Mówi: | Wojtek Mazolewski |
Funkcja: | basista, kompozytor |
Wojtek Mazolewski: Gramy muzykę będącą swoistym lekarstwem, talizmanem, która ma właściwości uspokajające. W tym momencie wydaje mi się to bardzo istotne
Artysta uważa, że w dzisiejszych czasach, w świecie tak bardzo przesiąkniętym złem, strachem i wieloma problemami, potrzeba nam wyciszenia, ukojenia i poczucia jedności, a gwarancją tego wszystkiego jest muzyka. Wojtek Mazolewski liczy więc na to, że podczas drugiej części trasy koncertowej z albumem „Yugen”, który otrzymał nominację do Fryderyków w kategorii „muzyka korzeni, blues”, znów nie zabraknie tych dobrych wrażeń i emocji, które napełnią odbiorców pozytywną energią i dadzą siłę do działania. Część kwoty z każdego sprzedanego biletu na koncert 26 marca w Tychach zostanie przekazana na rzecz pomocy dla obywateli Ukrainy.
Najbliższy koncert z albumem „Yugen” odbędzie się w najbliższą sobotę w Tichauer Music. To nowe miejsce na muzycznej mapie Polski, na terenie Browaru Obywatelskiego w Tychach. To jedyna w Polsce scena 360 stopni. Wojtek Mazolewski zapowiada, że ze sceny popłyną kojące dźwięki.
– Przyjedziemy z muzyką, która jest swoistym lekarstwem, talizmanem, wehikułem czasu i teraz wydaje mi się bardzo istotne to, że ma takie właściwości, które uspokajają. Te kompozycje są tylko trampoliną do tego, co się może zdarzyć, czyli gramy muzykę, która jest improwizowana, która wydarza się na bieżąco, wtedy, kiedy ją gramy. I są to czyste, prawdziwe emocje w oparciu o dobre intencje, które są zawarte w tych melodiach. A więc to trzeba usłyszeć, zobaczyć i po prostu pobyć razem – mówi agencji Newseria Lifestyle Wojtek Mazolewski, basista, kompozytor.
Artysta przekonuje, że bez najmniejszego wahania zdecydował się na kontynuację trasy koncertowej, bo, po pierwsze, lubi dzielić się z odbiorcami swoją twórczością, a po drugie – w tym przypadku niezwykle istotny jest również szczytny cel tego koncertu. To ukłon w stronę naszych sąsiadów z Ukrainy, bo zdaniem muzyka potrzebne jest im teraz ogromne wsparcie.
– Gramy muzykę, bo takie jest nasze zadanie, nasze powołanie, a do tego w obecnej sytuacji chcielibyśmy, żeby część dochodu została przeznaczona dla obywateli Ukrainy, których spotkała wielka tragedia, i nie możemy pozostać obojętni wobec tej sytuacji. A gramy w Tychach nie tylko po to, żeby leczyć siebie, ale też pomagać innym – podkreśla.
Zdaniem Wojtka Mazolewskiego muzyka i kultura łagodzą obyczaje i jednoczą ludzi. W tym niespokojnym czasie artyści mogą więc odegrać niebagatelną rolę. On proponuje swoim odbiorcom twórczość, która jest antidotum na pełne napięcia i zawirowań chwile, gdy tak bardzo trudno o optymizm i równowagę.
– W takich momentach, jakie mamy dzisiaj, bardzo ważne jest to, żebyśmy byli razem. Żeby wszystkim tym, którzy chcą nas zastraszyć, pokazać, że im się to nie udało i że nie złamią w nas naszego ducha. Bycie razem, nawet śpiewanie piosenek czy granie muzyki, pomaga w tym, żebyśmy wewnętrznie bardzo mocno to poczuli, żeby podnosić naszego ducha, żeby płynęła przez nas prawdziwa energia życiowa i pomagała nam w osiągnięciu tych ważnych, dobrych celów. Będziemy więc dzielić się tą muzyką – lekarstwem – mówi muzyk.
Najnowsza twórczość Wojtka Mazolewskiego została doceniona przez Akademię Fonograficzną. Album „Yugen” otrzymał nominację do Fryderyków w kategorii „muzyka korzeni, blues”.
