Mówi: | Monika Perkowska |
Funkcja: | psycholog dziecięcy |
Już dzieci w wieku przedszkolnym można uczyć, jak dbać o środowisko naturalne. Pomagają zabawy tematyczne z rodzicami
Zabawa to jedna z ważniejszych aktywności w okresie dzieciństwa. Pomaga rozwijać wyobraźnię, wyrażać emocje oraz poznawać otaczający świat. Poprzez zabawę można uczyć dzieci nawet takich tematów, jak ochrona środowiska. Ciekawym sposobem na tego typu edukację są gry i zabawy tematyczne, najlepiej inicjowane przez rodziców.
Zabawa to nie tylko rozrywka, lecz przede wszystkim niezwykle istotny element fizycznego i psychicznego rozwoju dziecka. Zapewnia dzieciom możliwość nieskrępowanej autoekspresji, wspiera rozwój funkcji motorycznych, inteligencji emocjonalnej i kreatywności, a także pomaga poznawać otaczający świat. To także idealna forma spędzania czasu z rodzicami, którzy mają wtedy okazję okazać dziecku bliskość, akceptację i zaangażowanie. Dzieci zyskują dzięki temu odwagę do eksplorowania świata oraz poczucie bezpieczeństwa. Zdaniem psychologów każdy rodzaj zabawy wnosi coś nowego w życie dziecka.
– Rozwój poznawczy, intelektualny, a także emocjonalny polega przede wszystkim na tym, że dziecko wchodzi w interakcje z innymi osobami, a także tworzy coś nowego, jest kreatywne, korzysta z nowinek – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Monika Perkowska, psycholog dziecięcy.
Zabawa przybiera różne formy – dziecko może samo inicjować sposób bawienia się w danym momencie, mogą to też podpowiadać rodzice. Dzieci najczęściej wybierają zabawy wymagające aktywności fizycznej, mają bowiem dużą potrzebę ruchu. Istotne jest, aby dorośli nie krępowali fantazji swoich pociech i pozwalali im na dowolność wyboru zabawy. W ten sposób dzieci najlepiej rozwijają kreatywność, zdolność współpracy z innymi oraz funkcje poznawcze. Eksperci zwracają uwagę na to, że nauka poprzez zabawę jest najlepszą formą edukacji dla dzieci.
– Angażuje bardzo dużo umiejętności dziecka, nie tylko to, że dziecko chce brać udział, chce pokazać swoją radość, swoją fantazję, ale przede wszystkim angażuje też relacje społeczne w rodzinie – mówi Monika Perkowska.
Dla dzieci wyjątkowo fascynujący jest świat przyrody – chętnie poznają jego tajniki poprzez rozmowy z rodzicami lub zabawę na łonie natury. Warto więc od najwcześniejszych lat zaznajamiać dzieci nawet z tak trudnymi tematami jak ochrona środowiska. Ciekawą formą wprowadzenia tej problematyki do edukacji dzieci są zabawy tematyczne, w których można wykorzystać wiele dostępnych na rynku gadżetów.
– Myślę, że zabawa tematyczna, kiedy mamy konkretny gadżet dotyczący ochrony środowiska, taki jak np. magnesy Danonków, to świetna okazja, żeby nie tylko dobrze się bawić, lecz także nawiązać bardzo bliską więź z dzieckiem – mówi Monika Perkowska.
W styczniu na rynku pojawiły się promocyjne opakowania Danonków, do których dołączone są magnesy z lubianym przez dzieci bohaterem marki – Danonkiem. Każdy z magnesów pokazuje inny aspekt dbania o naturę, np. sadzenie drzew, karmienie ptaków, podlewanie roślin, oszczędzanie energii. W kolekcji znajduje się dziesięć magnesów, których zbieranie może być dobrą okazją do zabawy i tłumaczenia przedszkolakom, jak istotne jest dbanie o zasoby środowiska naturalnego.
– Dziecko chętnie przyczepi je na lodówkę, przy okazji rodzic przedstawi wtedy poprzez zabawę, jak możemy chronić środowisko, na czym to polega, przykładowo: dlaczego warto gasić światło w miejscach, z których nie korzystamy – mówi Monika Perkowska.
Czytaj także
- 2025-05-13: Dzięki sztucznej inteligencji przesyłki mogą trafiać do klientów tego samego dnia. Liczba takich dostaw w Amazon znacząco rośnie
- 2025-04-29: Rozwój sztucznej inteligencji drastycznie zwiększa zapotrzebowanie na energię. Rozwiązaniem są zrównoważone centra danych
- 2025-04-25: Trwają prace nad nową ustawą o Rzeczniku MŚP. Urząd zyska nowe kompetencje
- 2025-04-04: Wykluczenie cyfrowe szczególnie dotyka generacji silver. T-Mobile wystartował z darmowymi kursami z obsługi smartfona
- 2025-04-04: Spada spożycie alkoholu wśród młodzieży. Coraz mniej nastolatków wskazuje na jego łatwą dostępność
- 2025-03-25: Brakuje kompleksowej strategii dotyczącej uzależnień dzieci i młodzieży. Problemem nie tylko alkohol i nikotyna
- 2025-04-07: Krzysztof Skórzyński: Elektrośmieci są dzisiaj gigantycznym problemem. Wciąż nie nauczyliśmy się segregować takich odpadów
- 2025-05-02: Kajra: Samochody mogą służyć nam latami. Mamy ze Sławomirem trzydziestoletniego golfa III, który wygląda, jakby wczoraj zszedł z linii produkcyjnej
- 2025-03-26: Złoto przebiło barierę 3 tys. dol. za uncję. Sytuacja na świecie wskazuje na dalsze wzrosty cen
- 2025-02-14: Dzieci mają zbyt łatwy dostęp do pornografii i patostreamingu. Rzecznik Praw Dziecka apeluje o zaostrzenie prawa
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Julia Kamińska: Elektrośmieci to duży problem. Sama mam w piwnicy zepsutą pralkę i muszę zorganizować jej wywóz
Piotr Zelt, Julia Kamińska i Klaudia Zioberczyk zauważają, że mimo wielu akcji informacyjnych i edukacyjnych nadal nie wszyscy Polacy zdają sobie sprawę z tego, że elektrośmieci, które nie są w odpowiedni sposób zutylizowane, stanowią ogromne zagrożenie dla środowiska. I choć istnieją różne możliwości przekazania zużytych, nieużywanych lub uszkodzonych urządzeń elektrycznych i elektronicznych do punktów zbiórki czy firm zajmujących się recyklingiem, to nie brakuje osób, które lekceważą wszelkie wytyczne i idą na łatwiznę. Wyrzucają takie sprzęty do zwykłych śmietników albo wywożą na przykład do lasu.
Problemy społeczne
37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie

Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.
Problemy społeczne
Muzea pomagają walczyć ze stereotypami i uprzedzeniami. To ważne dla zmieniającego się rynku pracy

Według NEMO, Sieci Europejskich Organizacji Muzealnych, społeczna rola muzeów wykracza daleko poza ich tradycyjne funkcje. W coraz bardziej spolaryzowanym świecie muzea mogą odgrywać kluczową rolę w promowaniu dialogu i spójności społecznej, zachęcać do dyskusji, mogą też pełnić rolę ośrodków integracji społecznej. Dzięki przybliżaniu obcych kultur mogą też zmienić spojrzenie na rynek pracy.