Newsy

Odeta Moro: Mam powakacyjną depresję. Trudno mi się rano wstaje, trudno się myśli

2017-09-18  |  06:42

Dziennikarka przyznaje, że trudno się jej przestawić z trybu wakacyjnego na tryb pracy. Czuje się przytłoczona obowiązkami, a działanie na pełnych obrotach wymaga sporej samodyscypliny i dobrej organizacji czasu. Psychologowie podkreślają, że osoba po urlopie potrzebuje przynajmniej dwóch tygodni, by przyzwyczaić się do nowego trybu życia.

Zdaniem dziennikarki nie lada sztuką jest dobre zorganizowanie urlopu, ale jeszcze większą – bezbolesny powrót po nim do codziennych obowiązków i porannego wstawania.

– Mam powakacyjną depresję. Wróciłam do pracy z wielką przyjemnością, bo ją kocham, natomiast nie ukrywam, że trudno się rano wstaje, trudno się myśli i planuje, trudno się przyzwyczaja do tego, że tych obowiązków jest tak dużo, bo w wakacje jest ich dużo mniej. Teraz wszystko jest trochę inne. To są rzeczy, które na początku przerastają, ale potem wchodzi się w rytm, więc zaraz pewnie i ja w niego wejdę – mówi agencji Newseria Odeta Moro, dziennikarka.

Moro podkreśla, że jest miłośniczką zdrowego stylu odżywiania i dobre nawyki stara się wpajać swoim najbliższym. To jednak wiąże się z dodatkowymi obowiązkami, na które trzeba zarezerwować czas.

– Trzeba zrobić zakupy, pamiętać, że jutro do szkoły też coś musi być w śniadaniówce. Moja córka nienawidzi kanapek, ale lubi zabierać ze sobą konkretne dania. Je też w domu śniadanie, bo to ważne – mówi Odeta Moro.

Czytaj także

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Edukacja

W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.

Psychologia

Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.