Newsy

Omenaa Mensah o programie „Domy gwiazd”: nie wszystkie gwiazdy w Polsce mają co pokazać, więc nie każdy chce nas wpuścić

2014-11-20  |  06:55

Ten sezon programu „Domy gwiazd” Omenaa Mensah uznaje za niezwykle udany, choć przyznaje, że nie każdy artysta chce zaprosić kamery do swojego mieszkania i ujawnić ciekawostki ze swojego życia.

Odwiedzam znanych i lubianych w ich domach. To naprawdę fajny sezon, ciekawi ludzie i niesamowite wnętrza. Cieszę się bardzo, że mam ten zaszczyt spotykać się z takimi osobami i prowadzić ten program. Choć co ciekawe, nie wszystkie gwiazdy w Polsce mają co pokazać, więc nie każdy chce nas wpuścić – mówi Omenaa Mensah w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Lifestyle.

Prezenterka podkreśla, że zależy jej na tym, żeby nie tylko pokazywać, gdzie i jak mieszkają znani aktorzy, muzycy, sportowcy czy gwiazdy telewizji. Chodzi o to, by wnętrza były punktem wyjścia do rozmowy o ich pozazawodowych pasjach, sposobach na spędzanie wolnego czasu i planach na przyszłość.

Staram się poprzez wnętrza interpretować właścicieli. Czyli, jeśli jedziemy do Nergala, który jest utożsamiany z człowiekiem, który idzie pod prąd, a na miejscu okazuje się, że poznaję fajnego faceta, który świetnie zaaranżował swoje wnętrze, prowadzi nowy biznes i chce adoptować dziecko w mojej fundacji, to tak go przedstawiamy. To są bardzo ciekawe tematy – tłumaczy Omenaa Mensah.

Omenaa Mensah przyznaje, że każde spotkanie to zupełnie inna, czasem bardzo zaskakująca historia. Ale dzięki temu widzowie mają szansę zobaczyć swoich ulubieńców w nieco innej odsłonie niż ta, w której są zazwyczaj pokazywani.

Byliśmy u Rudiego Schuberta, który kojarzy nam się oczywiście z muzyką, okazało się jednak, że jest kolekcjonerem mebli antycznych, które zbiera już od 30 lat. To są meble z okresu eklektyzmu, wyjątkowe, piękne, cudowne i w ten majestatyczny sposób, ze smakiem, potrafi to wszystko wpleść w swoją przestrzeń. Ma wspaniały folwark na Kaszubach, pięknie mieszka – mówi Omenaa Mensah.

W tym sezonie programu „Domy gwiazd” Omenaa Mensah odwiedziła również Dariusza Michalczewskiego, Lidię Kopanię i Zosię Ślotałę. Prezenterka zdradza, że już trwają prace nad scenariuszami do kolejnych odcinków.

Przyszły sezon też będzie bardzo ciekawy. Jeśli się uda zrealizować te nasze projekty, te nasze lokalizacje, do których chcemy dotrzeć, to gwarantuję, że będą one naprawdę nietypowe i takie, w których nie było jeszcze kamery – dodaje Omenaa Mensah.

Program „Domy gwiazd” można oglądać na kanale Domo+. Wcześniej program prowadziła Dorota Szelągowska.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Muzyka

Psychologia

Beata Pawlikowska: To wszystko, czego doświadczyłam w dżungli amazońskiej, wstrząsnęło mną i pokazało mi prawdę o sobie samej. To właśnie był początek zmian w moim życiu

Pisarka preferuje podróżowanie w pojedynkę. Lubi wyjeżdżać w trudne, niedostępne rejony świata, bo takie wyprawy są także podróżą w głąb siebie. Chociażby w dżungli amazońskiej przekonała się, że decyzje, jakie podejmujemy na różnych etapach naszego życia, wynikają właśnie z naszego postrzegania samych siebie i świata. A z kolei to postrzeganie zależy od podświadomych przekonań, które są naszym wewnętrznym programem wgranym w dzieciństwie. W swojej książce zatytułowanej „Kody podświadomości” podróżniczka tłumaczy, że jeśli ktoś podświadomie wierzy na przykład w to, że nie ma prawa do szczęścia i jest gorszy od innych, to jego życiowa droga będzie właśnie wiernym odbiciem tych przekonań.

Konsument

Coraz więcej Europejczyków ogranicza spożycie mięsa na rzecz produktów roślinnych. Większe wsparcie ze strony rządów i legislacji mogłoby zwiększyć ich popularność

Ponad połowa Europejczyków jedzących mięso aktywnie ogranicza jego roczne spożycie. Niemal 30 proc. co najmniej raz w tygodniu spożywa przynajmniej jedną roślinną alternatywę mięsa lub nabiału – wynika z badania ProVeg. Zmiana nawyków konsumenckich napędza branżę produktów roślinnych, ale wspomogłyby ją także zmiany systemowe, m.in. szersze dofinansowanie produkcji roślinnej kosztem mięsnej czy obniżenie podatku na żywność o niskim śladzie środowiskowym.