Przegląd mediów

listopad 2022

GRUPA WB na targach w Dżakarcie

2022-11-07  |  12:08
Przegląd mediów

GRUPA WB uczestniczyła zakończonej wczoraj w Indo Defence Expo & Forum w Dżakarcie, gdzie zaprezentowano oferowane systemy przeznaczone dla obronności. Zainaugurowane 2 listopada w stolicy Indonezji targi okazały się polskim sukcesem, gdyż przedstawione tam rozwiązania cieszyły się znacznym zainteresowaniem, o czym świadczą liczne odwiedziny decydentów reprezentujących siły zbrojne wielu państw Azji.

Polski wystawca na stoisku GRUPY WB przedstawił nowoczesne systemy przeznaczone dla wojska i służb mundurowych (w tym formacji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo wewnętrzne i ochronę granic), sprawdzone w ekstremalnie trudnych warunkach bojowych – podczas intensywnych działań wojennych. Istotnym wsparciem pozwalającym sprofilować ofertę polskiego przemysłu była aktywność polskich dyplomatów, mających dobre rozeznanie uwarunkowań lokalnych rynków. Widomym tego przejawem były odwiedziny stoiska GRUPY WB przez Panią ambasador Polski w Indonezji Beatę Stoczyńską, której towarzyszył attaché wojskowy pułkownik Zbigniew Kmiciński. 

Rozwiązania GRUPY WB wzbudziły duże zainteresowanie przedstawicieli sił zbrojnych i formacji mundurowych Indonezji. Stoisko odwiedziła delegacja komórki do spraw zakupów wojskowych Ministerstwa Obrony Indonezji, z zastępcą dowódcy wojsk pancernych i zmechanizowanych. Wśród gości odwiedzających stoisko GRUPY WB był indonezyjski generał Yanuar Adil, nowy szef Pusat Kesenjataan Kavaleri – centrum badań i rozwoju wojsk zmechanizowanych (kawalerii pancernej). 

Systemy z Polski wzbudziły też zainteresowanie zastępcy dowódcy Sił Zbrojnych Tajlandii – generała Siravuth Wongkantee, który miał okazję zapoznać się z polską ofertą.

Na Indo Defence Expo & Forum zaprezentowano cyfrową platformę komunikacji pojazdowej FONET – używaną w kilkudziesięciu państwach, a produkowaną w oparciu na polskiej licencji, także w Stanach Zjednoczonych. Pokazano również bezzałogowy system rozpoznawczy FLYEYE i amunicję krążącą WARMATE w odmianach ze skrzydłami stałymi oraz składanymi, dostosowaną do startu z wyrzutni rurowej. 

Nie zabrakło też sprzętu łączności wojskowego produkowanego przez RADMOR, gdyńską spółkę GRUPY WB, która w tym roku fetuje 75-lecie działalności. Radiostacje z Polski są cenione w Azji, gdzie znajdują zastosowanie także w pododdziałach służących w ramach misji pokojowych Organizacji Narodów Zjednoczonych. 

W indonezyjskiej stolicy po raz pierwszy eksponowano zdalnie sterowane wieże ZSU-03, opracowane w Zakładzie Automatyki i Urządzeń Pomiarowych AREX (spółce należącej do GRUPY WB). Ten lekki moduł uzbrojenia, który może być wyposażony w karabiny maszynowe, granatniki maszynowe, a w jednej z odmian – nawet armaty automatyczne, dostosowany jest do mocowania na każdym pojeździe, w tym bezzałogowym. 

Żywe zainteresowanie wzbudził system parametrycznej ochrony granic i obiektów AMSTA, opracowany i doskonalony przez przedsiębiorstwo MindMade z Warszawy, a sprawdzony w praktyce na wschodniej na granicy Polski, stanowiącej rubież Unii Europejskiej. AMSTA dzięki zastosowaniu czujników sejsmicznych (w odmianie stacjonarnej lub przenośnej) wykrywających przemieszczających się ludzi i pojazdy z dużej odległości, wykazuje dużą efektywność w każdych warunkach terenowych i klimatycznych. W systemie zaimplementowano algorytmy sztucznej inteligencji, umożliwiające eliminowanie fałszywych alarmów i odróżnianie możliwych zagrożeń od aktywności miejscowej fauny. 

GRUPA WB konsekwentnie rozwija szeroko zakrojoną współpracę z innymi przedsiębiorstwami, stąd obecność na stoisku partnerów z GRUPY LUBAWA. Spółki stworzyły wspólnie strój podchodzeniowy EOD ONE, jedno z najnowocześniejszych i najbardziej zaawansowanych technologicznie rozwiązań przeznaczonych dla pirotechników. 

Maciej Małek

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.

Informacje z dnia: 7 listopada

Medium

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Muzyka

Gwiazdy

Agata i Tomasz Wolni: Jest w nas głęboka potrzeba dzielenia się tym, co dostaliśmy od życia. Bliskie naszemu sercu są inicjatywy wspierające rodzinę

Prezenterzy mają świadomość, że nikt i nic nie zastąpi dziecku kochających, opiekuńczych i odpowiedzialnych rodziców, ale każdy człowiek o dobrym sercu może choć trochę poprawić jego los, przywrócić mu uśmiech i dać nadzieję na lepszą przyszłość. Agata Tomaszewska-Wolna i Tomasz Wolny z podziwem patrzą na zaangażowanie osób współpracujących ze Stowarzyszeniem SOS Wioski Dziecięce, które zastępują podopiecznym mamę i tatę oraz stwarzają godne warunki do życia, nauki i rozwoju. Dziennikarze zapewniają, że oni sami również chętnie wyciągają dłonie do potrzebujących i wspierają różne akcje charytatywne. Jak zaznaczają, warto pomagać, bo najlepszym podziękowaniem jest radość na twarzach tych, którym odmienili los.

Konsument

Gabinety stomatologiczne dostosowują się do specjalnych potrzeb pacjentów. Powstają placówki przystosowane do osób otyłych, niepełnosprawnych czy cierpiących na dentofobię

Polacy wciąż w zdecydowanej większości korzystają z usług prywatnych klinik stomatologicznych i mają wobec nich coraz wyższe wymagania. Liczy się nie tylko nowoczesność i kompleksowy zakres usług, ale też to, czy gabinet stomatologiczny jest przyjazny i komfortowy. – Ważne jest też to, żeby gabinety były dostępne dla osób, które borykają się także z innymi problemami zdrowotnymi, np. z otyłością – mówi Alicja Chowaniec-Prażuch, dyrektor LUX MED Stomatologia.