Życie w biegu a zdrowe odżywianie
Sprawdzone “lifehacki”, które pomogą utrzymać równowagę między zdrowiem, a pędem codzienności
- Jednym z nich jest planowanie posiłków z wyprzedzeniem. Poświęć kilka minut wieczorem lub w weekend na przygotowanie harmonogramu posiłków na nadchodzące dni. Wybierz przepisy, które są łatwe i szybkie w przygotowaniu, a jednocześnie pełne wartości odżywczych.To pozwoli Ci zaoszczędzić czas i pieniądze, a dodatkowo uniknąć pokusy sięgnięcia po niezdrowe przekąski kupione w pośpiechu.
- Gotuj większe porcje, kilka dań jednocześnie, a następnie zamrażaj je lub przechowuj w lodówce. Dzięki temu będziesz mieć zdrowe, domowe jedzenie na wyciągnięcie ręki. A w razie nieplanowanej, nagłej potrzeby wystarczy rozmrozić i podgrzać wybraną porcję.
- Pamiętaj o regularnym piciu wody i zawsze miej ją przy sobie, aby uniknąć uczucia głodu spowodowanego pragnieniem.
- Warto także korzystać z gotowych półproduktów na przykład gotowych mieszanek sałat, mrożonych warzyw, obranych i pokrojonych owoców, czy protein w postaci mięsa lub roślin strączkowych. Dzięki nim zaoszczędzisz czas podczas gotowania. Ponadto, warto eksperymentować z szybkimi i łatwymi przepisami na dania, jak smoothie, sałatki czy omlety, które można zrobić w kilka chwil.
- Jeśli wiesz, że w ciągu dnia nie będziesz mieć wystarczająco czasu na spokojne zjedzenie pełnowartościowego posiłku, zabierz ze sobą zdrowe przekąski, takie jak: owoce, orzechy, jogurt grecki czy warzywa. Unikniesz sięgania po przetworzone i ubogie w wartości odżywcze produkty.
- Zainwestuj w sprzęt AGD typu garnek “wolnogotujący” lub multicooker. Jest to świetne rozwiązanie dla zabieganych i zapracowanych osób. Możesz przygotować zdrowe dania, wrzucając składniki do urządzenia, a one będą gotować się przez kilka godzin, np. dzień wcześniej, podczas gdy Ty zajmujesz się innymi sprawami.
Przyszłość żywienia w wygodnej formie!
Kolejnym, szybkim i wygodnym sposobem na dostarczenie sobie energii i odżywienia w pośpiechu, gdy nie ma czasu na ciepły obiad, śniadanie lub kolację jest nowy produkt od Bakomy. Maxi Meal to pełnowartościowy posiłek w wygodnej butelce, który możesz zabrać ze sobą wszędzie. Dostępny jest w trzech wariantach smakowych: waniliowym, bananowym oraz słonego karmelu. Dostarcza aż 500 kcal, dzięki czemu stanowi praktyczne rozwiązanie dla wszystkich, którzy pragną zachować zdrowy tryb życia pomimo natłoku obowiązków. W jednej porcji znajduje się 26 niezbędnych witamin i składników mineralnych. Produkt nie zawiera glutenu, jest bogaty w błonnik oraz zawiera aż 34g białka. Ponadto nie znajdziesz w nim dodanego cukru. Sięgając po Bakoma Maxi Meal możemy być pewni, że dostarczamy swojemu organizmowi wszystko, czego potrzebujemy.
Najważniejszy jest BALANS
W pędzie codzienności, nie zapominajmy jednak o tym jak ważne są prawdziwe, pełnowartościowe posiłki. Nic nie zastąpi ciepłego dania, przygotowanego ze świeżych produktów w domu. Chociaż nowoczesne rozwiązania, jak Maxi Meal od Bakomy, czy inne wyżej wymienione propozycje, mogą być przydatne w zabiega, nie zapominajmy, że kluczową rolę w naszym zdrowiu odgrywa to, co i jak jemy. Dlatego starajmy się traktować tego typu alternatywy jako zdrowe wyjście z sytuacji, a nie jako stały element naszego życia!
Egzotycznie orzeźwiająca nowość!
Smak i zapach owoców granatu ze słonecznej Grecji w każdej szklance!
Zioła mają … smak!
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Uroda
M. Klajda (Miss Polonia 2024): Medycyna estetyczna to forma leczenia kompleksów. Każdy powinien sam zadecydować o ingerencji w swój wygląd
Choć medycyna estetyczna jest branżą bardzo atrakcyjną i perspektywiczną, to jednak taka ścieżka kariery nie była dla Miss Polski 2024 idealnym rozwiązaniem. Nie zdecydowała się rozwijać w tym właśnie kierunku, ale śledzi rozwój tej dziedziny. Maja Klajda nie krytykuje, ani też nie chwali tych, którzy decydują się na poszczególne zabiegi. Jej zdaniem, to indywidualna sprawa, zachęca jednak do podejmowania mądrych decyzji.
Konsument
Sztuczna inteligencja wzbudza w Polakach głównie ciekawość i obawy. Ponad połowa widzi w niej zagrożenie
Prawie połowa Polaków twierdzi, że myśląc o sztucznej inteligencji, odczuwa zaciekawienie, ale aż 39 proc. przyznaje, że są to głównie obawy. Dotyczą one niewłaściwego wykorzystania SI, utraty kontroli nad nią i marginalizacji roli człowieka na rynku pracy. Na razie jednak tylko 11 proc. badanych używa narzędzi opartych na sztucznej inteligencji w swojej pracy. Chociaż rozwiązania te zyskują zwolenników, to wciąż duża grupa pracowników nie wie, w jaki sposób mogłyby one wspomóc ich w obowiązkach zawodowych – wskazuje badanie „Polacy o AI. Codzienność, nadzieje, obawy”.
Ochrona środowiska
Polski rynek roślinny rozwija się wolniej niż na Zachodzie. Kraje z największą konsumpcją mamy szansę dogonić za kilkanaście lat
Wartość rynku roślinnego w Polsce przekroczyła już wartość 1 mld zł. Roślinne zamienniki nabiału stanowią ponad połowę tej kategorii, a silną pozycję w sprzedaży mają alternatywy dla mleka – wynika z raportu Polskiego Związku Producentów Żywności Roślinnej. Polski rynek z rocznymi wydatkami rzędu 4,23 euro na osobę wciąż jednak odbiega od kwot wydawanych na żywność roślinną na Zachodzie. Branża liczy na wsparcie państwa w wykorzystaniu potencjału konsumentów.