Newsy

Cezary Pazura: Lekarz to bardzo odpowiedzialny zawód. Myślę, że ma dużo wspólnego z aktorem

2021-02-10  |  06:17

Wkrótce na antenie TVN pojawi się nowy serial zatytułowany „Tajemnica zawodowa”. W jedną z głównych ról wcieli się Cezary Pazura. Aktor tłumaczy, że zagranie lekarza jest dla niego sporym wyzwaniem. Niezwykle ceni ten zawód i uważa, że wymaga on wyjątkowych predyspozycji i umiejętności. Jego zdaniem aktorstwo i medycyna mają wiele wspólnego. Bycie lekarzem wymaga jednak dużo większego opanowania, ponieważ wiąże się z odpowiedzialnością za życie i zdrowie innych.

Aktor w serialu zagra Andrzeja Żurawskiego – chirurga, który skrywa mroczną tajemnicę. Tłumaczy, że historia opowiada głównie o prywatnym życiu bohatera. W konsekwencji scen, które rozgrywają się w szpitalu, jest bardzo mało. Cezary Pazura nie musiał zgłębiać tajników tej profesji podczas przygotowywania się do roli. Zaznacza jednak, że z chęcią by to zrobił, ponieważ podziwia lekarzy oraz ich pracę.

– Kiedyś żartowałem, że boję się widoku krwi. Potem mi to przeszło i w tej chwili nie mam z tym problemów. Lekarz to bardzo odpowiedzialny zawód. Myślę, że ma dużo wspólnego z aktorem. W obu profesjach trzeba się bez przerwy kształcić, być na czasie i wiedzieć, co się dookoła dzieje. Aktorzy mają dokładnie to samo. Musimy bez przerwy być na standby’u – mówi aktor w rozmowie z agencją Newseria Lifestyle.

Zaznacza, że podziwia poświęcenie, z jakim lekarze pomagają społeczeństwu. Wykonywanie tego zawodu wymaga nie tylko ogromnej wiedzy, lecz również mocnego charakteru i umiejętności zachowania spokoju w sytuacjach kryzysowych. To właśnie sprawia, że nie każdy – mimo chęci i mnóstwa godzin poświęconych nauce – może stać się dobrym lekarzem.

– W pracy lekarzy podziwiam to, że ci ludzie są tak bardzo oddani innym ludziom. Primum non nocere – przede wszystkim nie szkodzić – to pierwsza zasada lekarska, której ja też jestem wyznawcą. Uważam, że jeśli nie będziemy robić innym krzywdy, to nas też nie spotka przykrość. Ryzyko zawodowe u lekarzy jest o wiele większe niż u aktorów. Nam może nie wyjść rola, a jeżeli lekarz odpowiedzialny za ludzkie życie popełni błąd, będzie miał życie ludzkie na sumieniu. To jest granica, która nie pozwoliła mi kiedyś zostać lekarzem. Kompletnie nie poradziłbym sobie z taką odpowiedzialnością, dlatego podziwiam tych wspaniałych, cudownych ludzi. To zawód, o którym można marzyć, ale nie każdy może go wykonywać – tłumaczy Cezary Pazura.

Emisja serialu „Tajemnica zawodowa” rozpocznie się w środę 17 lutego o 21:30 w TVN i na Player.pl.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Edukacja

Dorośli nie umieją rozmawiać o dojrzewaniu ze swoimi dziećmi. Młodzi czerpią wiedzę głównie z internetu

Dojrzewanie i to, co w tym okresie dzieje się z ciałem i emocjami, to w wielu polskich domach wciąż temat tabu. Nawet jeśli rodzice i opiekunowie podejmują temat, to często się okazuje, że nie za bardzo wiedzą, jak mają o tym rozmawiać ze swoimi dziećmi. Młodzi najczęściej szukają odpowiedzi na swoje pytania i wątpliwości w internecie, jednak nie zawsze są to jakościowe treści, zgodne z aktualną wiedzą i pochodzące od wykwalifikowanych ekspertów. – Chcieliśmy stworzyć miejsce, gdzie znajdą bezpieczną wiedzę na temat wszystkiego, co się dzieje w ich ciele, głowie i duszy w tak ważnym momencie w ich życiu – mówi Olga Kwiecińska, założycielka i pomysłodawczyni Cześć Ciało.

Media

Robert El Gendy: Z Klaudią Carlos jesteśmy różni charakterologicznie, ale doskonale się uzupełniamy. Jak mam słabszy dzień, to ona przejmuje kontrolę nad rozmową lub odwrotnie

Nowi gospodarze TVP2 nie mogą się nachwalić zarówno atmosfery, jaka panuje w TVP, jak i siebie nawzajem. Robert El Gendy bardzo się cieszy z tego, że może prowadzić „Pytanie na śniadanie” z Klaudią Carlos i przekonuje, że ich duet ma duży potencjał. Na wizji doskonale się dogadują i uzupełniają, a poza kamerami  mają wiele wspólnych tematów do rozmów.

Prawo

Świadomość społeczna na temat ryzyka publikowania wizerunków dzieci w internecie nadal bardzo niska. UODO apeluje o ostrożność

Kilkaset milionów zdjęć codziennie jest publikowanych w internecie, wśród nich wiele z udziałem dzieci. Zdjęcia i wideo zamieszczają zarówno rodzice, jak i placówki oświatowe, do których dzieci uczęszczają. Materiały te, bez względu na to, z jaką intencją są publikowane, mogą trafić w niepowołane ręce i posłużyć do ataku hejterskiego na dzieci, kradzieży ich cyfrowej tożsamości, a nawet zostać wykorzystane przez osoby o skłonnościach pedofilskich. Podkreślają to eksperci UODO i Fundacji Orange w poradniku skierowanym do osób pracujących w placówkach i organizacjach działających na rzecz dzieci.