Newsy

Ada Fijał: Projekty Macieja Zienia są na światowym poziomie. Tym nazwiskiem powinniśmy się chwalić za granicą

2023-12-13  |  06:16

Ada Fijał, Natalia Uliasz i Edyta Zając nie ma wątpliwości, że polska branża modowa bez Macieja Zienia nie byłaby aż tak wartościowa. Ten uzdolniony projektant ma na swoim koncie kolekcje, które odbiły się szerokim echem, nie tylko w Polsce, ale i za granicą. I choć na rynku jest od 25 lat, to nigdy nie idzie drogą na skróty, nie popada w rutynę, nie lubi się powtarzać i za każdym razem zaskakuje niebanalnymi kreacjami, które są tworzone z finezją i zachwycają krawieckim kunsztem. Pokaz jubileuszowej kolekcji „Black and White Symphony” odbył się na scenie Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie.

Kolekcja przygotowana na jubileusz to podsumowanie dotychczasowych 25-lat funkcjonowania Macieja Zienia w branży modowej, a jednocześnie otwarcie nowego etapu w jego twórczości. Projektant niejednokrotnie udowodnił już, że kocha klasykę i potrafi się nią bawić. Przygotowane przez niego kreacje to prawdziwa symfonia kobiecości. Tym razem na wybiegu dominowała czerń i biel, które jak się okazuje, mogą mieć wiele odsłon i odcieni. Jedynym kolorowym akcentem był niezwykle stylowy, czerwony garnitur zainspirowany marką MARTINI. “Black and White Symphony” to coś więcej niż pokaz mody. Ponad tysiąc osób wzięło udział w niezwykłym spektaklu i wydarzeniu artystycznym, w którym moda stała się muzyką.

– Nie mogę oddychać nie tylko z powodu gorsetu, który mam od Macieja, ale też z wrażeń, które wyniosłam z jego pokazu. Przepiękne kreacje, bardzo dużo mi się spodobało i już wiem, które na pewno założę. Ale też obłędne miejsce – Teatr Narodowy, Opera, scena i kolory, zrobiły niesamowity klimat, godny 25-lecia. Naprawdę piękny pokaz. Maciek, ogromne gratulacje – mówi agencji Newseria Lifestyle Ada Fijał.

Aktorka jest pełna uznania wobec talentu Macieja Zienia. Jej zdaniem, to projektant światowego formatu, nasza chluba narodowa.

– To, co zobaczyliśmy, to jest moda na światowym poziomie i myślę, że takim nazwiskiem jak Maciej Zień moglibyśmy chwalić się za granicą – mówi.

Ada Fijał czuje się wyróżniona tym, że mogła wziąć udział w tak niebanalnym wydarzeniu. Każdy pokaz Macieja Zienia traktuje jak święto i nie wyobraża sobie, by mogło jej nie być właśnie w tym miejscu. Na wybiegu jubileuszową kolekcję zaprezentowało 39 modelek. Kreacje projektanta ze wcześniejszych pokazów miało też na sobie ponad dwadzieścia gwiazd, które zasiadły na widowni.

– Dogadaliśmy się z Maćkiem, w jakim looku on mnie widzi i co zakładam na siebie. Chociaż trochę mu to zepsułam, bo dołożyłam jakieś swoje elementy. Czyli generalnie jest to kreacja Maćka, a ta cząstka „zepsucia”, to wizja moja i stylisty, z którym współpracuję. Muszę też powiedzieć, że ja kocham wysokie obcasy i myślę, że to jest takie miejsce i taki czas, w którym fajnie te obcasy założyć. Ale teraz też nie ma czegoś takiego jak must have, wszystko zależy od naszej fantazji, od naszych pomysłów – dodaje Ada Fijał.

Kreacje Macieja Zienia na wybiegu prezentowała też między innymi Natalia Uliasz. Modelka nie ukrywa, że jest pod wrażeniem najnowszej kolekcji projektanta, który za każdym stawia sobie poprzeczkę coraz wyżej.

– Stresuje się, zwłaszcza te kilka minut przed wyjściem, to już wchodzi taka adrenalina, ale jest ona bardzo przyjemna i taka motywująca. Moim zdaniem, pokaz był piękny, Maciek tworzy przepiękne rzeczy, więc bardzo się cieszę, że mogłam być częścią tego – mówi.

