Newsy

Ekologiczne pranie często pozwala rozwiązać problem alergii u dzieci

2013-11-06  |  06:00
Ekologiczne pranie może pomóc w walce z alergią u dzieci. To dziś spory problem dla rodziców, bo wiele środków piorących uczula. Skóra staje się od nich przesuszona lub zaczerwieniona. Mogą pojawiać się też wypryski, a nawet duszności.

Skóra dzieci jest bardziej wrażliwa niż dorosłych,, dlatego łatwiej o podrażnienia. Najczęściej powodują je substancje wybielające, fosforany oraz intensywny zapach proszku czy płynu do prania. Zwykle reakcja alergiczna dziecka jest spowodowana wszystkimi trzema czynnikami. Najpierw na skórze pojawia się zaczerwienienie i dochodzi do otarć. Także zapach odzieży może być dla malucha drażniący i powodować duszności.

– Im intensywniejszy zapach, tym większe prawdopodobieństwo, że będzie wpływał drażniąco i na skórę dziecka, i na śluzówki, zwłaszcza dróg oddechowych. Śluzówka w drogach oddechowych, również w nosie dziecka jest bardzo cienka, bardzo łatwo ulega przekrwieniu, jeżeli dostaje się do niej jakakolwiek substancja drażniąca. W związku z czym może to sprzyjać zwężaniu dróg oddechowych i dusznościom, bo taka substancja zapachowa będzie powodowała właśnie podrażnienie błon śluzowych – tłumaczy w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Lifestyle dr Izabela Rogozińska, pediatra.

Lekarze polecają alergikom naturalne orzechy piorące. Od lat znane są w Nepalu i Indiach, od niedawna można je dostać także w Polsce. Są one całkowicie bezpieczne, nie pozostawiają na tkaninach zapachu ani osadu, można je stosować do prania w wysokich temperaturach, a w dodatku są przyjazne dla środowiska. Łupiny orzechów wkłada się w woreczku do pralki, a w kontakcie z wodą wytwarzają one mydlaną substancję, która czyści ubrania.

– Węch i słuch to są najważniejsze zmysły, którymi posługuje się noworodek. W związku z tym jest bardzo istotne, żeby ich nie przemęczać. Oprócz tego śluzówka w drogach oddechowych, również w nosku jest bardzo cienka, bardzo łatwo ulega przekrwieniu, jeżeli dostaje się do niej jakakolwiek substancja drażniąca – wyjaśnia dr Izabela Rogozińska.

Idealne do prania ubrań alergików oraz małych dzieci, są specjalne eko-kule. W ich skład wchodzi mineralny granulat, który usuwa zabrudzenia i zmiękcza tkaninę. Specjalnie dla alergików na rynku dostępne są również płyny do prania i płukania w pełni hipoalergiczne i ekologiczne, które bez obaw można stosować do prania ubrań małych dzieci.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Katarzyna Pakosińska: Siostrzeństwo kobiet jest jeszcze w powijakach. Natomiast w „Pytaniu na śniadanie” mam wspaniałe koleżanki, a Kinga Dobrzyńska jest dla nas jak mama

Prezenterka TVP ubolewa nad tym, że kobiety nadal dość często postrzegają siebie nawzajem jako rywalki i zamiast się wspierać, to jedna drugiej wbija szpilkę. Katarzyna Pakosińska zauważa, że damska solidarność wciąż jest rzadkością, a dużo częściej ze względu na niską samoocenę i różne uprzedzenia kobiety rzucają sobie kłody pod nogi. Jednocześnie podkreśla, że miała ogromne szczęście, trafiając do ekipy „Pytania na śniadanie”. W tej redakcji może bowiem rozwijać skrzydła kariery i liczyć na wsparcie ze strony innych kobiet.

Handel

Konsumenci w coraz lepszych nastrojach. Mogą być dźwignią polskiej gospodarki

Dane z gospodarki wskazują, że inflacyjny szok jest za nami, a Polacy ruszyli na zakupy. – Konsument przestał aż tak bardzo patrzeć na każdą wydawaną złotówkę – mówi Agnieszka Górnicka, prezeska zarządu Inquiry. Wciąż jednak ostrożnie podchodzimy do przyszłości i planowania większych zakupów. Podejście konsumentów do cen, ale też kanału zakupowego to jeden z elementów, do którego branża handlowa musi się przystosowywać. Zmiany w sektorze wymuszają też kwestie regulacyjne. Wśród istotnych wyzwań na najbliższe miesiące będzie system kaucyjny i ewentualny powrót do handlowych niedziel.

Media

Aleksandra Popławska: Tantiemy z internetu to są zarobki za naszą pracę i nam się należą. W Europie wszyscy powinniśmy działać na podobnych prawach

W piątek zakończyła się batalia środowiska filmowego o tantiemy z platform streamingowych. Dzięki nowym przepisom twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów słownych i słowno-muzycznych będą uzyskiwać stosowne wynagrodzenie za udostępnianie ich dzieł w sieci. Za nowelą głosowało 417 posłów, 18 było przeciw, a jedna osoba wstrzymała się od głosu. Aktorzy mogą więc wreszcie odetchnąć z ulgą. Aleksandra Popławska i Krzysztof Dracz są jednak rozgoryczeni tym, że tak długo musieli czekać na takie rozwiązanie. Stosowne rozporządzenie powinno wejść w życie już trzy lata temu.