Newsy

Daria Ładocha: Każdy powinien znaleźć własną definicję ekologii. W mojej rodzinie oszczędzamy wodę i częściej wybieramy rower niż samochód

2021-08-19  |  06:40

Prezenterka zauważa, że trudno jest jednoznacznie zdefiniować słowo „ekologia”.  Pod tym pojęciem kryje się bowiem wiele postaw i zachowań, dzięki którym można zadbać o środowisko. Daria Ładocha zapewnia, że ona sama bardzo pilnuje tego, by członkowie jej rodziny oszczędzali wodę. Dzięki zagranicznym podróżom jej córki mogły się przekonać, jak trudno żyje się bez dostępu do bieżącej wody, i zrozumiały, że przez nierozsądne gospodarowanie zasobami również i w naszym kraju może jej kiedyś w kranach zabraknąć.

Daria Ładocha jest jedną z laureatek nagrody Skrzydła Ekologii 2021. Prezenterka zaznacza jednak, że jeśli coś robi w temacie ochrony środowiska, to nie dla sławy i poklasku. Każde działanie jest przemyślane i zawsze zgodne z jej przekonaniami.

– Ekologia to bardzo szeroki termin, do którego ciężko znaleźć jednoznaczną odpowiedź. Ostatnio dzieci mnie zapytały, co dla mnie to oznacza, i powiem szczerze, że jest to pewien element higieny życia, takiego, w którym jesteśmy okej nie tylko ze środowiskiem, ale też z własną rodziną, z tym jak postępujemy, jak się zachowujemy. Wszystkie nasze działania, które są w rytmie ekologii, są tymi działaniami, które popieramy, z którymi chcemy się utożsamiać, więc ekologia to jest bardzo pojemny worek. Natomiast myślę sobie, że jeżeli każdy z nas znajdzie w tym swoją definicję, to ekologia będzie się szerzyć, dlatego że my będziemy w zgodzie z nią bardziej niż ktoś, kto wynalazł ten termin i zdefiniował – mówi agencji Newseria Lifestyle Daria Ładocha.

Prezenterka stara się przekazywać dobre nawyki proekologiczne swoim dzieciom. W każdej sytuacji tłumaczy im, co mogą zrobić, by zadbać o środowisko i jakich wyborów dokonywać. Zachęca je więc do segregowania śmieci, ograniczania zużycia plastiku, do przejażdżek rowerowych i zakręcenia kranu podczas mycia zębów.

– Nie powiem, że to jest łatwe i oczywiste. Ale myślę sobie, że pokazywanie dzieciom świata takim, jaki jest, np. byliśmy na Sardynii, gdzie była susza, i nagle się okazuje, że nie ma wody, nie możemy się wykąpać, nie możemy użyć jej w toalecie. I nagle moje dzieci mówią: okej, to nie jest tak, że woda zawsze leci strumieniem. To spowodowało, że one już nigdy nie zostawią tej wody otwartej w momencie, kiedy myją zęby – mówi Daria Ładocha.

Dziś jesteśmy jeszcze w uprzywilejowanej pozycji i nie musimy się martwić o dostęp do wody, ale z każdą dekadą ilość tej możliwej do wykorzystania zmniejsza się. Jeżeli więc nie zmienimy swoich przyzwyczajeń, za jakiś czas może stać się ona towarem deficytowym. Dlatego też warto o tym głośno mówić i tę wiedzę przekazywać najmłodszym, żeby wiedziały, że ekologia to nie tylko pusta definicja.

– Ja stawiam na to, żeby mniej podręcznika, więcej świata. W momencie, kiedy tego dotkną, poczują wszystkimi zmysłami: oko, ucho, dotyk, to wtedy to jest zupełnie inna historia. I wtedy ta ekologia zaczyna być ekologią przez prawdziwe E – mówi prezenterka.

Czytaj także

Więcej ważnych informacji

Partner serwisu

Wschód Kultury

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Moda

Problemy społeczne

Dzieci z Ukrainy mogą się borykać z traumą i syndromem stresu pourazowego. Wsparciem dla nich są dyżury w języku ukraińskim i rosyjskim w telefonie zaufania 116 111

Ogólnopolski telefon zaufania dla dzieci i młodzieży pod numerem 116 111 działa już od ponad 13 lat. Tylko od stycznia do maja br. psychologowie i terapeuci odebrali 25,4 tys. połączeń, odpowiedzieli na 4,3 tys. wiadomości i ponad 420 razy interweniowali w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia dziecka. Teraz pomoc została rozszerzona także o dyżury w języku ukraińskim i rosyjskim, aby zapewnić pomoc dla kilkuset tysięcy dzieci, które uciekły do Polski z kraju ogarniętego wojną. Rozmowy z psychologiem w ich ojczystym języku mogą być dla nich dużym wsparciem w poradzeniu sobie z nową, trudną sytuacją. Zwłaszcza że będą je prowadzić psycholożki, które również przyjechały tu z ich rodzimego kraju.

Konsument

Liczba włamań i kradzieży od sześciu lat nie maleje. W wakacje rośnie więc zainteresowanie ubezpieczeniami od takich zdarzeń

W okresie wakacji, kiedy wielu Polaków wyjeżdża na urlop i obawia się zostawić swoje mieszkanie lub dom bez ochrony, wzmożonym zainteresowaniem cieszą się ubezpieczenia od kradzieży z włamaniem i rozboju. Statystyki Policji pokazują, że liczba takich przestępstw od sześciu lat oscyluje na poziomie 70 tys. rocznie, a ich wykrywalność choć rośnie, wciąż jest dość niska. Dlatego Polacy dość chętnie ubezpieczają się na taką ewentualność. Przy zawieraniu umowy polisy zdarza się jednak popełniać błędy, wskutek których później może ona nie pokryć ewentualnych szkód.

Partner serwisu