Mówi: | Kinga Romanowska |
Funkcja: | Benjamin Moore |
Nowoczesne emalie wodorozcieńczalne nie żółkną i nie spływają z pionowych powierzchni
Farby o wysokim połysku pozwalają w ciekawy sposób zaakcentować listwy, framugi okien lub drzwi, nadając wnętrzu wyjątkowy charakter. Nowoczesne emalie pozbawione są przykrego zapachu, nie żółkną i nie pozostawiają brzydkich zacieków. Zapewniają nie tylko piękny połysk, lecz także ochronę malowanej powierzchni, bez konieczności dodatkowej impregnacji.
Farba połyskowa jest cięższa niż farby matowe lub półmatowe, zapewnia doskonałe krycie i mocno odbija światło. W Polsce emalie wciąż nie cieszą się popularnością, większości Polaków kojarzą się bowiem ze szkolnym lub szpitalnym korytarzem, a nie nowoczesnym mieszkaniem. Tymczasem emalie dają duże możliwości kreowania ciekawego, oryginalnego wnętrza.
– Możemy nimi uwypuklić wszystkie dodatki, jak listwy, framugi okien, drzwi, a także pomalować na przykład sufit czy jedną ze ścian. Możemy zatem nie tylko grać kolorem, lecz także stopniem połysku. Jeśli chcemy mieć spektakularny efekt we wnętrzu, wtedy właśnie podłogę, sufit, jedną ze ścian lub niektóre elementy wyposażenia, czyli chociażby listwy, możemy podkreślić emaliami o wysokim stopniu połysku – mówi Kinga Romanowska, rzecznik prasowy Benjamin Moore, w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Lifestyle.
Emalią można malować przedmioty z drewna, drewnopochodne, stalowe, żeliwne, zarówno wewnątrz domu, jak i na zewnątrz. W ogrodzie farba o wysokim połysku świetnie sprawdzi się w malowaniu drewnianych mebli ogrodowych. Należy jednak pamiętać, że emalia ma duże właściwości kryjące, dlatego jeśli komuś zależy na zachowaniu naturalnego rysunku słojów drewna powinien zdecydować się raczej na lakierobejcę. W pomieszczeniu można wykorzystać farbę o wysokim połysku do podkreślania balustrad, poręczy, listew przypodłogowych. Emalię warto też stosować do malowania tynków wewnętrznych i kaloryferów. Nowoczesne emalie są wodorozcieńczalne, dzięki czemu nie wydzielają przykrego zapachu, charakterystycznego dla tradycyjnych farb rozpuszczalnikowych.
– Emalie o wysokim stopniu połysku mają tę zaletę, że są bardzo odporne na zmywalność. To oznacza, że możemy bez problemu pomalowane listwy czy ściany umyć. Natomiast jasne emalie wodorozcieńczalne nie żółkną. To, co było zmorą tych emalii rozpuszczalnikowych, to to, że po pewnym czasie pojawiały się na nich takie żółte zacieki. W tym przypadku producenci postarali się, żeby te bazie wody nie dawały takiego efektu. Poza tym emalie wodorozcieńczalne nie łuszczą się i nie kruszą z upływem czasu – mówi Kinga Romanowska.
Emalie są bardzo łatwe w użyciu. Wystarczy nanieść odpowiednią ilość farby na powierzchnię przy użyciu wałka, pędzla lub natrysku. Należy przy tym przestrzegać ilości warstw określonej przez producenta. Podłoże musi być bardzo równe i dobrze przygotowane, aby emalia dodatkowo nie podkreślała jego niedoskonałości. Zwłaszcza powierzchnie drewniane należy przed malowaniem emalią oczyścić papierem ściernym. Po nałożeniu emalii nie ma potrzeby, by dodatkowo impregnować malowaną powierzchnię, ponieważ większość tego typu farb posiada właściwości ochronne.
Czytaj także
- 2019-11-06: Powłoka zmniejszająca opór wody pozwoli statkom o połowę zredukować spalanie ropy. Specjalne farby będą pochłaniać smog
- 2017-06-12: W pielęgnacji ogrodu kobiety zwracają uwagę głównie na kwestie estetyczne. Dla 65 proc. bardzo ważny jest kolor, nawet zimą.
- 2015-02-03: Boruta-Zachem dzięki taniej metodzie produkcji chce walczyć o swoją pozycję na rynku wartym 30 miliardów dolarów
- 2014-08-20: Dzięki farbie tablicowej na ścianach można pisać lub rysować bez pozostawiania plam
- 2014-08-04: Łatwo powiększyć optycznie pomieszczenia za pomocą odpowiedniej farby
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Media
Maciej Rock: Nie mam ulubionego gatunku muzyki ani wykonawcy. Zetknięcie się z artystami wykonującymi muzykę rockową, mroczną czy disco polo jest niezwykle fascynujące
Prezenter tłumaczy, że rolą prowadzących „Must Be the Music” jest między innymi wspieranie i motywowanie uczestników programu, którzy stresują się przed wejściem na scenę. Wartością dodaną jest natomiast dla niego to, że może poznać artystów, którzy grają niezwykle różnorodną muzykę, i bywa tak, że jakieś wykonanie bądź utwór dosłownie „wbija go w fotel”. Maciej Rock zapewnia, że nie zamyka się na żaden gatunek. Często jakieś nietuzinkowe utwory odkrywa dzięki rekomendacjom znajomych.
Finanse
Jedna trzecia pacjentów jest niedożywiona przy przyjęciu do szpitala. Od tego w dużej mierze zależą rokowania
Niedożywienie pacjentów w szpitalach jest zjawiskiem powszechnym – w Polsce stan ten dotyczy jednej trzeciej osób już w momencie wizyty w Izbie Przyjęć, a w trakcie hospitalizacji pogłębia się u kolejnych 20–30 proc. O roli leczenia żywieniowego mówi się już coraz więcej, również jako o odrębnej opcji terapeutycznej w niektórych chorobach z autoagresji. W ocenie ekspertów wciąż jednak brakuje wiedzy na ten temat, zwłaszcza u lekarzy innych specjalizacji niż onkologiczne, gastroenterologiczne czy chirurgiczne. Tymczasem dobre odżywienie nie tylko przekłada się na szybsze zdrowienie, ale i realne oszczędności dla systemu.
Nowe technologie
Wiktor Dyduła: Słyszę coraz więcej utworów wygenerowanych przez sztuczną inteligencję. Trudno je odróżnić od kompozycji stworzonych przez ludzi
Wokalista zauważa, że nowoczesne technologie rewolucjonizują nasze życie i mają zastosowanie w różnych dziedzinach. Jeżeli natomiast chodzi o sztuczną inteligencję, to nie ma on nic przeciwko kreatywnemu jej wykorzystaniu również w branży muzycznej. Ale choć AI potrafi wygenerować już całkiem dobrze brzmiące utwory, to przecież na koncertach hologramy czy awatary nie dostarczą odbiorcom takich emocji, jakie towarzyszą występom prawdziwych artystów.