Komunikaty PR

Zupy z jajkiem

2024-05-21  |  16:30
Biuro prasowe
Kontakt
Sylwia Makowska
Orchidea Creative Group

ul. Ruska 51B
50-079 Wrocław
s.makowska|grupaorchidea.pl| |s.makowska|grupaorchidea.pl
517 412 466
https://grupaorchidea.pl/

Jajko to pożywny i urozmaicający smak dodatek do wielu zup. Tą najczęściej gotowaną w Polsce jest oczywiście żurek. Jednak smakosze lubiący łączyć smak zupy z jajem mają znacznie więcej możliwości...

- Jajko to idealny dodatek do zupy - mówi Tomasz Jokiel z Ferm Drobiu Jokiel. - Dzięki niemu staje się bardziej pożywna i wzbogacona o korzystne dla zdrowia składniki. Pamiętajmy, że jajka zawierają wiele witamin i minerałów. Znajdziemy w nich witaminy A, D, E, K, witaminy z grupy B, żelazo, fosfor, jod. A dodatkowo cenne aminokwasy. Chyba trudno o lepszą rekomendację?

 

Żurek nie tylko na Wielkanoc

Żur znany jest w Polsce prawdopodobnie od czasów panowania Jana III Sobieskiego, a jego nazwa pochodzi od niemieckiego słowa „sauer” (kwaśny, ukiszony), ponieważ był przyrządzany z ukiszonej mąki. Właśnie zakwas, który dzisiaj można bez problemu kupić w większości sklepów, jest podstawą każdego żurku.

Do ugotowania tej zupy oprócz ½ litra zakwasu będziemy potrzebować 500 g białej kiełbasy, 1 litr wody, 1 cebulę, 2 liście laurowe, 5 ziaren ziela angielskiego, ½ szklanki śmietany 18%, 4 jajka ugotowane na twardo, sól i pieprz do smaku.

W dużym garnku zagotowujemy wodę. Dodajemy kiełbasę pokrojoną na plasterki, drobno pokrojoną cebulę, liście laurowe i ziele angielskie. Gotujemy na wolnym ogniu przez około 20-30 minut, aż kiełbasa będzie miękka i aromatyczna. Dodajemy zakwas żurkowy i dokładnie mieszamy. Doprowadzamy do wrzenia, zmniejszamy ogień i gotujemy tak kolejne 10-15 minut. Dodajemy śmietanę, mieszamy i doprawiamy solą i pieprzem. Podajemy z połową jajka.

 

Zupa bogów

Pod tą frapującą nazwą kryje się chińskie danie w postaci rosołu gotowanego z dodatkiem kości wieprzowych, do którego dodaje się surowe jajko. To niezwykle popularna w potrawa w Państwie Środka, zwykle jadana jako przerywnik między „cięższymi” daniami. Chcąc ją przyrządzić, najpierw musimy ugotować chiński rosół. Będziemy do tego potrzebowali następujących składników:

skrzydełka dużej kury, ½ kg kości wieprzowych, 1 mała cebula, 1 mała marchewka, średnia kalarepa, ¼ selera, 2 i ½  l wody, ½ łyżeczka soli, 2 plasterki świeżego imbiru (lub ¾ łyżeczki imbiru w proszku), 1,5 łyżeczki vegety, pieprz do smaku.

Aby ugotować rosół, do garnka wkładamy części mięsne, zalewamy wodą i gotujemy na średnim ogniu przez 5 minut, zbierając szumowiny. Dodajemy pozostałe składniki, gotujemy na małym ogniu przez 1 godz. i 15 min, przecedzamy i studzimy. Zbieramy nadmiar tłuszczu, przyprawiamy i jeszcze raz zagotowujemy.

Do przyrządzenia właściwej zupy bogów będziemy potrzebowali dodatkowo: 1 jajo, 2 cebulki dymki, 1 litr rosołu chińskiego, 1 łyżeczka oleju sezamowego, sól i pieprz.

Jajo ubijamy widelcem przez kilkanaście sekund. Siekamy cebulki. Rosół doprowadzamy do wrzenia, po czym zmniejszamy płomień i gotujemy na małym ogniu. Doprawiamy solą i pieprzem do smaku. Wlewamy jajo wąskim strumieniem na wolno gotującą się zupę, po wlaniu natychmiast zestawiamy
z ognia. Podajemy od razu, posypując cebulką dymką i kropiąc olejem sezamowym.

