Mówi: | Ryszard Rembiszewski |
Funkcja: | aktor, prezenter telewizyjny |
Ryszard Rembiszewski: Sprawy sądowe dotyczące spadku czy darowizny mogą ciągnąć się latami i budzić niesmak. Prawnik może nam wtedy wiele pomóc
Prezenter uważa, że w sytuacjach, kiedy możemy złamać prawo lub popaść w konflikt z wymiarem sprawiedliwości, najlepiej mieć przy boku doświadczonego prawnika. Dobry adwokat pomoże nam rozwiązać problem i podjąć najwłaściwszą decyzję, a w sytuacji, kiedy nie da się uniknąć procesu sądowego, przedstawi takie argumenty, dzięki którym wyrok może być dla nas dużo korzystniejszy. Aktor przyznaje, że w kluczowych kwestiach od lat radzi się swojej dobrej znajomej, doskonale zorientowanej w meandrach prawa.
Ryszard Rembiszewski wraz z grupą innych znanych osób zdecydował się wesprzeć kampanię „Prawo bez strachu”. W ramach tej akcji czwórka młodych prawników, specjalistów od „frankowiczów”, rozwodów, odszkodowań komunikacyjnych czy błędów medycznych, aby pokonywać bariery związane z wizytą w kancelarii prawnej, udziela porad pro publico bono.
– W wielu sytuacjach, zarówno odszkodowań, rozwodów, jak i testamentów czy darowizn, dobrze jest mieć dobrego prawnika, który nas poprowadzi przez wszystkie meandry prawa. Bo my jako tzw. normalni obywatele często nie wiemy o różnych sytuacjach, o różnych prawach, które nam się np. należą, a my ich nie egzekwujemy. Dlatego dobry prawnik to jest naprawdę cudowna rzecz. Ze swoich doświadczeń wiem, że wszystko zależy od dobrego adwokata – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Ryszard Rembiszewski.
Prezenter przyznaje, że fachowa pomoc prawna jest niezbędna w wielu kluczowych sytuacjach. Czasem bowiem jeden nieprzemyślany krok może nas dużo kosztować.
– W przypadku darowizn czy testamentów dużo zależy od notariusza. Notariusz musi nam podpowiedzieć wiele spraw, wiele rzeczy, które powinny być zawarte, czy to w akcie darowizny, czy w akcie notarialnym, aby potem nie było żadnych kłopotów, żeby ani spadkobiercy, ani darczyńcy nie mieli żadnych kłopotów. Bo często jest tak, że coś jest niedopowiedziane i wtedy się zaczyna cała sprawa sądowa – mówi.
Ryszard Rembiszewski wie, że niezwykle delikatną sprawą są również rozwody. Nie zawsze bowiem małżonkom udaje się dojść do porozumienia, zanim trafią na salę sądową. Są przepychanki o podział majątku, opiekę nad dziećmi, alimenty i wiele innych kwestii. Trudno samemu zapanować nad tym wszystkim.
– Tutaj sprawa jest bardzo skomplikowana, bo niestety bardzo często na pierwszy ogień idą emocje i trzeba je schować, trzeba z dystansem podchodzić do wielu rzeczy, bardzo uważać na to, co się mówi i jak się mówi, mieć odpowiedni pogląd na wszystkie sprawy – mówi.
Prezenter zauważa, że łatwo popaść w konflikt z prawem, gdy podpisujemy umowy, których do końca nie przeczytaliśmy. Może bowiem być w nich zawartych wiele kruczków, które tylko narobią nam kłopotów.
– Często podpisujemy umowy dotyczące naszego ubezpieczenia, nie czytając tzw. aneksów, gdzie bardzo często drobnym druczkiem na końcu jest napisane, że w takich i takich sytuacjach, czy przy takim i takim schorzeniu odszkodowanie nam się nie należy. Przy odszkodowaniach sprawa jest też skomplikowana – mówi Ryszard Rembiszewski.
Przyznaje, że ma zaprzyjaźnioną prawniczkę, która wiele razy uratowała go przed popełnieniem błędu.
– Mam znajomą, która w wielu sytuacjach mi podpowiada w sprawach darowizny i co trzeba dokładnie zawrzeć w testamencie. Bo nie wystarczy komuś tylko i wyłącznie powiedzieć, że się go wydziedzicza, to musi być bardzo dokładnie umotywowane. I wtedy już sąd nie ma żadnych kłopotów. A w przeciwnym razie niestety jest tak, że sprawy sądowe bardzo długo się ciągną, są powoływani świadkowie i często są to nieprzyjemne sprawy, budzące ogromny niesmak, bo tam, gdzie chodzi o pieniądze, to niestety, ale jeszcze inne emocje biorą górę – mówi prezenter.
Czytaj także
- 2025-05-15: Z UE na pomoc Ukrainie trafiło 148 mld euro. Potrzebne jest dalsze wsparcie, także w kontekście wypracowania sprawiedliwego pokoju
- 2025-05-07: Rynek saszetek nikotynowych w Polsce będzie uregulowany. Osoby nieletnie nie będą mogły ich kupić
- 2025-04-17: Dramatyczna sytuacja w opiece długoterminowej. Kolejki oczekujących są coraz dłuższe [DEPESZA]
- 2025-04-15: 400 gmin w Polsce nie ma na swoim terenie apteki i sytuacja co roku się pogarsza. Samorządowcy apelują o zmiany w prawie
- 2025-04-07: Różnice w prawodawstwie państw UE hamują eksport i rozwój firm. Biznes apeluje o ujednolicenie przepisów
- 2025-04-15: Obciążenia regulacyjne uderzają w branżę nowych technologii i start-upy. To może hamować innowacje
- 2025-03-25: Polityka powrotów nielegalnych imigrantów do ich krajów pochodzenia jest nieskuteczna. Trwają prace nad zmianami w prawie
- 2025-04-18: UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień
- 2025-03-24: Odsetki to za mało. Parlament Europejski chce, by zamrożone rosyjskie aktywa stopniowo wspierały Ukrainę
- 2025-03-21: KE chce uznawania rodzicielstwa we wszystkich krajach. Europosłanka PiS nazywa to de facto legalizacją surogacji
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Film

