Mówi: | dr hab. n. med. Bożena Walewska-Zielecka |
Funkcja: | zastępca dyrektora medycznego ds. klinicznych |
Firma: | Medicover |
21 proc. mężczyzn chodzi do lekarza raz w roku lub rzadziej. Wielu prowadzi też niezdrowy tryb życia i rzadko wykonuje badania profilaktyczne
7 na 10 mężczyzn boi się utraty stabilności finansowej swojej rodziny w wyniku ich ewentualnej choroby. Niemal 40 proc. mężczyzn najbardziej spośród chorób obawia się nowotworu – to wnioski z najnowszego badania przeprowadzonego przez SW Research na zlecenie Medicover. Strach nie przekłada się jednak na profilaktykę i zdrowy styl życia.
Lekarze przekonują, że profilaktyka to podstawa, a wczesne wykrycie choroby zwiększa szanse na jej wyleczenie. W początkowym stadium choroby przebieg terapii jest zwykle łagodniejszy i dzięki temu pacjent nie jest zmuszony do rezygnacji z pracy.
– Z badania rynku wynika, że aż 7 na 10 mężczyzn boi się, że ich rodzina może utracić stabilność finansową w przypadku poważnej choroby, która na dłuższy czas wyeliminowałaby ich z życia zawodowego. Jest to ważne, zwłaszcza dla tych mężczyzn, którzy czują się odpowiedzialni za utrzymanie całej rodziny – mówi agencji informacyjnej Newseria dr hab. n. med. Bożena Walewska-Zielecka, zastępca dyrektora medycznego ds. klinicznych w Medicover.
37,5 proc. mężczyzn wskazało w badaniu, że najbardziej boi się choroby nowotworowej. Na kolejnych miejscach znalazły się: udar mózgu, choroby serca (w tym zawał serca) i choroby układu krążenia.
Z kolei jak wynika z Raportu Medicover „Praca. Zdrowie. Ekonomia” (badanie na populacji 180 tys. pacjentów Medicover), 2/3 mężczyzn w wieku 38 lat ma nadwagę lub otyłość, a co czwarty nadciśnienie, które prowadzi do wielu powikłań w układzie krążenia. Ponad 56 proc. z nich ma zbyt wysoki poziom cholesterolu, który może prowadzić do przedwczesnej, nasilonej miażdżycy, a ta z kolei do zawału mięśnia sercowego lub udaru. To podstawowe czynniki rozwoju groźnych chorób cywilizacyjnych.
– 2/3 panów ma nadwagę i otyłość. To jest epidemia. Niestety, nieco ponad 15 proc. panów pali papierosy. To jest bezpośredni czynnik ryzyka różnych chorób nowotworowych, nie tylko raka płuca, lecz także zawału oraz niedokrwienia mózgu, czyli udaru – wyjaśnia dr Walewska-Zielecka.
Mimo wysokiego ryzyka mężczyźni rzadko myślą o profilaktyce, a placówki medyczne odwiedzają dopiero wtedy, gdy poczują się gorzej. Co piąty z nich do lekarza udaje się raz w roku lub rzadziej. 36,5 proc. w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie wykonało żadnego badania profilaktycznego. Badania USG pozwalającego na wykrycie zmian nowotworowych nie wykonał nawet co piąty mężczyzna. Z kolei badanie krwi w kierunku raka prostaty zrobiło zaledwie 15 proc. panów. Nieco lepiej te statystyki wyglądają w grupie wiekowej 60+.
– Typową wymówką w kwestii unikania wizyt lekarskich jest brak czasu. Dlatego zachęcamy mężczyzn do wykonywania kluczowych badań profilaktycznych w pakiecie, tzw. przeglądzie zdrowia, który pozwala wykonać je szybciej i równie skutecznie. W ramach przeglądu „Świadomy Mężczyzna” można wykonać badania, które dają możliwość wykrycia wielu schorzeń, takich jak nowotwory, w tym m.in. rak prostaty, choroby serca oraz wielu innych nieprawidłowości zdrowotnych w ciągu zaledwie 2 wizyt w Centrum Medicover – mówi dr hab. n. med. Bożena Walewska-Zielecka.
Mężczyźni po 40 i 50 roku życia, aby zapobiec rozwojowi groźnych chorób, powinni się skonsultować z lekarzem i zasięgnąć fachowych porad dotyczących profilaktyki.
– Mężczyzna po czterdziestce, zwłaszcza jeśli żyje w stresie, ma decyzyjne stanowisko, powinien mieć zrobione podstawowe badanie EKG – wyjaśnia dr Bożena Walewska-Zielecka. – Mężczyznom po pięćdziesiątce zalecamy jeszcze szerszą ocenę, choćby np. kolonoskopię w badaniach przesiewowych skierowanych przeciwko rakowi jelita grubego. To jest bardzo ważne, ponieważ są to nowotwory, które wcześnie wykryte mogą być w stu procentach wyleczalne.
