Newsy

Paula Tumala: Od dzieciństwa oszczędzam wodę i prąd. W domu się nie przelewało i rodzice szanowali pieniążki

2020-10-05  |  06:17

Modelka podkreśla, że automatycznie oszczędza wodę i prąd, bo dobre nawyki wyniosła z domu rodzinnego. Zamiast kąpieli w wypełnionej po brzegi wannie bierze więc szybki prysznic, a naczynia myje nie pod bieżącą wodą, tylko w misce bądź w zmywarce. Dobrze wie, że oszczędzanie wody ma nie tylko pozytywny wpływ na otaczające nas środowisko, ale również na zawartość portfela.

Paula Tumala podkreśla, że oszczędzanie wody i prądu nie jest ani trudne, ani uciążliwe. Wystarczy wprowadzić w życie kilka nawyków. I nie chodzi tu o zmuszanie się do funkcjonowania w ciemnościach czy ograniczenie higieny, ale o zwyczajne i rozsądne gospodarowanie.

– Szczególnie staram się oszczędzać wodę i prąd. Zawsze gaszę światło, kiedy nikt nie przebywa w danym pomieszczeniu, zamiast kąpieli biorę prysznic, a jak myję dziewczynkom buteleczki, a jest ich 10 sztuk, to nie pod bieżącą wodą, tylko w misce. Nie jest to dla mnie nic nowego, bo od dzieciństwa miałam to wpajane przez to, że w domu się nie przelewało i rodzice szanowali pieniążki. Moja świętej pamięci babcia powtarzała, że dzieci w Afryce nie mają wody, i to mi też utkwiło w pamięci – mówi agencji Newseria Lifestyle Paula Tumala.

Sprawdzonym sposobem na oszczędzanie wody jest również wielokrotne jej wykorzystywanie. Czysta woda, która stała długo w szklance, może posłużyć na przykład do podlania kwiatków, a ta z miski po umytych naczyniach do spłukania toalety. Warto też postawić w ogrodzie beczkę bądź inny pojemnik na deszczówkę. Propagowanie takich nawyków to w pewnym sensie powrót do korzeni, do tego, jak prowadziły gospodarstwa nasze babcie.

– Kiedyś nie było czegoś takiego jak ekologia, dopiero jakiś czas temu powstało takie hasło. Ekologia stała się niezwykle modna i cieszę się, że robi się coraz więcej akcji z oszczędzaniem wody czy prądu. Jest to modne, ale też w pewien sposób na pewno skuteczne – podkreśla modelka.

Oszczędzanie wody to kolejny krok w stronę bardziej ekologicznego życia i lepszej kontroli nad własnymi rachunkami. Warto też wziąć pod uwagę to, że Polska ma niewielkie zasoby wody. I choć teraz dla większości z nas dostęp do niej wydaje się czymś oczywistym, to za kilka lat może jej w kranach zabraknąć. Dlatego też Paula Tumala wzięła udział w akcji #bezLANIAwody zainicjowanej przez warszawską radną Annę Auksel-Sekutowicz. Pod tym hasztagiem w mediach społecznościowych znane osoby pokazują, jak każdego dnia w prosty sposób można zaoszczędzić co najmniej litr wody.

Czytaj także

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Teatr

Finanse

Polacy chcą jak najszybciej przechodzić na emeryturę i nie chcą na niej pracować. Potrzebne zachęty do dłuższej aktywności zawodowej

Tylko 11,6 proc. osób w wieku 50–74 lat, które pobierają emeryturę, nadal pracuje. Choć ten wskaźnik nieco rośnie, to nadal niska jest skłonność do pozostawania aktywnym zawodowo po uzyskaniu uprawnień emerytalnych. Niecałe 19 proc. chciałoby pracować po osiągnięciu wieku emerytalnego. Zdaniem prof. Elżbiety Gołaty z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu konieczne są zachęty do dłuższej aktywności zawodowej, bo na podniesienie wieku emerytalnego nie ma przyzwolenia społeczeństwa.

Podróże

Qczaj: W te wakacje planuję zwiedzić sporą część Stanów Zjednoczonych. Pojadę z siostrą do Yellowstone

W Stanach Zjednoczonych trener zamierza spędzić co najmniej miesiąc. Jak zaznacza, szczególnie marzy o tym, by zobaczyć Park Narodowy Yellowstone – miejsce, które zafascynowało go po obejrzeniu popularnego serialu. Qczaj planuje też zabrać mamę na wycieczkę samochodową po atrakcyjnych trasach USA. Pielęgnowanie relacji rodzinnych jest dla niego niezwykle ważne, dlatego chce efektywnie spędzić czas z bliskimi tak, by po wakacjach pozostały im miłe wspomnienia.