Mówi: | Kinga Romanowska |
Funkcja: | Benjamin Moore |
Nowoczesne emalie wodorozcieńczalne nie żółkną i nie spływają z pionowych powierzchni
Farby o wysokim połysku pozwalają w ciekawy sposób zaakcentować listwy, framugi okien lub drzwi, nadając wnętrzu wyjątkowy charakter. Nowoczesne emalie pozbawione są przykrego zapachu, nie żółkną i nie pozostawiają brzydkich zacieków. Zapewniają nie tylko piękny połysk, lecz także ochronę malowanej powierzchni, bez konieczności dodatkowej impregnacji.
Farba połyskowa jest cięższa niż farby matowe lub półmatowe, zapewnia doskonałe krycie i mocno odbija światło. W Polsce emalie wciąż nie cieszą się popularnością, większości Polaków kojarzą się bowiem ze szkolnym lub szpitalnym korytarzem, a nie nowoczesnym mieszkaniem. Tymczasem emalie dają duże możliwości kreowania ciekawego, oryginalnego wnętrza.
– Możemy nimi uwypuklić wszystkie dodatki, jak listwy, framugi okien, drzwi, a także pomalować na przykład sufit czy jedną ze ścian. Możemy zatem nie tylko grać kolorem, lecz także stopniem połysku. Jeśli chcemy mieć spektakularny efekt we wnętrzu, wtedy właśnie podłogę, sufit, jedną ze ścian lub niektóre elementy wyposażenia, czyli chociażby listwy, możemy podkreślić emaliami o wysokim stopniu połysku – mówi Kinga Romanowska, rzecznik prasowy Benjamin Moore, w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Lifestyle.
Emalią można malować przedmioty z drewna, drewnopochodne, stalowe, żeliwne, zarówno wewnątrz domu, jak i na zewnątrz. W ogrodzie farba o wysokim połysku świetnie sprawdzi się w malowaniu drewnianych mebli ogrodowych. Należy jednak pamiętać, że emalia ma duże właściwości kryjące, dlatego jeśli komuś zależy na zachowaniu naturalnego rysunku słojów drewna powinien zdecydować się raczej na lakierobejcę. W pomieszczeniu można wykorzystać farbę o wysokim połysku do podkreślania balustrad, poręczy, listew przypodłogowych. Emalię warto też stosować do malowania tynków wewnętrznych i kaloryferów. Nowoczesne emalie są wodorozcieńczalne, dzięki czemu nie wydzielają przykrego zapachu, charakterystycznego dla tradycyjnych farb rozpuszczalnikowych.
– Emalie o wysokim stopniu połysku mają tę zaletę, że są bardzo odporne na zmywalność. To oznacza, że możemy bez problemu pomalowane listwy czy ściany umyć. Natomiast jasne emalie wodorozcieńczalne nie żółkną. To, co było zmorą tych emalii rozpuszczalnikowych, to to, że po pewnym czasie pojawiały się na nich takie żółte zacieki. W tym przypadku producenci postarali się, żeby te bazie wody nie dawały takiego efektu. Poza tym emalie wodorozcieńczalne nie łuszczą się i nie kruszą z upływem czasu – mówi Kinga Romanowska.
Emalie są bardzo łatwe w użyciu. Wystarczy nanieść odpowiednią ilość farby na powierzchnię przy użyciu wałka, pędzla lub natrysku. Należy przy tym przestrzegać ilości warstw określonej przez producenta. Podłoże musi być bardzo równe i dobrze przygotowane, aby emalia dodatkowo nie podkreślała jego niedoskonałości. Zwłaszcza powierzchnie drewniane należy przed malowaniem emalią oczyścić papierem ściernym. Po nałożeniu emalii nie ma potrzeby, by dodatkowo impregnować malowaną powierzchnię, ponieważ większość tego typu farb posiada właściwości ochronne.
Czytaj także
- 2019-11-06: Powłoka zmniejszająca opór wody pozwoli statkom o połowę zredukować spalanie ropy. Specjalne farby będą pochłaniać smog
- 2017-06-12: W pielęgnacji ogrodu kobiety zwracają uwagę głównie na kwestie estetyczne. Dla 65 proc. bardzo ważny jest kolor, nawet zimą.
- 2015-02-03: Boruta-Zachem dzięki taniej metodzie produkcji chce walczyć o swoją pozycję na rynku wartym 30 miliardów dolarów
- 2014-08-20: Dzięki farbie tablicowej na ścianach można pisać lub rysować bez pozostawiania plam
- 2014-08-04: Łatwo powiększyć optycznie pomieszczenia za pomocą odpowiedniej farby
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Gwiazdy

Wiktor Dyduła: W domu rodzinnym zawsze podtrzymywaliśmy tradycję śmigusa-dyngusa. Teraz widzę, że w miastach już zanika ten zwyczaj
Zdaniem wokalisty śmigus-dyngus może dostarczyć sporo radości, ale też być powodem kłótni, chociażby w momencie, kiedy nie wszyscy godzą się na taką zabawę. Nie ukrywa też, że w dzieciństwie najbardziej czekał właśnie na lany poniedziałek i bitwę na wiadra. Zauważa jednak, że z roku na rok ta tradycja powoli zanika, a za oblanie wodą osób, które sobie tego nie życzą, można nawet dostać mandat.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Infrastruktura
Mazowsze ze specjalną ofertą na Wielkanoc i majówkę. Rośnie zainteresowanie podróżami po regionie

Okres wielkanocny i majówkowy, które w tym roku wypadają bardzo blisko siebie, to czas wzmożonego ruchu turystycznego na Mazowszu. Region, który w ubiegłym roku odwiedziła rekordowa liczba turystów, przyciąga m.in. bogactwem kulturowym, różnorodną ofertą atrakcji i nadwiślańskimi krajobrazami. W okresie Wielkiej Nocy w wielu miejscach odbywają się wydarzenia, które mają przybliżyć świąteczne tradycje pielęgnowane od pokoleń.