Newsy

Anna Powierza: Im bardziej się starzeję i dorasta moje dziecko, tym ekologia jest dla mnie coraz ważniejsza. W czasie pandemii zasypaliśmy świat toną nie do końca potrzebnych nam rzeczy

2021-08-10  |  06:22

Aktorka przyznaje, że wraz z upływem czasu i nowymi doświadczeniami, chociażby w roli matki, coraz bardziej przekonuje się, jak ważna jest batalia o czyste środowisko. Ma też świadomość, że samodzielne działanie ma większe znaczenie, niż nam się może wydawać. Nie powinno się więc lekceważyć postaw proekologicznych, myśląc, że są one zarezerwowane dla kogoś innego. Zmiany na lepsze trzeba bowiem zacząć od swojego podwórka.

Anna Powierza przyznaje, że jeszcze kilka lat temu nie przywiązywała zbyt dużej wagi do działań proekologicznych. Z czasem jednak jej świadomość w tej kwestii zaczęła rosnąć. Teraz już nie ma wątpliwości, że dbając o środowisko naturalne, jednocześnie dbamy o swoje zdrowie i troszczymy się o przyszłe pokolenia. Każdy gest przybliża nas do rozsądnego gospodarowania zasobami naturalnymi. Zdaniem aktorki góry śmieci rosną z roku na rok, bo bezmyślnie podchodzimy chociażby do kwestii zakupów.

– Im bardziej się starzeję i im bardziej dorasta moje dziecko, tym ekologia jest dla mnie coraz ważniejsza. Bo to jest świat, który zostawimy po sobie następnym pokoleniom, i ja bym chciała zostawiać go bez wstydu i bez poczucia, że coś żeśmy zmarnowali. Dlatego myślę naprawdę szczerze, że to jest temat coraz bardziej ważny, biorąc pod uwagę, jak w coraz słabszej kondycji jest nasza Ziemia, a zwłaszcza po pandemii, kiedy ją żeśmy przesypali toną różnych niepotrzebnych nam, nie do końca ekologicznych rzeczy – mówi agencji Newseria Lifestyle Anna Powierza.

Aktorka zauważa, że Polacy coraz bardziej starają się indywidualnie dbać o środowisko naturalne. Normą staje się już segregowanie śmieci, oszczędzanie prądu i wody czy też korzystanie z toreb wielokrotnego użytku. To ważne czynności, ale nie można się do nich ograniczać. Wciąż trzeba szukać nowych pomysłów i rozwiązań.

– Ja jestem bardzo dużą optymistką, w związku z tym bardzo chciałabym widzieć, że Polacy mają większą świadomość ekologiczną, i myślę, że już wiele przypadków jest takich. Natomiast z drugiej strony jestem strasznie ambitna i zawsze mi jest mało, w związku z tym zawsze bym chciała widzieć coraz więcej takich osób – mówi aktorka.

Za swoje działania proekologiczne Anna Powierza została uhonorowana statuetką Skrzydła Ekologii 2021.

Czytaj także

Transmisje online

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Muzyka

Dziś premiera drugiego albumu Wiktora Dyduły. „Serwuję dużą gamę najróżniejszych emocji”

Artysta jest niezwykle podekscytowany premierą swojego drugiego albumu, bo jak podkreśla, podaje słuchaczom siebie „na widelcu”, bez żadnych filtrów i zbędnych masek. Serwuje wszystko to, co odczuwa: smutek, radość, niepokój, nadzieję, a przede wszystkim miłość. Wiktor Dyduła zaznacza, że płyta „Tak jak tutaj stoję” dedykowana jest tym, którzy w muzyce cenią szczerość i prawdziwe emocje bez lukru. Krążek zawiera 12 emocjonalnych piosenek, w tym odtworzony 40 mln razy, nominowany do Fryderyków 2025 singiel „Tam słońce, gdzie my”.

Telekomunikacja

Wykluczenie cyfrowe szczególnie dotyka generacji silver. T-Mobile wystartował z darmowymi kursami z obsługi smartfona

44 proc. Polaków w 2023 roku posiadało przynajmniej podstawowe kompetencje cyfrowe przy średniej unijnej na poziomie 56 proc. – wynika z danych Eurostatu. Dla grupy osób powyżej 55. roku życia odsetek ten wynosi kilkanaście procent. T-Mobile – w ramach projektu „Sieć Pokoleń” – burzy cyfrowe bariery oraz pokazuje, jakie możliwości daje technologia. W tym prowadzi cykl warsztatów stacjonarnych oraz udostępnia kurs online z podstaw obsługi smartfona.

Konsument

Spada spożycie alkoholu wśród młodzieży. Coraz mniej nastolatków wskazuje na jego łatwą dostępność

Alkohol jest najbardziej rozpowszechnioną wśród polskiej młodzieży substancją psychoaktywną, choć jego spożycie przez nastolatków znacznie spadło w ciągu trzech ostatnich dekad. Wciąż spory odsetek 15–16-latków uważa, że alkohol jest dla nich łatwo dostępny, ale o ile w przypadku piwa spadek w tym obszarze jest znaczący, o tyle w przypadku wódki delikatny trend spadkowy został w ostatnim badaniu zahamowany. Dostępność zaczyna się jednak nie w sklepie, ale już w domu. Co piąty rodzic jest w tej kwestii na tyle liberalny, że godzi się na spożywanie alkoholu przez dziecko w swojej obecności.