Poza leczeniem farmakologicznym lekarz powinien też doradzić pacjentowi, co powinien zmienić w swoim życiu. Pomocna może być też konsultacja z dietetykiem lub trenerem osobistym. 3/4 mężczyzn deklaruje, że odwiedza siłownię nie częściej niż raz na rok, przy czym częstotliwość korzystania z siłowni maleje wraz z wiekiem. Wśród osób poniżej 40 roku życia ok. 30 proc. odwiedza kluby fitness co najmniej raz w miesiącu, podczas gdy wśród mężczyzn powyżej 60 lat ten odsetek wynosi zaledwie 7 proc.
– Poza regularnymi badaniami konieczna jest zmiana stylu życia, tzn. aktywność fizyczna, ograniczenie używek, szczególnie piwa oraz dieta, czyli wybieranie produktów o niskiej zawartości tłuszczów, zwłaszcza zwierzęcych, i więcej warzyw – mówi dr Walewska-Zielecka.
Czytaj także
- 2025-01-31: Sztuczna inteligencja pomoże we wczesnym wykrywaniu wrodzonych wad serca. Obecnie rozpoznawalność wynosi 40 proc.
- 2025-01-23: Rośnie pokolenie osób otyłych i z nadwagą. To duże obciążenie dla zdrowia fizycznego i psychicznego młodych ludzi
- 2025-01-20: Coraz więcej rodziców odmawia zaszczepienia dzieci. Statystyki mogłoby poprawić ograniczenie dostępu do żłobków i przedszkoli
- 2025-01-21: Polacy nie wiedzą zbyt dużo o chorobach mózgu. Jeszcze mniej o tym, jak o niego dbać
- 2025-01-16: Europa potrzebuje strategii dla zdrowia mózgu. Coraz więcej państw dostrzega ten problem
- 2025-01-13: Wciąż niewielkie finansowanie wsparcia psychicznego przez państwo. Usługi terapeutyczne są dziś głównie prywatne
- 2024-12-23: Przeciętny Polak spędza w sieci ponad trzy godziny dziennie. Tylko 11 proc. podejmuje próby ograniczenia tego czasu
- 2024-12-16: Polscy młodzi chemicy tworzą innowacje na światowym poziomie. Część projektów ma szansę trafić potem do przemysłu
- 2024-12-13: Agencja Badań Medycznych walczy z czasem przy obsłudze konkursów z KPO. Największym problemem są braki kadrowe
- 2024-12-27: Dwa konkursy w Agencji Badań Medycznych w 2025 roku. Do wzięcia 275 mln zł
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Teatr
Jadwiga Jankowska-Cieślak i Daniel Olbrychski po 50 latach znów zagrają małżeństwo w sztuce „Przebłyski”. „To duża rozkosz spotkać się po tylu latach”
Twórcy sztuki zatytułowanej „Przebłyski” podkreślają, że jest to spektakl – lustro każdej pary. Kreowani przez Jadwigę Jankowską-Cieślak i Daniela Olbrychskiego Rosa i Abrasza przez lata byli małżeństwem, a w chwili śmierci mężczyzny widzowie dostają kompendium wiedzy o ich niełatwym życiu. Odtwórca głównej roli cieszy się, że znów może się spotkać na scenie z aktorką, która od lat robi na nim ogromne wrażenie. Przyznaje też, że Serge Kribus napisał ten tekst z myślą o nim i zależało mu, żeby zagrał tę sztukę w Paryżu. Najpierw jednak przedstawienie zostanie zaprezentowane w polskiej wersji.
Edukacja
Kompetencje STEM wchodzą szerzej do edukacji. Inicjatywa edukacyjna Amazon objęła już pół miliona dzieci w Polsce
Na warszawskiej Pradze Północ otwarto właśnie pierwszą STEM Kindlotekę, czyli przestrzeń edukacyjną dla dzieci i młodzieży, która stawia na rozwój kompetencji w obszarze nauki, technologii, inżynierii i matematyki. To inicjatywa Amazon i stowarzyszenia Cyfrowy Dialog rozwijana od 2019 roku, w ramach której funkcjonuje ponad 100 takich placówek, a z prowadzonych w nich zajęć skorzystało już pół miliona dzieci. STEM uważane są za kompetencje przyszłości, a badania wskazują, że można je rozwijać już u najmłodszych uczniów.
Prawo
Zmieni się definicja mobbingu. Nowe prawo da skuteczniejsze narzędzia ochrony nękanym pracownikom
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce uprościć prawną definicję mobbingu. Dodatkowo opracowywana nowelizacja przepisów ma nałożyć nowe obowiązki na pracodawców, których celem będzie określenie zasad przeciwdziałania mobbingowi i to na poziomie regulaminu pracy lub innych wewnętrznych regulacji. Dzięki któremu podwładni będą bardziej świadomi swoich praw i będą mogli lepiej reagować na przypadki ich łamania.