Newsy

Artur Makieła: Hipnoza jest przyjemnym i bardzo zdrowym doświadczeniem. Ma niezwykłą rolę w poprawie jakości życia

2018-01-03  |  06:00

Pomimo że hipnoza znana jest od XVIII wieku, nadal niewiele osób wie, czym jest ona naprawdę. Opierając się na stereotypach, często budujemy w głowie jej nieprawdziwy obraz, łącząc ją chociażby z magią. Tymczasem hipnoza jest świetnym narzędziem terapeutycznym. Zdaniem specjalistów to doskonały zestaw bardzo skutecznych narzędzi, które pozwalają zapanować nad własnymi emocjami, lepiej poznać samego siebie, zneutralizować paraliżujące lęki, usunąć fobie i pozbyć się uczucia dysonansu, dając w zamian większą pewność siebie i wyższe poczucie własnej wartości.

– My, jako ludzie, ciągle się zmieniamy, ciągle ewoluujemy i gdy człowiek dochodzi do procesu zrozumienia siebie, tego, dokąd chce dążyć, tego, co się dzieje na poziomie naszego mózgu i umysłu, to wówczas pojawia się niesamowite uczucie zwane spójnością i pojawiają się nowe wyzwania. Są one coraz większe, ale my też jesteśmy w stanie im sprostać. Moment, w którym masz już zbudowane fundamenty swojej własnej sfery poczucia wartości, pewności siebie, to jest pierwszy punkt poznania siebie – mówi agencji Newseria Artur Makieła, mentalista, hipnotyzer.

W procesie poznawania siebie ogromną rolę odgrywa tzw. doświadczenie życiowe. Dzięki niemu człowiek chociażby zna swoje mocne i słabe strony. W ich zdefiniowaniu i określeniu mogą z kolei pomóc fachowe publikacje. Są one świetnym uzupełnieniem pracy nad sobą.

– Nie ograniczałbym poznania siebie tylko do książek, ale uważam, że książki takie jak „Poznaj siebie” są nieodzownym elementem tego, żeby w tym procesie poznawania siebie długoterminowo dbać o własną energię, spójność i o to, żeby w życiu się rozwijać – mówi Artur Makieła.

Zdaniem hipnoterapeutów niezwykle przydatna w procesie poznawania siebie jest hipnoza.

– Bardzo często pracujemy w modelu poznania w kategorii: wrócę do przeszłości, żeby zrozumieć dlaczego bolało, dlaczego coś się działo tak, a nie inaczej. Hipnoza oferuje trochę inny model – generowania i kreowania swojej przyszłości – w hipnoterapii przede wszystkim, jeżeli wracamy na chwilę do tematu problemu z przeszłości, to po to, żeby uzyskać kontekst, ale potem tę osobę szybko z kontekstu zabrać i iść w stronę tego, kim chcesz się stać w momencie, kiedy danego problemu już się pozbędziesz – mówi Artur Makieła.

Hipnoza jest też doskonałą metodą do wzmacniania tego, co w nas dobre i do efektywnego wykorzystania swojego własnego potencjału.

– Hipnoza jest niezwykle pomocna do tego, żeby pracować na wielu poziomach, od usuwania sobie problemów, poprzez kreowanie swojej własnej rzeczywistości i to poznawanie siebie, wizja, kim chcesz się stać, kim już być nie chcesz i budowania siebie jako osoby, która będzie spełniała twoje standardy i oczekiwania – mówi Artur Makieła.

Bardzo wiele osób obawia się hipnozy, ponieważ wiąże ją z ingerowaniem w podświadomość. Specjaliści odpowiadają, hipnoza to nie magia, tylko naturalny proces, który zachodzi u nas każdego dnia. To naturalny stan umysłu, za którym kryje się konkretna struktura.

– To, co robi terapeuta czy hipnotyzer sceniczny, to wykorzystuje naturalny proces, który i tak się dzieje na poziomie mózgu i umysłu, tylko kierujemy nim w odpowiedni sposób, żeby doświadczać niesamowitych zjawisk, żeby zdejmować z siebie napięcia, żeby budzić w sobie stany emocjonalne, które i tak mamy, tylko trzeba je podpiąć czasami w odpowiednich kontekstach. Hipnoza ma kilka własnych odsłon i imion, z jednej strony jest świetnym narzędziem terapeutycznym, z drugiej strony jest świetnym narzędziem rozwojowym dla nas samych, z trzeciej strony jest świetnym narzędziem rozrywki – mówi Artur Makieła.

