Przegląd mediów

3
luty
listopad 2022

GRUPA WB na targach w Dżakarcie

2022-11-07  |  12:08
Przegląd mediów

GRUPA WB uczestniczyła zakończonej wczoraj w Indo Defence Expo & Forum w Dżakarcie, gdzie zaprezentowano oferowane systemy przeznaczone dla obronności. Zainaugurowane 2 listopada w stolicy Indonezji targi okazały się polskim sukcesem, gdyż przedstawione tam rozwiązania cieszyły się znacznym zainteresowaniem, o czym świadczą liczne odwiedziny decydentów reprezentujących siły zbrojne wielu państw Azji.

Polski wystawca na stoisku GRUPY WB przedstawił nowoczesne systemy przeznaczone dla wojska i służb mundurowych (w tym formacji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo wewnętrzne i ochronę granic), sprawdzone w ekstremalnie trudnych warunkach bojowych – podczas intensywnych działań wojennych. Istotnym wsparciem pozwalającym sprofilować ofertę polskiego przemysłu była aktywność polskich dyplomatów, mających dobre rozeznanie uwarunkowań lokalnych rynków. Widomym tego przejawem były odwiedziny stoiska GRUPY WB przez Panią ambasador Polski w Indonezji Beatę Stoczyńską, której towarzyszył attaché wojskowy pułkownik Zbigniew Kmiciński. 

Rozwiązania GRUPY WB wzbudziły duże zainteresowanie przedstawicieli sił zbrojnych i formacji mundurowych Indonezji. Stoisko odwiedziła delegacja komórki do spraw zakupów wojskowych Ministerstwa Obrony Indonezji, z zastępcą dowódcy wojsk pancernych i zmechanizowanych. Wśród gości odwiedzających stoisko GRUPY WB był indonezyjski generał Yanuar Adil, nowy szef Pusat Kesenjataan Kavaleri – centrum badań i rozwoju wojsk zmechanizowanych (kawalerii pancernej). 

Systemy z Polski wzbudziły też zainteresowanie zastępcy dowódcy Sił Zbrojnych Tajlandii – generała Siravuth Wongkantee, który miał okazję zapoznać się z polską ofertą.

Na Indo Defence Expo & Forum zaprezentowano cyfrową platformę komunikacji pojazdowej FONET – używaną w kilkudziesięciu państwach, a produkowaną w oparciu na polskiej licencji, także w Stanach Zjednoczonych. Pokazano również bezzałogowy system rozpoznawczy FLYEYE i amunicję krążącą WARMATE w odmianach ze skrzydłami stałymi oraz składanymi, dostosowaną do startu z wyrzutni rurowej. 

Nie zabrakło też sprzętu łączności wojskowego produkowanego przez RADMOR, gdyńską spółkę GRUPY WB, która w tym roku fetuje 75-lecie działalności. Radiostacje z Polski są cenione w Azji, gdzie znajdują zastosowanie także w pododdziałach służących w ramach misji pokojowych Organizacji Narodów Zjednoczonych. 

W indonezyjskiej stolicy po raz pierwszy eksponowano zdalnie sterowane wieże ZSU-03, opracowane w Zakładzie Automatyki i Urządzeń Pomiarowych AREX (spółce należącej do GRUPY WB). Ten lekki moduł uzbrojenia, który może być wyposażony w karabiny maszynowe, granatniki maszynowe, a w jednej z odmian – nawet armaty automatyczne, dostosowany jest do mocowania na każdym pojeździe, w tym bezzałogowym. 

Żywe zainteresowanie wzbudził system parametrycznej ochrony granic i obiektów AMSTA, opracowany i doskonalony przez przedsiębiorstwo MindMade z Warszawy, a sprawdzony w praktyce na wschodniej na granicy Polski, stanowiącej rubież Unii Europejskiej. AMSTA dzięki zastosowaniu czujników sejsmicznych (w odmianie stacjonarnej lub przenośnej) wykrywających przemieszczających się ludzi i pojazdy z dużej odległości, wykazuje dużą efektywność w każdych warunkach terenowych i klimatycznych. W systemie zaimplementowano algorytmy sztucznej inteligencji, umożliwiające eliminowanie fałszywych alarmów i odróżnianie możliwych zagrożeń od aktywności miejscowej fauny. 

GRUPA WB konsekwentnie rozwija szeroko zakrojoną współpracę z innymi przedsiębiorstwami, stąd obecność na stoisku partnerów z GRUPY LUBAWA. Spółki stworzyły wspólnie strój podchodzeniowy EOD ONE, jedno z najnowocześniejszych i najbardziej zaawansowanych technologicznie rozwiązań przeznaczonych dla pirotechników. 

Maciej Małek

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.

Informacje z dnia: 7 listopada

Medium

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Seriale

Joanna Jabłczyńska: Rozpoczynając przygodę z serialem „Na Wspólnej”, postawiłabym wszystkie pieniądze na to, że nie będzie on trwał dłużej niż pięć lat. Nikt się nie spodziewał takiej popularności tej produkcji

Aktorka przyznaje, że plan „Na Wspólnej” traktuje jak swój drugi dom. Nie tylko dlatego, że spędza tam dużo czasu, ale także ze względu na rodzinną atmosferę, jaka panuje wśród kolegów po fachu i członków ekipy. Rolę w tym serialu Joanna Jabłczyńska dostała w wieku 17 lat. Z perspektywy dwóch dekad odczuwa satysfakcję, bo ta produkcja nie tylko pozwoliła jej doskonalić warsztat aktorski u boku mistrzów w tej dziedzinie, ale również przyniosła jej dużą popularność, co przełożyło się na kolejne propozycje zawodowe.

Zdrowie

Zachęty finansowe mogą zwiększyć wyszczepialność. Naukowcy nie zaobserwowali negatywnych skutków takich praktyk

Ludzie, którzy otrzymają niewielką kwotę za przyjęcie szczepionki, chętniej korzystają z takiej ochrony przeciw zakażeniom  dowodzą naukowcy z Uniwersytetu w Lozannie. Wyniki dwóch eksperymentów przeprowadzonych w Szwecji i Stanach Zjednoczonych nie wykazały negatywnych skutków takiej polityki. Jak twierdzą autorzy badania, ich praca może ułatwić decydentom podejmowanie decyzji co do stosowania zachęt finansowych w programach szczepień.

Teatr

Katarzyna Glinka: Kończę pracę nad scenariuszem własnej sztuki i piszę książkę. To będzie bardzo ciekawy rok

Aktorka nie lubi zbyt długo siedzieć bezczynnie, bo – jak przekonuje – praca i nowe wyzwania zawodowe dodają jej życiowego wigoru. Jej grafik zawodowy na najbliższe miesiące wypełniony jest więc po brzegi. Wkrótce rozpoczyna próby do nowego spektaklu w Teatrze Capitol, poza tym kończy prace nad scenariuszem własnej sztuki i pisze książkę.