Mówi: | dr n. med. Zbigniew Kułaga |
Funkcja: | kierownik Zakładu Zdrowia Publicznego |
Firma: | Instytut „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka” |
25 proc. ciężarnych Polek zmaga się z nadwagą lub otyłością
Problem nadwagi lub otyłości dotyczy już jednej czwartej ciężarnych Polek. Nieprawidłowa masa ciała u kobiet spodziewających się dziecka wiąże się z wyższym ryzykiem komplikacji ciąży, porodu i laktacji oraz zwiększa prawdopodobieństwo wad rozwojowych płodu. Lekarze i dietetycy apelują, by przygotowania do zajścia w ciążę zacząć już 12 miesięcy przed poczęciem.
Według najnowszych danych epidemiologicznych 25 proc. Polek w chwili zajścia w ciążę ma problem z nadwagą lub otyłością. Statystyki te niepokoją lekarzy i dietetyków, ponieważ nieprawidłowa masa ciała u kobiety ciężarnej wpływa negatywnie zarówno na zdrowie matki, jak i dziecka.
– Nadwaga w ciąży związana jest z określonymi problemami zdrowotnymi. Jeżeli chodzi o matkę, to jest to nadciśnienie tętnicze, cukrzyca ciężarnych i stan przedrzucawkowy. Ponadto, w tej grupie poród częściej odbywa się poprzez cięcie cesarskie. Mogą też wystąpić powikłania zatorowo-zakrzepowe – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle dr n. med. Zbigniew Kułaga, kierownik Zakładu Zdrowia Publicznego Instytutu „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka”.
Nadmierne otłuszczenie ciała utrudnia podanie znieczulenia zewnątrzoponowego lub podpajęczynówkowego w trakcie porodu. W jednym z badań zaobserwowano również, że u kobiet otyłych częściej obserwuje się problemy z rozpoczęciem oraz kontynuowaniem karmienia piersią.
– U dziecka, którego matka w trakcie ciąży miała nadwagę lub otyłość, częściej występują wady wrodzone oraz inne zaburzenia. Przykładem jest makrosomia noworodka, czyli zbyt duża masa ciała dziecka. Takie dzieci w przyszłości będą miały większy problem właśnie z nadwagą i otyłością – tłumaczy Zbigniew Kułaga.
Ryzyko wad cewy nerwowej noworodka, czyli wrodzonych wad układu nerwowego, u otyłych kobiet jest dwukrotnie wyższe niż u kobiet o prawidłowej masie ciała. Co więcej, makrosomia płodu zwiększa prawdopodobieństwo powikłań porodowych.
Specjaliści apelują, by przygotowanie do zajścia w ciążę zaplanować już na 12 miesięcy przed poczęciem. W tym okresie należy zwrócić szczególną uwagę na pełnowartościową dietę bogatą w owoce i warzywa. Warto zadbać również o aktywność fizyczną, w szczególności o wzmocnienie mięśni brzucha, kręgosłupa oraz pośladków, które pełnią ważną funkcję w czasie ciąży i porodu. Konieczna jest również rezygnacja z używek przez oboje partnerów.
Czytaj także
- 2024-12-23: Rekordowy przelew dla Polski z KPO. Część pieniędzy trafi na termomodernizację domów i mieszkań
- 2024-12-16: Na przewlekłą chorobę nerek cierpi w Polsce 4,5 mln osób. Pacjenci apelują o szerszy dostęp do leczenia, które opóźnia dializy
- 2024-12-03: Stan budynków w Polsce poprawia się zbyt wolno. Ma to negatywny wpływ na klimat i zdrowie mieszkańców
- 2024-11-20: Bezpieczeństwo żywnościowe 10 mld ludzi wymaga zmian w rolnictwie. Za tym pójdą też zmiany w diecie
- 2025-01-22: Będzie ubywać mięsa na stołach Polaków. Eksperci radzą ograniczyć spożycie nawet o dwie trzecie
- 2024-09-27: MNiSW wspiera programy badawcze dotyczące żywienia. W planach jest też popularyzacja zdrowej diety
- 2024-11-26: Biologicznie życie człowieka może trwać 120–150 lat. Niezbędna jest jednak praca nad własnym zdrowiem
- 2024-09-18: Część kosmetyków może być groźna dla kobiet w ciąży. Zwiększają ryzyko nadciśnienia
- 2024-09-03: Edukacja zdrowotna za rok będzie nowym przedmiotem. Już teraz ma się jednak znaleźć wśród priorytetów szkół
- 2024-08-20: Upały wyzwaniem w transporcie żywności. W zwykłych samochodach dostawczych może być nawet 50°C [DEPESZA]
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Podróże
Radosław Majdan: W ferie jedziemy z chłopcami w góry. Nie umiem jeździć na nartach i nie ciągnie mnie na stok
W przerwie między nagraniami do różnych projektów telewizyjnych i internetowych były piłkarz, a obecnie komentator sportowy wybiera się na odpoczynek. W planach są dwa kierunki: najpierw zagraniczny kurort narciarski, a później jakieś egzotyczne miejsce. Radosław Majdan zaznacza jednak, że sam nie potrafi jeździć na nartach, bo jako zawodowy sportowiec miał zapisane w kontrakcie, że nie może ryzykować na stoku. Ten wyjazd organizuje jednak z myślą o synach i ma nadzieję, że najmłodszy Heniu też szybko połknie bakcyla jak jego bracia.
Problemy społeczne
Polacy nie wiedzą zbyt dużo o chorobach mózgu. Jeszcze mniej o tym, jak o niego dbać
Choroby mózgu nie są zbyt rozpowszechnionym tematem wśród Polaków. Znacznie więcej wiedzą o zdrowiu ogólnie czy otyłości. Tym samym trudno im wskazać konkretne choroby, a tym bardziej powiedzieć coś o związanej z nimi profilaktyce. O tzw. higienie mózgu słyszał tylko co trzeci badany, a 13 proc. rozumie, czym ona jest. Dlatego też eksperci wskazują na większą potrzebę edukacji w tym zakresie.
Film
Joanna Kurowska: W tym kraju aktorzy są na końcu przewodu pokarmowego. Nikt nas nie broni, nie mamy związków zawodowych jak w USA
Aktorka nie szczędzi gorzkich słów pod adresem środowiska polskich filmowców. Jest rozgoryczona tym, że w branży nie można na nikogo liczyć nawet wtedy, kiedy dochodzi do utraty pracy, mobbingu czy nadużyć finansowych. Artyści się nie wspierają, a rywalizacja o role i obawa przed konsekwencjami wyrażania krytyki wobec reżyserów czy producentów powodują, że atmosfera jest niezwykle napięta. Joanna Kurowska zwraca też uwagę na konieczność przeprowadzenia reformy Związku Artystów Scen Polskich. Jej zdaniem to sztuczny twór, który w rzeczywistości nie dba o aktorów, nie broni ich praw i interesów.