Newsy

Edyta Herbuś: Teraz mam taki moment obfitości, że mogę wybierać role, które są dla mnie najciekawsze. Ale na pewno muszę sobie zafundować reset, żeby utrzymać równowagę w życiu

2024-05-16  |  06:16

Tancerka lubi wypoczywać aktywnie. Po intensywnym okresie w pracy najpierw daje sobie jednak chwilę na złapanie oddechu i szybką regenerację, a dopiero później rusza na podbój danej okolicy. Edyta Herbuś zaznacza, że często decyduje się na pasjonujące wyprawy, dzięki którym może zwiedzać i poznawać urokliwe zakątki świata. Ale zdarza się również tak, że wybiera beztroskie wakacje na plaży pod palmami. Tegoroczny urlop będzie jednak krótki.

– Najlepiej jest tak, żeby przylecieć w dane miejsce, mieć ze dwa dni spokoju, żeby troszkę się odciąć od obowiązków, od pracy, od tego, co w Polsce, i z taką czystą kartką wyruszyć w kolejną podróż, żeby jej doświadczyć, jak najbardziej intensywnie, po prostu jak najlepiej – mówi agencji Newseria Lifestyle Edyta Herbuś.

W ten sposób planuje więc wakacje. Jeśli wybiera jakąś miejscówkę, to sprawdza nie tylko komfort wypoczynku, ale też listę zabytków i atrakcji w danej okolicy.

– Mam już trochę podróżniczych marzeń, ale nie wiem, jak to się uda. Może teraz nie wybiorę się na długie wakacje czy na długą podróż, ale na pewno muszę sobie zafundować jakiś reset, żeby utrzymać równowagę, która uważam, że jest w życiu bardzo, bardzo ważna – mówi.

Dłuższe wakacje na razie nie wchodzą w grę ze względu na napięty grafik zawodowy. Edyta Herbuś jest teraz bowiem zaangażowana w kilka projektów.

– W czerwcu kończę próby do jednego przedstawienia, a w lipcu zaczynam kolejne, więc będzie trudno. Ale jest teraz fajny czas aktorsko, mam do dyspozycji cztery nowe przedstawienia, przy czym już gram w dwóch, więc byłoby ich sześć. To już za dużo, ale to jest taki piękny moment obfitości, że mogę wybrać sobie, które role są dzisiaj dla mnie najciekawsze i w które chcę się zaangażować. To są teatry impresaryjne, więc docieramy do publiczności w całej Polsce. Jest mnóstwo radości z tych spotkań i właściwie w każdym mieście, do którego docieramy, są podwójne komplety, po dwa przedstawienia – dodaje tancerka.

Edytę Herbuś można oglądać m.in. w spektaklu  „Ślub doskonały: I że Cię nie opuszczę aż do śmiechu” wystawianym w  Poznaniu, Olsztynie, Warszawie i Łodzi.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Edukacja

Szkoły nie przygotowują uczniów na wejście w dorosłość. Oceny wciąż ważniejsze od kompetencji przyszłości i kreatywności

Około 40 proc. uczniów, zarówno szkół podstawowych, jak i średnich, uważa, że popełnienie błędu oznacza, że nie są mądrzy – wynika z raportu „Mogę wszystko. Co na to współcześni uczniowie?” Fundacji Teach for Poland. Obawa przed byciem tak odbieranym powoduje także, że wielu z nich nie zadaje pytań, kiedy czegoś nie wiedzą. – W konsekwencji za kilkanaście lat będziemy społeczeństwem, które będzie się bało innowacji i zmian – ocenia Katarzyna Nabrdalik, prezeska Fundacji Teach for Poland. Wielu uczniów regularnie stawia sobie cele i do nich dąży, ale często kojarzą się one z ocenami. To wyniki w nauce, a nie rozwój umiejętności, są traktowane jako wyznacznik sukcesu.

Edukacja

Sztuczna inteligencja rewolucjonizuje edukację. Rynek takich rozwiązań będzie rósł w tempie prawie 40 proc. rocznie

Sztuczna inteligencja otwiera nowe horyzonty dla procesu nauczania i uczenia się, rewolucjonizując sektor edukacji. Z badań wynika, że z aplikacji bazujących na AI już w tej chwili korzysta duża grupa uczniów i studentów, jak i nauczycieli, a na rynku pojawia się coraz więcej takich narzędzi. Jak szacuje Grand View Research, do 2030 roku wartość globalnego rynku sztucznej inteligencji w edukacji będzie rosła średniorocznie o blisko 37 proc., przy czym duża część tego rynku będzie zdominowana przez platformy edukacyjne. – Dzięki AI nauczanie staje się bardziej spersonalizowane i interaktywne – mówi Jeff Maggioncalda, dyrektor generalny międzynarodowej platformy edukacyjnej Coursera.

Farmacja

Trwają prace nad zmianami w programie szczepień przeciwko HPV. Na razie zaszczepiła się jedna piąta uprawnionych nastolatków

W ciągu pierwszego roku działania programu bezpłatnych szczepień przeciwko wirusowi HPV dla 12- i 13-latków zaszczepiono tylko ok. 20 proc. uprawnionych. Eksperci wskazują na wiele różnych możliwości poprawy niepokojących statystyk. Pierwszym z nich jest edukacja dzieci i dorosłych na temat roli szczepień oraz zagrożeń, jakie wiążą się z zakażeniem HPV, wirusem odpowiadającym m.in. za nowotwory szyjki macicy, odbytu, krtani czy jamy ustnej. Kolejnym pomysłem jest zwiększenie liczby placówek z dostępnymi szczepieniami o kolejne POZ-y, ale też szkoły. Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało, że pracuje nad niezbędnymi zmianami.