Newsy

Maciej Kurzajewski: Nie ma recepty na doskonałą parę. Czasem nie potrzeba słów, tylko niewerbalne zachowania pokazują dużą chemię w związku

2019-10-01  |  06:12

Zdaniem Macieja Kurzajewskiego i Izabelli Krzan doskonałe związki nie istnieją. Wszystkie pary mają swoje wzloty i upadki. Z czasem pojawiają się kłopoty, nieporozumienia i życiowe zakręty, ale najważniejsze jest to, by na bieżąco rozwiązywać wszelkie problemy. Po nagraniach programu „Czar par” prezenter zauważa też, że niektórzy nie mówią głośno o uczuciach, ale czynami udowadniają partnerowi miłość i wsparcie.

Maciej Kurzajewski, który może się poszczycić długoletnim stażem małżeńskim, tłumaczy, że każda para ma inną receptę na udany związek. Ze swojego doświadczenia dobrze wie, że małżeństwo tylko wtedy ma szanse przetrwać lata, kiedy będzie oparte na solidnych fundamentach, których nie jest w stanie zachwiać byle problem. Prezenter nie ukrywa, że z zaciekawieniem przygląda się też tym, którzy stanęli do rywalizacji w programie „Czar par”.

– Ten program pokazuje, że nie ma doskonałej recepty na doskonałą parę, nie ma czegoś takiego jak doskonałość pary. Myślę, że tyle, ile jest par, tyle jest doskonałości, wszyscy to odbieramy bardzo subiektywnie. Ale jest coś uniwersalnego, coś, co jest trudne do opisania słowami i też słów nie potrzeba, żeby to trafiło do naszej głowy. To są czasami takie niewerbalne zachowania, po których bardzo szybko orientujemy się, że tam jest chemia w tym związku, że oni się po prostu kochają – mówi agencji Newseria Maciej Kurzajewski.

Zdanie Macieja Kurzajewskiego podziela Izabela Krzan, współprowadząca „Czar par”. Prezenterka chwali takie sytuacje, kiedy ludzie w związkach niezależnie od okoliczności dają sobie 100 proc. wsparcia i wierzą w siebie nawzajem.

– Patrząc na pary, które mamy w programie, wydaje mi się, że przede wszystkim trzeba być przyjaciółmi między sobą, przyjaźnić się ze sobą, wspierać się w trudnych chwilach, ale jednocześnie umieć nawzajem siebie zmotywować i pójść na wiele kompromisów. Nie jest nigdy tak, że pary spotykają się i rzeczywiście są jak dwie połówki jabłka, idealnie do siebie pasujące. Zawsze są jakieś drobne mankamenty, które trzeba po prostu pokochać, zrozumieć i wytłumaczyć sobie, że nie każdy jest idealny, tak jak my również nie jesteśmy idealni, ale możemy stworzyć naprawdę cudowną relację – mówi Izabella Krzan.

Prezenterka jest przekonana, że już na samym początku dwoje ludzi powinno ustalić sobie listę wartości i priorytetów. Przede wszystkim musi się liczyć wzajemny szacunek, cierpliwość i tolerancja dla odmiennych poglądów partnera, a wtedy można pokonać wiele przeszkód.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Film

Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani

Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.

Ochrona środowiska

Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić

Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Problemy społeczne

W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania

Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.