Newsy

Aleksandra Adamska: Specjalistyczna terapia pozwala mi się uporać z bolesnymi przeżyciami. Dzięki niej wiem, kim jestem, na czym stoję i rozumiem siebie

2023-12-01  |  06:21

Aktorka podkreśla, że zdecydowała się na terapię po to, by przezwyciężyć potężny stres emocjonalny i uporać się ze skutkami skrajnej traumy będącej wynikiem wielu dramatycznych doświadczeń. Do tej pory bowiem życie jej nie oszczędzało, a sama nie potrafiła poradzić sobie z ciosami, jakie wymierzył jej los. W konsekwencji potrzebna była więc pomoc specjalisty.

W odstępie kilku lat, w wyniku zwarcia instalacji elektrycznej, w domu rodzinnym Aleksandry Adamskiej wybuchły dwa pożary, które spowodowały niemałe straty. Aktorka przeżyła też włamanie i napad z bronią w ręku, a dodatkowo musiała się pogodzić z rozstaniem rodziców. To wszystko odcisnęło spore piętno na jej psychice. Zdała sobie jednak sprawę z tego, że sama nie da rady przepracować tych wszystkich traum.

– Od czterech lat chodzę na terapię, teraz dwa razy w tygodniu. Jest to terapia psychodynamiczna, która faktycznie zagląda bardzo głęboko i jest długofalowa. Dzięki niej jakoś sobie poradziłam, obudowałam się jakimiś maskami i zbroją. Dałam radę, w sumie jak każdy z nas, kto przechodzi traumatyczne sytuacje – mówi agencji Newseria Lifestyle Aleksandra Adamska.

Aktorka zachęca wszystkich, którzy potrzebują pomocy, do skorzystania ze wsparcia psychoterapeuty, bo jak zauważa, tłumienie w sobie bolesnych wspomnień, żalu i innych negatywnych emocji może mieć dramatyczne konsekwencje. Terapia to nie powód do wstydu, ale szansa na powrót do normalności.

– Generalnie polecam każdemu, bo przecież każdy z nas ma traumy. Chodźmy na terapię, pomagajmy sobie, bo to, w jakim miejscu ja aktualnie jestem, a w jakim byłam, jest nie do porównania. Wiem, kim jestem, wiem na czym stoję, rozumiem siebie. Ludzie, dajcie sobie pomóc. Dostęp do terapii jest bardzo dobry, wystarczy po nią sięgnąć – dodaje.

Aleksandrę Adamską można teraz oglądać w trzecim sezonie serialu „Skazana”, gdzie wciela się w rolę Patrycji. Aktorka jest już także po zdjęciach do nowej produkcji w reżyserii Macieja Pieprzycy.

Czytaj także

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Edukacja

W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.

Psychologia

Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.