Grupa ATM i stacja TVN przygotowują właśnie nowy program rozrywkowy poświęcony temu procesowi. Chodzi między innymi o to, aby zwiększyć świadomość Polaków na temat hipnozy.

– Ludzie, którzy już doświadczyli tego stanu, najczęściej chcą więcej. Mówią, jakie to było niesamowite, ale zanim doświadczą, to na ogół jest takie: popatrzeć popatrzę, może jedno oko przymknę, ale żeby iść w ten proces to nie. Natomiast 100 proc. ludzi, których mamy teraz na castingach mówią: wow, chcemy więcej. To bardzo przyjemny, zdrowy, fajny stan. Najważniejsze jest to, że ludzie, którzy poddają się hipnozie, stają się de facto bohaterami tego, co się dzieje, doświadczają stanów relaksacyjnych na sobie i to oni bawią się w tym wszystkim najlepiej – podkreśla Artur Makieła.

Program „Hipnoza”, w którym zahipnotyzowani uczestnicy zawalczą o nagrody pieniężne poprowadzi Filip Chajzer, a w stan hipnozy wprowadzi Artur Makieła. Show prawdopodobnie trafi do wiosennej ramówki stacji TVN. Jest ono oparte o format BBC „You’re back in the room”.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Katarzyna Dowbor: Niektórym bohaterom programu „Nasz nowy dom” pomagam do dziś. A moje nazwisko otwiera drzwi, których inaczej nie można otworzyć

Prezenterka przyznaje, że historia wielu bohaterów programu „Nasz nowy dom” poruszyła ją do tego stopnia, że postanowiła im pomagać także na własną rękę, już poza kamerami. I mimo że teraz nie jest już związana z tym formatem Polsatu, to nadal ma kontakt z niektórymi uczestnikami i wspiera ich, jak tylko może. Katarzyna Dowbor podkreśla, że dużą satysfakcje daje jej to, że ktoś chętnie korzysta z jej rad i życiowego doświadczenia. Ma też żal do władz Polsatu, że nadal nie poznała powodów ich decyzji dotyczącej zmiany gospodyni programu, który tworzyła od podszewki.

Prawo

Sztuczna inteligencja w nieodpowiednich rękach może stanowić poważne zagrożenie. Potrzebna jest większa świadomość twórców i użytkowników oraz twarde regulacje

Wykorzystanie sztucznej inteligencji do manipulowania ludźmi przyjmuje namacalną postać, jak deepfake, ale może się odbywać także dużo subtelniej, na przykład poprzez podsuwanie odpowiednich treści w wyszukiwarce. – Odwoływanie się w pewnych aspektach do kwestii etycznego stosowania tej technologii to za mało, jeśli w ślad za tym nie idą odpowiednie regulacje – oceniają eksperci. Amnesty International przewiduje, że sztuczna inteligencja wykorzystywana bez kontroli i stabilnych ram prawnych może doprowadzić do nasilenia naruszeń praw człowieka, zwłaszcza w obliczu konfliktów zbrojnych i przez reżimy kontrolujące życie obywateli.

Podróże

Sebastian Wątroba: Uwielbiamy wakacje nad Bałtykiem. Aby spędzić je pod palmami, wcale nie musimy wyjeżdżać do ciepłych krajów, wystarczy przyjechać do Międzyzdrojów

Aktor zaznacza, że uwielbia spędzać wakacje nad polskim morzem, a szczególnie upodobał sobie Międzyzdroje. Kiedy więc ma wolną chwilę, to nie traci czasu na przeglądanie zagranicznych ofert, tylko stawia na sprawdzone miejscówki i zabiera swoich bliskich właśnie do tego niezwykłego miasta położonego na zachodnim wybrzeżu Bałtyku. Sebastian Wątroba jednym tchem wylicza atrakcje, jakie czekają na turystów w tym kurorcie, i zachęca wszystkich jeszcze niezdecydowanych, by zaplanowali tam urlop.