Newsy

Joanna Kurowska: Aktorstwo to jest niesprawiedliwy zawód. Jesteśmy ciągle oceniani, a nie mamy żadnego wsparcia

2025-01-28  |  06:22

Aktorka zaznacza, że nie jest łatwo przez lata wytrwać w jej zawodzie. Joanna Kurowska z goryczą przyznaje, że aktorzy nie są doceniani przez społeczeństwo, co szczególnie dobitnie pokazała pandemia,  politycy przypominają sobie o nich tylko w trakcie kampanii wyborczych, krytycy i hejterzy bywają bezlitośni, nawet na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni liczą się zakulisowe układy. Artystka nie może się też pogodzić z tym, że angaż do produkcji dostają celebryci, którzy jedyne, czym mogą się poszczycić, to liczba followersów.

Joanna Kurowska przypomina kryzys, z jakim aktorzy i teatry musiały się zmierzyć podczas pandemii koronawirusa. Spektakle zostały odwołane, budżety wielu scen były mocno nadszarpnięte, nad wieloma z nich zawisło widmo bankructwa, a aktorzy z dnia na dzień stracili źródło dochodu i znaleźli się w sytuacji bez wyjścia. Poważnie obawiali się o swoją przyszłość zawodową i jak zaznacza, nikt nie wyciągnął wtedy do nich pomocnej dłoni. Zostali pozostawieni sami sobie.

– Uważam, że aktorzy to są najdzielniejsi ludzie w tym kraju, najdzielniejsi to może nie jest dobre słowo, ale jest to grupa społeczna, która nie ma jakiegokolwiek podparcia, gdziekolwiek. I pandemia pokazała to, że śmieciarzy nie zwolnią, bo zarośniemy brudem i zjedzą nas szczury. Nie możemy zrezygnować też z lekarzy czy z piekarzy, bo chleb musi być, tak że pewne kręgi społeczne będą zawsze pracowały, a aktor może najwyżej nie grać – mówi agencji Newseria Joanna Kurowska.

Aktorce nie podoba się również to, że politycy przypominają sobie o aktorach najczęściej tylko w trakcie kampanii wyborczych i wówczas budują swój wizerunek na ich popularności.

– Jeżeli trzeba politycznie podbić jakąś partię, to wtedy korzystają z aktorów. Wtedy aktor jest fajny, dzwonią, pytają, czy przyjdziesz wesprzeć naszą partię polityczną, powiedzieć coś dobrego. Oczywiście bardzo szybko zapomina się o tym, kto pomógł wejść na pewne stołki, ale naiwni aktorzy nie wyciągają z tego żadnych wniosków i tak do kolejnych wyborów. I znów po prostu idą z karabinami na czołgi, a potem często dostają po dupie – mówi Joanna Kurowska.

Jak zaznacza, aktorzy są na świeczniku, budzą duże zainteresowanie, stają się obiektem plotek, a nawet drwin. Zawsze dużo się od nich wymaga, a niewiele im za to daje.

– Aktorzy pracują na swoim żywym organizmie, chcą jak najlepiej, a wychodzi jak zawsze. Oni nie pracują tak jak kreślarz czy malarz, że najwyżej ich obraz komuś się nie podoba. Z kolei lekarz jak zrobi dobrą operację, to jest jeden do jednego, tak, zrobił, udała się, a tutaj nawet jak zrobisz dobrą rolę, to ona i tak może się spotkać z niesprawiedliwą oceną albo zostać, tak jak bardzo często jest na festiwalu w Gdyni, niesłusznie pominięta. Zostaje zauważona po prostu jakaś produkcja, a nie inna, która na to zasłużyła, tak że to jest dosyć niesprawiedliwy zawód – uważa.

Joanna Kurowska podkreśla, jak bezlitośni są również hejterzy. Jej zdaniem ci, którzy anonimowo piszą negatywne komentarze tylko po to, by kogoś oczernić, zniesławić, poniżyć czy wyśmiać, zasługują na potępienie.

