Newsy

W kuchni, łazience i na tarasie najlepiej sprawdzają się podłogi olejowane, w salonie i sypialni – lakierowane

2014-05-29  |  06:10
Decydując się na zakup drewnianej podłogi, nie można skupiać się tylko na efekcie estetycznym. Przede wszystkim trzeba wziąć po uwagę jej funkcjonalność, właściwości i łatwość pielęgnacji. Lakier zabezpiecza drewno, tworząc warstwę ochronną, olej natomiast wnika do środka, co pozwala na bezpośredni kontakt z powierzchnią. 

Podłogi pokryte olejami są ciepłe w dotyku, natomiast lakierowane chłodne.  Pierwsze lepiej sprawdzają się w kuchni, łazience i na tarasie,  drugie w salonie i sypialni.

– Musimy mieć świadomość, z jaką podłogą mamy do czynienia. Jeśli skupiamy się wyłącznie na efekcie estetycznym, popełniamy błąd. Dość ciekawym rozwiązaniem, które łączy te dwie technologie, jest stosowanie podkładów na bazie olejów i lakierowania. Jest to stosunkowo nowa technologia pozwalająca na zachowanie piękna podłogi olejowanej przy łatwości pielęgnacji podłogi lakierowanej. Trendem, który obowiązuje w ciągu ostatnich lat, jest trend vintage, czyli podłogi postarzane, barwione, które mają swój unikalny kolor, unikalny charakter – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Dariusz Turski z firmy Uzin Polska, produkującej materiały chemii budowlanej do instalacji i eksploatacji podłóg.

Olejowanie jest najstarszą metodą konserwacji drewna: pogłębia jego kolor, nadaje mu satynowy połysk i uwypukla strukturę usłojenia.

Podłogi olejowane zalecamy w obiektach, gdzie jest duże natężenie ruchu. Nie dlatego, że olej jest mocniejszym rozwiązaniem, tylko dlatego, że pozwala na bardzo łatwe renowacje, bez potrzeby przeprowadzania kosztownych szlifowań. W przypadku częściowego zużycia warstwy oleju możemy przeprowadzić pielęgnację polegającą albo na zastosowaniu specjalnego środka, który nam ją odbuduje, albo na pokryciu podłogi cienką nową warstwą i przepolerowaniu tej powierzchni. Taki zabieg możemy przeprowadzić w ciągu kilku godzin, a następnego dnia podłoga już jest gotowa do użycia – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Dariusz Turski.

Olej nie zasklepia porów drewna, dzięki czemu może ono oddychać. Nie trzeba się więc obawiać, że w wyniku gromadzenia się wilgoci, zagnieździ się pleśń lub grzyb. Takie podłogi doskonale sprawdzają się w kuchni, w łazience czy na tarasie. Do ich pielęgnacji trzeba używać specjalnych środków.

Nie możemy stosować ogólnodostępnych środków, które mogą zniszczyć nam warstwę oleju. Można stosować mydła do podłóg olejowanych, niektórzy też używają metod bardzo prostych, na przykład woda z octem czy woda z cytryną. Są to stare metody, ale  bardzo skuteczne. Ogólnie woda musi być lekko zakwaszona, aby nie usuwać, nie rozpuszczać warstwy oleju. To, co jest ważne, to jest usuwanie zabrudzeń, czyli odkurzanie. czy też sprzątanie na sucho, ponieważ woda i piasek są elementem niszczącym – tłumaczy Dariusz Turski.

Przed zniszczeniem i zarysowaniami drewno skutecznie chronią natomiast lakiery. Jeśli chodzi o estetykę to najlepiej sprawdzają się matowe i półmatowe. Podłogę pokrytą substancją z połyskiem dużo trudniej utrzymać w czystości i widać na niej każdą rysę.

Lakierowanie wbrew pozorom nie jest rozwiązaniem utwardzającym drewno. Jest to pewnego rodzaju mit, że dobry lakier to ten, który jest twardy. Dobrej klasy lakiery dają odporność na przetarcie warstwy ochronnej, a nie utwardzają – wyjaśnia Dariusz Turski

Zarówno oleje, jak i lakiery są w pełni bezpieczne i nie zawierają szkodliwych substancji. Mogą być z powodzeniem stosowane w pomieszczeniach, w których przebywają alergicy.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Jadwigi Jankowskiej-Cieślak jednej z najbardziej wybitnych polskich aktorek. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Gwiazdy

Handel

Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.

Infrastruktura

Mazowsze ze specjalną ofertą na Wielkanoc i majówkę. Rośnie zainteresowanie podróżami po regionie

Okres wielkanocny i majówkowy, które w tym roku wypadają bardzo blisko siebie, to czas wzmożonego ruchu turystycznego na Mazowszu. Region, który w ubiegłym roku odwiedziła rekordowa liczba turystów, przyciąga m.in. bogactwem kulturowym, różnorodną ofertą atrakcji i nadwiślańskimi krajobrazami. W okresie Wielkiej Nocy w wielu miejscach odbywają się wydarzenia, które mają przybliżyć świąteczne tradycje pielęgnowane od pokoleń.