Maciej Zień funkcjonuje w branży modowej już ćwierć wieku. Z okazji jubileuszu, Natalia Uliasz, jego muza i modelka życzy mu kolejnych sukcesów i niezwykle trafionych projektów.

– Życzę Maćkowi kolejnych 25 lat. Zresztą on sam to powiedział na backstage’u, że ma nadzieję, że się wszyscy zobaczymy za kolejne 25 lat – dodaje.

Również Edyta Zając nie ukrywa, że pokazowi Macieja Zienia towarzyszą ogromne emocje. I mimo, że brała udział w przygotowaniach od podszewki, to jednak już podczas samego wydarzenia wrażenia są nie do opisania.

– Zawsze czuję taką pozytywną adrenalinę. I tak też było dzisiaj, jak tylko puścili ten dym, to serce jakby zaczęło mocniej bić.  Dla mnie te jego pokazy zawsze są takie sentymentalne i bardzo się cieszę, że mogłam też dzisiaj wystąpić w roli modelki. 25 lat to wspaniała rocznica, wspaniały jubileusz. Znamy się z Maćkiem bardzo, bardzo długo – mówi.

Modelka bardzo ceni sobie tę znajomość, bo jak podkreśla, Maciej Zień jest niezwykle inspirującą i wartościową osobą.

– Przede wszystkim Maciej jest cudownym człowiekiem, bardzo ciepłym, bije od niego taka siła spokoju. I zawsze jest mi przyjemnie z nim współpracować, nigdy nie ma jakichś stresujących sytuacji. On zawsze do każdego zwraca się z szacunkiem. Jest to więc bardziej przyjemność niż praca – dodaje.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Moda

Maria Sadowska: Często kupujemy ubrania tylko na jeden sezon, a powinniśmy recyklingować modę. Ja jestem królową second handów

Wokalistka zauważa, że co kilka miesięcy do sprzedaży trafiają nowe kolekcje ubrań, a te, które jeszcze nie są zniszczone i mogłyby się przydać innym, lądują na śmietniku. Podobnie jest z różnymi urządzeniami elektronicznymi, sprzętem RTV i AGD. Nowe modele z dnia na dzień wypierają starsze, a góra elektrośmieci stale rośnie. Maria Sadowska apeluje więc, by zadać sobie trochę trudu i niepotrzebne telefony, tablety czy komputery oddać do odpowiedniego punktu, z którego trafią do recyklingu i utylizacji. Artystka docenia też kreatywność swojego męża, który maluje obrazy na starych, skórzanych kurtkach i tworzy w ten sposób nietuzinkowe elementy garderoby.

Media

Edyta Herbuś: Program „Tańcząca ze światem” łączy ze sobą moją pasję do podróży, tańca i odkrywania świata. Podczas nagrań wskakuję z jednej półki energetycznej w drugą

W nowej odsłonie programu „Tańcząca ze światem” Edyta Herbuś zabierze widzów do Jordanii. Jak zaznacza, plan wyjazdu był bardzo intensywny. Przez dziewięć dni ekipa realizująca pracowała po 12 godz., by pokazać niezwykłe, kulturowe i historyczne bogactwo tego fascynującego kraju. Tancerka zdradza też, że te wyjątkowe miejsca pozwoliły jej odkryć w sobie uśpione pokłady wrażliwości i stały się powodem wielu wzruszeń.

Konsument

Brytyjscy naukowcy dowiedli, że odczuwania szczęścia można się nauczyć. Trzeba jednak stale to ćwiczyć

Sześcioletnie badania, połączone z prowadzeniem kursów uczących tego, jak poprawić samopoczucie i stać się człowiekiem szczęśliwym, wykazały, że stosując odpowiednie strategie, można uzyskać zadowalające rezultaty. Przejście kursu prowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu Bristolskiego umożliwia poprawę parametrów świadczących o samopoczuciu nawet o 15 proc. Okazuje się jednak, że zalecane ćwiczenia należy wykonywać trwale – w przeciwnym razie następuje regres do poziomu sprzed ich wdrożenia. Dobre wyniki badań skłoniły ich autora do wydania poradnika. Jego polskojęzyczna wersja ukaże się w maju.