Newsy

Enej: Współczesne kobiety muszą się mierzyć z nierównością w płacach i dostępie do stanowisk. Często stają przed trudnymi wyborami

2024-03-06  |  06:21

Najnowszy singiel zespołu Enej zatytułowany „Światy dwa” to muzyczna opowieść o sytuacji współczesnych kobiet. Utwór promuje piątą płytę zespołu zatytułowaną „Vesna” i film „Baśka” w reżyserii Marcina Ziębińskiego. Zdaniem członków grupy współczesne kobiety często stają właśnie przed takimi trudnymi wyborami i muszą się mierzyć z wieloma problemami, zarówno na płaszczyźnie zawodowej, jak i prywatnej.

Główna bohaterka filmu Baśka (w tej roli Małgorzata Socha) zbliża się do czterdziestki i ma wszystko, czego pragnęła: męża (Piotr Głowacki), troje dzieci, małą firmę cateringową i piękny dom. Niby jest szczęśliwa, ale jednak gdzieś straciła iskrę i zapał do życia. Gdy w pracy spotyka przystojnego i znanego choreografa Jima (Mikołaj Roznerski), jej życie staje na głowie. W końcu mąż zaczyna podejrzewać ją o romans i żąda rozwodu. Kobieta musi więc zdecydować, czy rozpocząć życie na nowo, czy wrócić do tego, co budowała przez lata. Utwór zespołu Enej „Światy dwa” idealnie wpasował się więc w historię Baśki.

– Piosenka „Światy dwa” jest o walce dwóch światów, bardzo konserwatywnego i bardzo liberalnego. Te światy walczą o pewną panią, no i teraz pytanie, w którą stronę ta pani pójdzie? Ale w refrenie jest wyjaśnione, że ona jednak będzie robiła to, co chce, bo nikt nie zapytał się jej, jak ona się ma, jak się czuje. Ten utwór jest więc o tym, że każdy ma prawo wyboru, w którą stronę chce pójść. Jest to coś normalnego – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Mirosław Ortyński, Enej.

Muzycy zespołu Enej uważają, że nie można oceniać ludzi „po okładce”, a niestety często właśnie tak robimy. Nie znamy danej osoby, niewiele wiemy na jej temat, zupełnie nie mamy pojęcia, z jakimi problemami się zmaga i jak ważne decyzje przed nią stoją, a szybko wydajemy opinię, bywa, że mocno krzywdzącą.

– Czasami widzimy jakąś osobę – kobietę, mężczyznę – i na podstawie mimiki twarzy bądź stylu życia wydaje nam się, że wiemy o niej wszystko, a tak naprawdę w jej głowie mogą być różne pomysły na życie, różne światy i każdy ma ten swój wybór. Często też nie pytamy bezpośrednio danej osoby, co ona o jakiejś sytuacji myśli, albo czy u niej jest wszystko okej, a w jej głowie mogą się pojawiać właśnie dwie drogi życiowe – mówi Piotr Sołoducha, Enej.

Zdaniem członków zespołu współczesne kobiety często stają właśnie przed takimi trudnymi wyborami, niełatwo jest im skruszyć szklany sufit i muszą się mierzyć z wieloma problemami zarówno na płaszczyźnie zawodowej, jak i prywatnej.

– Na pewno w jakimś sensie z nierównością, jeżeli chodzi o płace, jeżeli chodzi o dostęp do wyższych stanowisk, ale wydaje mi się, że świat i świadomość już idzie w taką stronę, że ta sytuacja się poprawia. Aczkolwiek nie wiem, czy my jesteśmy odpowiednimi osobami, które mogą o takich rzeczach mówić za kobiety, bo tu trzeba by było zapytać kobiet, czy idzie to w dobrą stronę, czy nie, ale wydaje mi się, że większa atencja jest właśnie na ten problem – mówi Mirosław Ortyński.

Zdaniem Ortyńskiego i Piotra Sołoduchy zbliżający się Dzień Kobiet jest dobrą okazją do tego, by wyrazić swój szacunek wobec pań i podziękować im za wszelki trud. 

– Skojarzenia z 8 marca są u nas bardzo pozytywne. Kobiety trzeba nagradzać, szanować, pokazywać im uwielbienie i darować kwiaty, codziennie, ale to jest taki fajny dzień, gdzie tej atencji od mężczyzn powinno być jeszcze więcej, wtedy mężczyźni powinni być jeszcze bardziej szarmanccy – uważa Mirosław Ortyński.

– Wtedy wszystkie obowiązki od A do Z powinni przejmować mężczyźni. A wszystkim kobietom z tej okazji życzę, aby takich dni w ciągu roku było zdecydowanie więcej – dodaje Piotr Sołoducha.

Utwór „Światy dwa” znalazł się na najnowszej płycie zespołu Enej zatytułowanej „Vesna”, która miała swoją premierę 1 marca.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Jadwigi Jankowskiej-Cieślak jednej z najbardziej wybitnych polskich aktorek. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Zdrowie

Katarzyna Dowbor: Jak najszybciej muszę się zaszczepić przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu. Do tej pory zabezpieczałam przed tymi pasożytami tylko moje zwierzęta

Prezenterka przyznaje, że do tej pory nie zdawała sobie sprawy, że kleszczowe zapalenie mózgu to taka podstępna i groźna choroba. Jest ona wywoływana przez wirusa, który dostaje się do naszego organizmu w wyniku ukłucia przez kleszcza. Dlatego tak ważne jest, by przed tymi pajęczakami zabezpieczać nie tylko naszych pupili, ale także siebie. Katarzyna Dowbor już umówiła się na przyjęcie odpowiedniej szczepionki. Z danych opracowanych przez Ośrodek Badań Socjomedycznych Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych UW wynika, że na taki krok decyduje się zaledwie co dziesiąty Polak.

Moda

Julia Kamińska: Założyłam sobie, że w tym roku nie będę kupować żadnych nowych ubrań. Z sukcesem sprzedaję też swoje rzeczy na popularnej platformie

Aktorka chętnie podjęła wyzwanie „no-buy 2025” i jak zapewnia, w tym roku nie zamierza kupować żadnych nowych ubrań. Poza tym systematycznie „wietrzy” swoją szafę i te rzeczy, które już nie są jej potrzebne, sprzedaje przez internet albo oddaje znajomym. Julia Kamińska zaznacza też, że kompletując stylizację na czerwony dywan, stara się nie wydawać pieniędzy na nowe ubrania. Najpierw zagląda do garderoby, by znaleźć w niej coś, co można ponownie wykorzystać.

Infrastruktura

Mazowsze turystycznie radzi sobie lepiej niż przed pandemią. Odwiedzających przyciąga już nie tylko Warszawa

Województwo mazowieckie jest liderem pod względem liczby turystów. W ubiegłym roku odwiedziło je prawie 7 mln gości. I choć lokomotywą ruchu turystycznego pozostaje Warszawa, to coraz więcej osób wybiera zwiedzanie regionu w wolniejszym tempie niż w stolicy i bliżej natury. Mazowsze od lat postrzegane było jako idealny kierunek na mikrowyprawę, ale teraz przybywa osób, które chcą się tu zatrzymać na dłużej niż 1–2 dni.