Mówi: | Sylwia Nowak |
Funkcja: | wokalistka |
Sylwia Nowak: Utwór „Brak” to hołd dla moich zmarłych teściów. Strata bliskich osób jest nieunikniona, ale niezwykle trudno się z nią pogodzić
Dwa lata temu teściowie wokalistki zginęli w wypadku samochodowym. Całej rodzinie trudno było pogodzić się z tą ogromną tragedią i na nowo poukładać życie. O tych traumatycznych wydarzeniach i towarzyszących im emocjach Sylwia Nowak postanowiła opowiedzieć w szczególny sposób, za pomocą piosenki i teledysku. W przejmującej balladzie zatytułowanej „Brak” czci pamięć swoich drugich rodziców i dziękuje im za to, jakimi wspaniałymi ludźmi byli.
27 września 2019 roku teściowie Sylwii Nowak jechali w odwiedziny do dzieci. Ta podróż skończyła się jednak tragicznie. Obydwoje zginęli w wypadku samochodowym. Wokalistka bardzo to przeżyła, bo czuła ogromną więź z rodzicami męża. Zadedykowała im więc swoją najnowszą kompozycję.
– „Brak” opowiada o stracie bliskiej osoby. Dwa lata temu moi teściowie zginęli w tragicznym wypadku i w drugą rocznicę ich śmierci ten utwór został opublikowany, żeby ich upamiętnić i jak najbardziej pozytywnie o nich pamiętać, bo to byli wspaniali ludzie. Zresztą moi rodzice, jeszcze zanim ja się pojawiłam na świecie, też przeżyli bardzo trudne chwile, bo stracili dwójkę dzieci w ciągu sześciu dni – mówi agencji Newseria Lifestyle Sylwia Nowak.
Piosenkarka podkreśla, że ta tragedia mocno nią wstrząsnęła. Musiał więc minąć jakiś czas, żeby była w stanie o tym mówić. Dobrze rozumie wszystkich tych, którzy również kogoś stracili i przeżywają żałobę. Niełatwo jest ukoić ból, smutek i pogodzić się z tym, że bliskie osoby tak szybko od nas odchodzą.
– Moją ideą w tworzeniu tego utworu było to, że ta strata dotyka właśnie nas wszystkich, jest ona nieunikniona w naszym życiu i są to emocje, które wszystkim są bliskie. Pojawiają się one w naszym życiu w innej postaci, ale zależało mi na tym, żeby ludzie utożsamiali się z tym utworem – mówi Sylwia Nowak.
Wokalistka tłumaczy, że postanowiła opowiedzieć o swojej rodzinnej tragedii poprzez utwór muzyczny, dlatego że w ten sposób najłatwiej jest jej wyrazić całą paletę emocji.
– Tworząc muzykę, najlepiej mi się opowiada i to było moje wielkie marzenie, żeby właśnie opowiadać o swoich doświadczeniach, o swoich przemyśleniach, o tym, co mnie boli czy dotyka emocjonalnie. I dla mnie osobiście właśnie ten sposób był najlepszy możliwy – mówi.
Sylwia Nowak przekonuje, że ta piosenka pozwoliła jej nieco uporać się z tragedią, której doświadczyła. Wierzy też, że pomoże innym ludziom.
– Najtrudniejsza była dla mnie praca w studiu, te początki, kiedy tworzyłyśmy z Magdą Wójcik tekst i melodię, bo to wszystko po prostu wracało do mnie. Ale później już, kiedy widziałam reakcje bliskich osób, bo najpierw pokazałam to mężowi, pokazałam to też moim rodzicom, jak widziałam, że im się to podoba, że czują totalnie te emocje, o których ja opowiadam, to stwierdziłam, że to będzie piękny utwór i że może się spodobać też innym ludziom – mówi piosenkarka.
„Brak” powstał we współpracy z Magdaleną Wójcik, która jest odpowiedzialna za produkcję wielu utworów sanah. Z kolei scenariusz teledysku Sylwia Nowak napisała wspólnie ze swoim mężem, Bartłomiejem.
Czytaj także
- 2025-04-15: 400 gmin w Polsce nie ma na swoim terenie apteki i sytuacja co roku się pogarsza. Samorządowcy apelują o zmiany w prawie
- 2025-04-01: Ponad 2 mld ludzi nie ma dostępu do czystej wody. To pogłębia ubóstwo i nierówności społeczne
- 2025-03-18: Sylwia Bomba: W liceum nikt nie miał odwagi prosto w oczy nazwać mnie grubasem. Ale jak szłam korytarzem, to czułam śmiechy za moimi plecami
- 2025-03-10: Sylwia Bomba: Przez 10 lat odchudzałam się bezskutecznie. Potrafiłam codziennie biegać 15 km albo w ogóle nie jeść
- 2025-03-03: Sylwia Bomba: „Królowa przetrwania” to nie jest mój format. Nie lubię być blisko dram, nie lubię rywalizować na takim poziomie
- 2025-02-19: Wycofanie się USA z WHO może mieć katastrofalne skutki. Cenę zapłacą także kraje UE
- 2025-02-18: Pogłębia się brak wojskowych kadr medycznych. System ich kształcenia wymaga pilnej reformy
- 2025-01-07: W ciągu 10 lat w Polsce może brakować 2,1 mln pracowników. Ratunkiem dla rynku pracy wzrost zatrudnienia cudzoziemców
- 2024-12-05: Opieka długoterminowa mierzy się z niedoborem kadr. Brakuje szczególnie pielęgniarek
- 2025-01-15: Susza stała się już corocznym zjawiskiem w Polsce. Lokalne inicjatywy mogą wiele zmienić
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Gwiazdy

Wiktor Dyduła: W domu rodzinnym zawsze podtrzymywaliśmy tradycję śmigusa-dyngusa. Teraz widzę, że w miastach już zanika ten zwyczaj
Zdaniem wokalisty śmigus-dyngus może dostarczyć sporo radości, ale też być powodem kłótni, chociażby w momencie, kiedy nie wszyscy godzą się na taką zabawę. Nie ukrywa też, że w dzieciństwie najbardziej czekał właśnie na lany poniedziałek i bitwę na wiadra. Zauważa jednak, że z roku na rok ta tradycja powoli zanika, a za oblanie wodą osób, które sobie tego nie życzą, można nawet dostać mandat.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Infrastruktura
Mazowsze ze specjalną ofertą na Wielkanoc i majówkę. Rośnie zainteresowanie podróżami po regionie

Okres wielkanocny i majówkowy, które w tym roku wypadają bardzo blisko siebie, to czas wzmożonego ruchu turystycznego na Mazowszu. Region, który w ubiegłym roku odwiedziła rekordowa liczba turystów, przyciąga m.in. bogactwem kulturowym, różnorodną ofertą atrakcji i nadwiślańskimi krajobrazami. W okresie Wielkiej Nocy w wielu miejscach odbywają się wydarzenia, które mają przybliżyć świąteczne tradycje pielęgnowane od pokoleń.