynek z rocznymi wydatkami rzędu 4,23 euro na osobę wciąż jednak odbiega od kwot wydawanych na żywność roślinną na Zachodzie. Branża liczy na wsparcie państwa w wykorzystaniu potencjału konsumentów.