– Jesteśmy ciągle oceniani, krytykowani, jest duża presja. Teraz w ogóle fora, jatki tych hejterów, że ta „ma grube nogi”, ta „ma cellulit”, a ten „za stary do tańczenia, a ten „za głupi do grania”. Wszyscy mogą się wypowiedzieć na ten temat – mówi.

Jej zdaniem, żeby aktor dostał angaż do jakiegoś projektu filmowego czy teatralnego, powinien udowodnić, że potrafi grać i ma predyspozycje do danej roli. Niestety w dobie mediów społecznościowych producenci i reżyserzy często biorą pod uwagę popularność w sieci i liczbę followersów. A najczęściej nie ma to bezpośredniego przełożenia na umiejętności aktorskie.

– To się nie przekłada, followersi się nie przekładają. Bardzo dużo było takich pomysłów, żeby aktor, który ma dużo followersów, zagrał w teatrze, ale przecież ci, co followują, w większości nie chodzą do teatru. Zresztą bycie influencerem to jest zupełnie inny gatunek sztuki, jeżeli to w ogóle można nazwać sztuką. Natomiast mi się taki świat nie podoba i nie chcę żyć w takim świecie, gdzie liczba ludzi na twoich forach internetowych świadczy o tym, czy ty masz talent. Talent to jest talent, albo ktoś go ma, albo nie – podsumowuje Joanna Kurowska.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Bryska: W Sopocie nigdy nie odmawiam sobie przyjemności zjedzenia gofra. Cena nie gra roli

Wokalistka zapewnia, że nieco wyższe ceny w kawiarniach, restauracjach czy nawet w zwykłych budkach z przysmakami tuż przy plaży nie zniechęcają jej do wypoczynku nad Bałtykiem, bo po prostu lubi tam bywać. Często wraca do Sopotu, chociażby po to, żeby zjeść pysznego gofra z syropem karmelowym. Na ten przysmak Bryska nie żałuje pieniędzy. Jej zdaniem nieco wyższe ceny w lokalach gastronomicznych w sezonie letnim są jak najbardziej uzasadnione, bo przecież dla właścicieli takich punktów, to jedyna okazja żeby zarobić.

Polityka

Lekarz: Karol Nawrocki zapewne sporo papierosów w swoim życiu wypalił. Stwierdził, że w kampanii lepiej będzie je zastąpić woreczkami nikotynowymi

Kandydat na prezydenta Karol Nawrocki podczas ostatniej debaty w TVP wykonał nietypowy gest, wsuwając do ust saszetkę, co wywołało dyskusję na temat alternatywnych produktów nikotynowych. Były wiceminister zdrowia przypomina, że stosowanie takich woreczków to jedna z metod walki z uzależnieniem od palenia tytoniu, wpisująca się w strategię redukcji szkód, a przykład osoby publicznej może podnieść świadomość społeczną na ten temat. Jednocześnie lekarz zwraca uwagę, że tego typu produkty przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych. Reguluje to przyjęta w maju nowelizacja ustawy tytoniowej.

Zdrowie

Coraz więcej alergików korzysta z immunoterapii podjęzykowej. Nie jest ona dostępna dla najmłodszych pacjentów

Immunoterapia alergenowa, polegająca na 3-5-letnim podawaniu preparatu zawierającego alergeny, jest jedyną uznaną i skuteczną metodą przyczynowego leczenia alergii. Jej zastosowanie w najmłodszym wieku pozwala uchronić pacjenta przed rozwojem poważniejszych chorób o podłożu alergicznym, takich jak astma oskrzelowa. W Polsce refundowane są głównie immunoterapie podawane podskórnie, jednak w ostatnich latach coraz popularniejsza staje się postać podjęzykowa. Doustna forma jest refundowana tylko u dzieci i młodzieży w wieku 12–18 lat oraz dla dorosłych w odczulaniu na roztocza kurzu domowego. Alergolodzy i organizacje pacjenckie apelują o rozszerzenie wskazań o inne alergeny wiatropylne i refundację preparatów od szóstego roku życia.