Newsy

Ekstrakty z bursztynu stosowane w kosmetykach do pielęgnacji skóry i włosów. Mają działanie przeciwutleniające, przeciwzapalne i kondycjonujące

2017-06-14  |  06:00
Mówi:Michał Kosior
Funkcja:dyrektor biura
Firma:Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników
  • MP4
  • Bursztyn to nie tylko ozdoba czy atrakcyjny element biżuterii, lecz także cenny składnik produktów kosmetycznych. Według opinii producentów kompleks skoncentrowanych wyciągów z bursztynu poprawia metabolizm komórkowy, wspiera naturalne mechanizmy obronne skóry, przyspiesza jej zdolność do regeneracji, poprawia mikrokrążenie, a tym samym sprawia, że jest ona dotleniona, nawilżona i ma lepszy koloryt.

    Olej bursztynowy wykazuje działanie antyoksydacyjne i antyseptyczne, co powoduje, że jest doskonałym dodatkiem do kosmetyków przeciwstarzeniowych i toników. Bursztyn znajdziemy także w składzie kremów regenerujących i nawilżających. Szampony z wyciągiem z bursztynu wygładzają i wzmacniają włosy, a wcierki stymulują ich porost i hamują wypadanie.  

    Bursztyn od zarania dziejów był traktowany jako amulet. Współcześnie naukowcy udowadniają, że bursztyn ma w sobie zawartość kwasu bursztynowego, który działa prozdrowotnie, jest katalizatorem przemian komórkowych w naszym organizmie. Dziś drobne bursztynki używa się w SPA w masażach, w nacieraniu, zmikronizowany pył bursztynowy jest w kosmetykach – mówi agencji Newseria Michał Kosior, dyrektor biura Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników.

    Pył bursztynowy stanowi bazę do peelingu ciała. Dział on rozświetlająco i odżywczo, a kwas bursztynowy przyczynia się do regeneracji skóry. Sole mineralno-bursztynowe bogate w cenne mikroelementy, kolagen i wyciąg z bursztynu ograniczają działanie wolnych rodników i działają przeciwbakteryjnie.

    – Te najbardziej znane postaci paramedycznego użycia bursztynu to ciągle nalewka bursztynowa i nacieranie – mówi Michał Kosior.

    Nalewka bursztynowa zapobiega drobnym infekcjom i przeziębieniom. Można ją dodawać do herbaty, wcierać w kark, wmasowywać w bolące mięśnie. Wspomaga układ odpornościowy i trawienny.

    Czytaj także

    Kalendarium

    Więcej ważnych informacji

    Jedynka Newserii

    Jedynka Newserii

    Media

    Maja Sablewska: Musieliśmy przeformatować mój program, bo zmienia się moda i społeczeństwo. Jest więcej tolerancji, a kobiety są bardziej odważne

    Stylistka zaznacza, że w swoim programie nie działa pochopnie i na oślep, a wszystkie metamorfozy poprzedzone są szczerą rozmową z bohaterkami. Z obserwacji Mai Sablewskiej wynika, że kobiety są coraz bardziej odważne w kwestii wyglądu i ubioru, nie boją się eksperymentować, chętnie szukają inspiracji i już nie przejmują się tak bardzo krytyką innych osób.  W kolejnej formatu „10 lat młodsza w 10 dni z Sablewską” jego gospodyni musi więc dostosować się do zmieniających się warunków i sprostać wymaganiom uczestniczek.

    Uroda

    Paulina Sykut-Jeżyna: W czasie urlopu przez dwa tygodnie się nie malowałam. Bardzo lubię chodzić bez makijażu, ale moja praca go wymaga

    Prezenterka nie ukrywa, że czasem lubi odpocząć od telewizyjnego looku i jeśli tylko może, to rezygnuje z perfekcyjnego makijażu, jaki jest koniecznością w pracy przed kamerami. W swoich mediach społecznościowych również nie unika zdjęć, na których pokazuje, jak wygląda bez filtrów i make-upu. Paulina Sykut-Jeżyna podkreśla, że bardziej niż na kosmetyki kolorowe stawia na pielęgnacyjne. Szczególnie dba o odpowiednie nawilżenie skóry, by zawsze była gładka i promienna.

    Ochrona środowiska

    Beton z alg czy szkło fotowoltaiczne. Ekologiczne innowacje zmieniają sektor budowlany

    Sektor budynków i budownictwa jest największym emitentem gazów cieplarnianych, odpowiadając za 37 proc. globalnych emisji – wynika z danych ONZ. Tradycyjne materiały budowlane, takie jak beton czy cegły, są stopniowo udoskonalane, aby jak najlepiej odpowiadać na wyzwania środowiskowe. – Większość producentów, szczególnie tych dużych, skupia się na tym, aby obniżać koszty ekologiczne produkcji materiałów, tak żeby konsumenci otrzymywali produkt bardziej zrównoważony – ocenia Tomasz Bojęć, partner zarządzający w ThinkCo. Z drugiej strony na rynek wchodzą innowacje, które stosowane w większej skali będą stopniowo zazieleniać budownictwo.