Newsy

Jan Kliment i Lenka Klimentová: Po tym, jak niespodziewanie zmarł nasz przyjaciel, zrobiliśmy serię badań kontrolnych. Trzeba się badać, zanim choroba daje o sobie znać

2024-05-14  |  06:21

Tancerze mają świadomość, że nawet groźna choroba przez długi czas może nie dawać żadnych objawów, dlatego też, by wykryć każdą nieprawidłowość już na wczesnym etapie, warto przeprowadzać regularne badania kontrolne. Jakiś czas temu Lenka i Jan Kliment bardzo boleśnie przeżyli nagłą śmierć swojego przyjaciela i jak zaznaczają, ta tragedia dała im wiele do myślenia. Od tego czasu diametralnie zmienili swoje podejście do profilaktyki.

Niektóre z chorób nowotworowych są z natury trudne do wykrycia, inne mogą dawać nietypowe objawy, a bywa i tak, że choroba charakterystyczna dla osób starszych atakuje pacjentów w młodym wieku, co może uśpić czujność lekarzy. Takim sytuacjom można zapobiec dzięki regularnym badaniom profilaktycznym.

– Obydwoje się badamy. Trzeba się zbadać wcześniej, zanim pojawi się jakiś problem. Fajne jest to, że dzisiaj nawet z krwi można wszystkiego się dowiedzieć, wszystko zbadać i jeżeli coś lekarzom się nie podoba, to wysyłają wtedy dalej, na kolejne badania i się działa. Bo my niestety mamy już kilka takich naszych znajomych, którzy albo za późno wykryli chorobę, albo są w trakcie leczenia i nawet już czasami nie da się z tym nic zrobić – mówi agencji Newseria Lifestyle Lenka Klimentová, tancerka.

Tancerze zdają sobie sprawę z tego, że często choroba zostaje zdiagnozowana w zaawansowanym stadium, w momencie gdy pacjent trafia do szpitala z powodu nagłego pogorszenia stanu zdrowia. Niestety do tego czasu nowotwór może się już znacznie rozwinąć, spowodować w organizmie prawdziwe spustoszenie i  wtedy szanse na wyleczenie pacjenta znacznie maleją.

– My z Lenką mieliśmy jeden taki poważny powód, żebyśmy poszli i zbadali znamiona na naszej skórze. Odszedł bowiem młody chłopak, nasz znajomy, przyjaciel. I to w ogóle było zaskoczenie, że stało się to wszystko bardzo szybko. To dało nam do myślenia i dlatego zależało nam, żeby sprawdzić, czy wszystko jest w porządku. Lepiej jest zapobiegać chorobie, przeszkodzić jej, trzeba badać się regularnie – dodaje Jan Kliment.

Warto więc poświęcić dzień na zrobienie podstawowych badań, niż narażać swoje zdrowie i życie. Kobiety powinny pamiętać o regularnej mammografii i cytologii, a mężczyźni – o badaniach w kierunku raka prostaty.

– Dobrze byłoby, gdyby każdy raz w roku przeszedł takie podstawowe badanie. A mężczyźni często boją się badać, może się krępują, może nie mają czasu lub uważają, że nie jest to potrzebne. Albo też może czują, że są silni, że dają radę, a tak naprawdę choroba nie wybiera, czy to mężczyzna, czy kobieta. Po prostu czasami trzeba się zbadać, czy ktoś nie ma jakichś problemów – mówi tancerz.

– Dobrze, że się o tym mówi, że faceci muszą się badać tak samo jak kobiety – dodaje Lenka Klimentová.

Tancerze wspierają kampanię pod hasłem „Zdrowie to najlepsza inwestycja. Nie czekaj. Badaj się regularnie”.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Katarzyna Pakosińska: Siostrzeństwo kobiet jest jeszcze w powijakach. Natomiast w „Pytaniu na śniadanie” mam wspaniałe koleżanki, a Kinga Dobrzyńska jest dla nas jak mama

Prezenterka TVP ubolewa nad tym, że kobiety nadal dość często postrzegają siebie nawzajem jako rywalki i zamiast się wspierać, to jedna drugiej wbija szpilkę. Katarzyna Pakosińska zauważa, że damska solidarność wciąż jest rzadkością, a dużo częściej ze względu na niską samoocenę i różne uprzedzenia kobiety rzucają sobie kłody pod nogi. Jednocześnie podkreśla, że miała ogromne szczęście, trafiając do ekipy „Pytania na śniadanie”. W tej redakcji może bowiem rozwijać skrzydła kariery i liczyć na wsparcie ze strony innych kobiet.

Handel

Konsumenci w coraz lepszych nastrojach. Mogą być dźwignią polskiej gospodarki

Dane z gospodarki wskazują, że inflacyjny szok jest za nami, a Polacy ruszyli na zakupy. – Konsument przestał aż tak bardzo patrzeć na każdą wydawaną złotówkę – mówi Agnieszka Górnicka, prezeska zarządu Inquiry. Wciąż jednak ostrożnie podchodzimy do przyszłości i planowania większych zakupów. Podejście konsumentów do cen, ale też kanału zakupowego to jeden z elementów, do którego branża handlowa musi się przystosowywać. Zmiany w sektorze wymuszają też kwestie regulacyjne. Wśród istotnych wyzwań na najbliższe miesiące będzie system kaucyjny i ewentualny powrót do handlowych niedziel.

Media

Aleksandra Popławska: Tantiemy z internetu to są zarobki za naszą pracę i nam się należą. W Europie wszyscy powinniśmy działać na podobnych prawach

W piątek zakończyła się batalia środowiska filmowego o tantiemy z platform streamingowych. Dzięki nowym przepisom twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów słownych i słowno-muzycznych będą uzyskiwać stosowne wynagrodzenie za udostępnianie ich dzieł w sieci. Za nowelą głosowało 417 posłów, 18 było przeciw, a jedna osoba wstrzymała się od głosu. Aktorzy mogą więc wreszcie odetchnąć z ulgą. Aleksandra Popławska i Krzysztof Dracz są jednak rozgoryczeni tym, że tak długo musieli czekać na takie rozwiązanie. Stosowne rozporządzenie powinno wejść w życie już trzy lata temu.