Doda: Zostawiłam po sobie niesamowite dzieło filmowe, ale nie myślę o powrocie do branży. Mam za dużą traumę
Trwa 78. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes, a plejada gwiazd z całego świata obiera kierunek Lazurowe Wybrzeże. Doda, która trzykrotnie uczestniczyła w tym wydarzeniu, przyznaje, że niektóre zasady obowiązujące na gali i na czerwonym dywanie były dla niej wręcz nie do zaakceptowania. Dorota Rabczewska podkreśla, że tym razem nie wybiera się do Cannes. Nie planuje też współpracy z branżą filmową.
Muzyka
Piotr Kupicha: Feel to jeden z ostatnich bastionów żywego rock’n’roll’owego grania. Myślę, że to jest klucz do tego, że jesteśmy na scenie już 20 lat

Lider zespołu Feel przyznaje, że 2025 rok jest szczególnym w ich karierze, świętują bowiem 20-lecie istnienia. Muzyk nie kryje wzruszenia i jest dumny z tego, że udało im się przetrwać w branży przez tyle lat i odnieść duży sukces. Swój jubileusz grupa będzie świętować w piątek, 23 maja podczas Sopot Hit Festival. Z tej okazji nie zabraknie niespodzianek. Na scenie pojawi się chociażby Zespół Pieśni i Tańca Śląsk.
Problemy społeczne
60 proc. młodych ludzi chce posiadać mieszkanie na własność. Główna bariera to brak wkładu własnego

Posiadanie własnego mieszkania jest aspiracją większości młodych Polaków – wskazują dane badaczy z SGH. Jednak ze względów finansowych jest ono dostępne dla części z nich, a na dodatek wiąże się ze zobowiązaniem na kilkadziesiąt lat. W luce czynszowej, czyli w sytuacji, gdy kogoś nie stać na zakup własnego M, ale jest zbyt bogaty na mieszkanie komunalne, jest ok. 35 proc. społeczeństwa. I to dla tej grupy potrzebna jest oferta państwa. Budownictwo społeczne mogłoby być alternatywą, ale nie odpowiada na potrzebę posiadania nieruchomości na własność.