Newsy

Domowa sauna nie musi być droga

2014-02-25  |  06:10

Choć uważana jest za luksus, budowa domowej sauny wcale nie musi być bardzo droga, a jej stworzenie jest dużo łatwiejsze niż mogłoby się wydawać. Niewielką saunę w średnim standardzie można wybudować już za 6-7 tysięcy złotych. 

Na saunę o powierzchni 4 m2 wykonaną z dobrych jakościowo materiałów, ze standardowym piecem oraz pomiarem temperatury i wilgotności należy przeznaczyć 6-7 tysięcy złotych. W tej cenie można uzyskać przestrzeń, na której w pozycji siedzącej zmieści się od 4 do 5 osób.

 – Nie radziłbym budować sauny taniej, z gorszych materiałów. Oczywiście ta cena może być znacznie wyższa. Przy wyborze bardzo drogiego drewna prawdopodobnie nawet może dojść do 50 tysięcy złotych – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Michał Łupkowski z Harvialand, firmy budującej sauny.

Jednak nie trzeba wydawać fortuny, aby cieszyć się we własnym domu z relaksu w saunie. Najlepiej, ale nie jest to konieczne, jeśli w fazie projektowania domu uwzględni się pomieszczenie, w którym ma powstać sauna. W ten sposób unika się ewentualnych problemów z doprowadzeniem elektryki i podłączeniem pieca.

 – Czasami wydziela się część z większego pomieszczenia. Wymogi związane z wybudowaniem sauny praktycznie są tylko dwa: zmywalna posadzka w celu zachowania odpowiedniej higieny i doprowadzenie elektryki – tłumaczy Michał Łupkowski.

Reszta leży już w gestii firmy bądź osoby, która będzie budowała saunę. Niektórzy decydują się na stworzenie sauny własnoręcznie, co jak potwierdza Michał Łupkowski z Harvialand jest do wykonania, jednak warto przed rozpoczęciem prac chociaż poradzić się fachowców.

Budując saunę, należy pamiętać, że w jej pobliżu powinny znajdować się natrysk bądź po prostu łazienka. Jest to konieczne, ponieważ przebywanie w saunie może męczyć i dobrze jest, kiedy w okolicy znajduje się prysznic, z którego można skorzystać, aby odpocząć od gorąca oraz specyficznego zapachu drewna. Można też zlokalizować saunę w piwnicy, gdzie wraz z łazienką może ona tworzyć zamkniętą przestrzeń do relaksu.

Sauna w domu to idealne rozwiązanie dla osób, które lubią korzystać z łaźni, ale cenią sobie prywatność, o którą nie łatwo w miejscach publicznych. W domowym zaciszu można korzystać z jej uroków z najbliższymi. W standardowej 4-metrowej łaźni zmieszczą się dwa poziomy ławek, co da miejsce do komfortowego korzystania z niej przez nawet pięć osób.

 – Jeżeli ktoś ma możliwości i miejsce, to standardowym wymiarem, który się poleca, są dwa metry na dwa metry. Biorąc pod uwagę dwa poziomy ławek, już spokojnie trzy osoby mogą usiąść w saunie, a dwie na przykład się położyć – mówi przedstawiciel Harvialand.

Sauna, poza funkcją odprężającą, jest również zalecana w niektórych chorobach. Powinny z niej korzystać m.in.: osoby cierpiące na dusznicę bolesną, astmę oskrzelową, przewlekłe zapalenie oskrzeli, bóle reumatyczne, anoreksję i depresję.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Edyta Herbuś: Rozmawiałam z produkcją na temat mojej ewentualnej roli w „Tańcu z gwiazdami”. Wierzę, że stworzą taką, która będzie dla mnie inspirująca

Tancerka przyznaje, że kiedy dostała propozycję udziału w ostatniej edycji „Tańca z gwiazdami”, to choć miała apetyt na powrót do tej produkcji, po rozważeniu wszystkich za i przeciw jednak ją odrzuciła. Z jednej strony miała już inne zobowiązania zawodowe, a z drugiej – zależało jej na tym, by powrócić do show nie tylko w charakterze instruktorki, ale zaprezentować się widzom z nieco innej strony. Edyta Herbuś wierzy, że w przyszłości program przejdzie pewną metamorfozę i znajdzie się w nim rola skrojona właśnie dla niej. Nie ukrywa też, że ta edycja wyjątkowo przyciągnęła jej uwagę, bo skupiła bardzo charyzmatycznych uczestników.

Prawo

Sztuczna inteligencja coraz śmielej wkracza w produkcję muzyczną. Artyści i odbiorcy chcą jasnego oznaczania utworów generowanych przez takie narzędzia

Dziesięciokrotny wzrost przychodów rynku sztucznej inteligencji w tworzeniu muzyki przewidują analitycy w ciągu najbliższych 10 lat. Wokół tematu narasta coraz więcej kontrowersji, związanych m.in. z uczeniem się algorytmów na już skomponowanych dziełach czy wykorzystywania głosów wokalistów do tworzenia coverów śpiewanych przez SI. Jednocześnie ponad jedna trzecia muzyków przyznaje już, że wspierali się w swojej pracy sztuczną inteligencją. Artyści oczekują jednak jasno wytyczonych ram regulacyjnych dla tego typu narzędzi. Przede wszystkim miałyby one dotyczyć zgód na wykorzystanie własności intelektualnej i wyraźnego oznaczania muzyki komponowanej przez SI.

Handel

Po kiełbaski wege czy roślinne burgery sięga coraz więcej konsumentów. Branża roślinna będzie walczyć o utrzymanie takiego nazewnictwa

Kiełbasa bezmięsna, burger roślinny, parówka wegetariańska, stek vege – do takich nazw produktów wielu konsumentów zdążyło się przyzwyczaić i coraz chętniej po nie sięga. Pojawiają się jednak pomysły, by zakazać nazewnictwa charakterystycznego dla produktów mięsnych. Również w Polsce pojawiła się propozycja w tym zakresie ze strony poprzedniego składu resortu rolnictwa pod koniec ubiegłego roku. Zwolennicy uzasadniają ten pomysł ochroną interesów konsumenckich, ale badania pokazują, że tylko niewielki odsetek klientów pomylił produkt wegański i mięsny przy zakupie.