Newsy

„Biegnij, chłopcze, biegnij” wchodzi do kin

2014-01-10  |  07:40
Już dziś do polskich kin wchodzi ekranizacja bestsellerowej książki Uriego Orleva pt. „Biegnij, chłopcze, biegnij”. W filmie wystąpiła plejada największych gwiazd polskiego kina, m.in.: Zbigniew Zamachowski, Grażyna Szapołowska, Mirosław Baka oraz Olgierd Łukaszewicz. Główną rolę zagrali bracia Andrzej i Kamil Tkacz.

„Biegnij, chłopcze, biegnij” opowiada o losie osieroconego chłopca, będącego uciekinierem z warszawskiego getta. Ośmioletni Srulik zdany jest na pomoc obcych mu ludzi.  Jednym z nich jest doktor Żurawski, grany przez Olgierda Łukaszewicza.

Doktor Żurawski został zmuszony do amputacji chłopcu dłoni, jednocześnie wiedząc, że gdyby miał okazję wcześniej się nim zająć może by do tego nie doszło. Moja postać działa pod presją, boi się wydania przez swoje otoczenie jako ten, który pomaga żydowskiemu dziecku – mówi aktor agencji informacyjnej Newseria Lifestyle.

Olgierd Łukaszewicz, znany m.in. z ról w filmach „Generał Nil” oraz „Katyń”, dążył do stworzenia bardzo wyrazistej postaci.

Sugestie zawarte w scenariuszu o wielkim harcie ducha były dla mnie bardzo inspirujące. Reżyser był otwarty na moje propozycje i dlatego udało mi się stworzyć postać silną, która wie, co robi. Jednak w prawdziwym życiu ten człowiek mógł zachowywać się zupełnie inaczej – dodaje Łukaszewicz.

Artysta tłumaczy, że chciał pokazać nie tylko silny charakter bohatera, lecz także jego bardziej ludzkie podejście do głównego bohatera.

 – Pamiętam mojego ojca, który był lekarzem wojskowym – postawnym i silnym mężczyzną, ale któremu drżała ręka ze strzykawką, kiedy chciał robić mi zastrzyk. To pokazuje rozdwojenie w lekarzu, który nie zatracił wrażliwości w stosunku do dziecka, ale jest w nieustannej gotowości do działania – mówi Łukasiewicz.

Jedną z ciekawszych postaci w filmie – Magdę Janczyk, która opiekowała się głównym bohaterem – zagrała Elizabeth Duda.

Rola ta była wyjątkowo interesująca, a dodatkowo film miał nakręcić zdobywca Oscara – Pepe Danquart. Dodatkowym argumentem była lista obecnych aktorów oraz fakt, że byłam przymierzana do roli, którą obsadzić miała Emmanuelle Seigner. Nie mogłam więc odrzucić tej propozycji. Skróciłam urlop i natychmiast poleciałam do Paryża, aby wziąć udział w castingu – mówi Elisabeth Duda.

Artystka zdradza, że grana przez nią bohaterka to wyjątkowo silna kobieta, którą wojna wystawiła na ciężką próbę.

Nie ukrywam, że to moja pierwsza tak dramatyczna rola. Bardzo lubię postacie zdecydowanych kobiet, które jednak ukrywają pewną wrażliwość. Podobają mi się takie przeskoki. Bardzo się cieszę, że mogłam wystąpić w tak zdumiewającym i niesamowitym filmie – przyznaje Duda.

Film „Biegnij, chłopcze, biegnij” został uhonorowany Nagrodą Publiczności na 23. Edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cottbus. Zdjęcia do filmu kręcono we Wrocławiu, Bawarii oraz Brandenburgii.

Czytaj także

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Edukacja

W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.

Psychologia

Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.