 

Zupa szczawiowa

Wielkimi krokami zbliża się moment powrotu w naturze zieleni, dlatego warto wspomnieć też o zupie wykorzystującej liście szczawiu, czyli rośliny o intensywnie kwaśnym smaku. To jedna z potraw kojarzących się z wiosną, która idealnie pasuje do jajka ugotowanego na twardo. Zatem jeżeli oprócz zieleniejących drzew i trawy, chcielibyście zobaczyć zieleń w swoim talerzu to przygotujcie:

 500 g liści szczawiu, 1 litr bulionu warzywnego lub drobiowego, 2 ziemniaki, 1 cebulę, 2 marchewki,
2 jajka, 2 łyżki masła lub oleju, 2 łyżki śmietany 18%, sól i pieprz do smaku.

Szczaw myjemy i siekamy, a ziemniaki oraz marchewkę obieramy i kroimy w kostkę. Drobno siekamy cebulę. W dużym garnku rozgrzewamy masło lub olej. Dodajemy cebulę i smażymy, aż zmięknie. Dodajemy pokrojone ziemniaki i marchewkę. Smażymy przez kilka minut. Wlewamy bulion, doprowadzamy do wrzenia, zmniejszamy ogień i gotujemy, aż warzywa będą miękkie (około 15-20 minut). Dodajemy szczaw i gotujemy przez kolejne 5 minut. Osobno gotujemy na twardo jajka,
a następnie kroimy na połowy lub plasterki wedle uznania. Dodajemy jajko do gotującej się zupy. Doprawiamy solą i pieprzem, dokładamy śmietanę.



Fermy Drobiu Jokiel to rodzinna polska firma od ponad 30 lat zajmująca się profesjonalną produkcją jaj konsumpcyjnych, mająca swoją siedzibę we Wroniawach koło Wolsztyna w woj. wielkopolskim. Jakość jaj z Ferm Drobiu Jokiel jest zagwarantowana przez kompleksową kontrolę na wszystkich etapach produkcji. Cały proces od początku do końca przebiega wewnątrz firmy, począwszy od wyhodowania kur niosek, przez produkcję jaj, do ich pakowania i dystrybucji. Na Fermach Drobiu Jokiel każdego dnia 190 tys. kur znosi ponad 170 tys. jaj. Nioski karmione są pełnowartościowymi ziarnami zbóż i piją wodę z czystego, lokalnego ujęcia. Producent działa zgodnie ze standardami GMP (Good Manufacturing Practice).

www.fdjokiel.pl

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Orchidea Creative Group
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Żywienie Skyry – codzienna dawka mocy, z Piątnicy, no bo skąd! Biuro prasowe
2024-12-31 | 10:00

Skyry – codzienna dawka mocy, z Piątnicy, no bo skąd!

Wraz z nowym rokiem OSM Piątnica powraca z kampanią reklamową „Przejdź na dobrą stronę mocy”, promującą Skyry – jogurty typu islandzkiego. Dzięki wysokiej zawartości
Żywienie Ciasta na sylwestrowy stół
2024-12-30 | 14:50

Ciasta na sylwestrowy stół

Ile ciast potrzeba na świąteczno-noworoczny stół, aby domownicy byli zadowoleni? Wszystko zależy od liczby zaproszonych gości, ale jesteśmy pewni, że często wystarczy jedno ciasto,
Żywienie Marnowanie żywności w święta: wyrzucamy 1,6 kg jedzenia na osobę [BADANIE]
2024-12-23 | 12:00

Marnowanie żywności w święta: wyrzucamy 1,6 kg jedzenia na osobę [BADANIE]

Aż 83% Polaków wyrzuca jedzenie świąteczne między 23 a 30 grudnia. To przekłada się na 61,7 tys. ton, czyli aż 1,6 kg na osobę. Choć najczęściej wyrzucaną kategorią

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Film

Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani

Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.

Ochrona środowiska

Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić

Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Problemy społeczne

W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania

Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.