– Byłem zaskoczony, ponieważ nie wiedziałem, że był tam zgłoszony. Muzyka to nie sport, więc nie startowałem w żadnych konkursach czy plebiscytach. Dla mnie muzyka wykuwa się w domu, w salach prób, między muzykami i na wielogodzinnych próbach zespołu i tam zyskuje swoją wartość i to, czym jest. Potem weryfikuje to publiczność, kiedy jeździmy i gramy koncerty – mówi Wojtek Mazolewski.
„Yugen” to zaskoczenie na wielu płaszczyznach i – jak mówi kompozytor – rozpoczęcie kompletnie nowego rozdziału zabawy muzyką. To nie tylko nowa płyta, ale także kolejny w jego karierze zespół, w którym łączą się zebrane przez lata fascynacje i doświadczenia, ale co najważniejsze, łączą się ludzie.
– Podoba mi się to, że album „Yugen" trafił do kategorii „muzyka korzeni, blues”, dobrze to brzmi i chyba tam jest jego miejsce. Blues jest muzyką opowiadającą o ludzkich emocjach, cierpieniu, o ludzkim życiu. To zawsze jest dla mnie inspiracją. Gram życie – mówi muzyk.
Kolejne występy promujące album „Yugen” odbędą się m.in. w Łodzi, Białymstoku i Gdańsku. Później artysta będzie też koncertował z grupą Wojtek Mazolewski Quintet.
– Promujemy płytę „Wojtek w Czechosłowacji” oraz za chwilę być może coś jeszcze, ale na razie lepiej, żebym tego nie mówił, bo zdradzę pewną niespodziankę. Na pewno mogę powiedzieć jednak, że to był bardzo intensywny czas pracy przez ostatnie miesiąc, albo nawet lata, więc w muzyce, która niebawem będzie się od nas pojawiać, będzie bardzo wiele poważnych i mocnych emocji – mówi Wojtek Mazolewski.
Czytaj także
- 2024-11-12: Polskę czeka boom w magazynach energii. Rząd pracuje nad nowymi przepisami
- 2024-11-05: Wyniki wyborów w USA kluczowe dla przyszłości NATO i Ukrainy. Ewentualna wygrana Donalda Trumpa będzie bardziej nieprzewidywalna
- 2024-11-19: Rozwój rolnictwa kluczowy dla przetrwania Ukrainy. Odpowiada ono za ponad 60 proc. dochodów z eksportu
- 2024-10-28: Firmy zainteresowane udziałem w odbudowie Ukrainy z nowym instrumentem wsparcia. Na początku 2025 roku ruszą preferencyjne pożyczki
- 2024-11-05: Katarzyna Dowbor: Telewizja ma ogromną siłę i dzięki temu mogę zrobić coś dla innych. Nieważne, pod jakimi barwami – ważne, że się pomaga
- 2024-10-14: UE i USA dążą do zażegnania konfliktu między Izraelem a Iranem. Próby te na razie nie przynoszą efektu
- 2024-10-14: Margaret: 15 listopada wydaję kontynuację albumu „Siniaki i cekiny”. Zamykam to wszystko klamrą i czuję, że to otworzy mi drzwi na nowe
- 2024-10-08: Magda Bereda: Chcę się totalnie poświęcić muzyce. Właśnie Piotr Rubik w Miami, a ja w Warszawie tworzymy wspólną płytę
- 2024-09-18: Magda Bereda: Boję się o moich znajomych z Wrocławia. Dostali ostrzeżenie, że może ich zalać
- 2024-10-07: Enej: Przygotowujemy się do świątecznej trasy koncertowej. Kiedyś tradycja kolędowania była naturalna, a dzisiaj młodzież się tego wstydzi
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Nowe technologie
Artur Barciś: Od sztucznej inteligencji dowiedziałem się, że zmarłem na scenie. Dla niej jestem kompletnie nikim
Aktor nie ma wątpliwości, że sztuczna inteligencja będzie miała wpływ na zawody artystyczne, w tym aktorstwo, dubbing i lektorstwo. Zaznacza też, że może wprowadzać ludzi w błąd, bo na przykład kiedyś na jego temat wygenerowała nieprawdziwe informacje. Dlatego też podkreśla potrzebę stworzenia ram prawnych, aby chronić ludzi przed nieautoryzowanym używaniem ich wizerunku i tożsamości.
Gwiazdy
Tomasz Tylicki: Moje psy raz mieszkają u mnie, raz u moich rodziców. Tak sobie po prostu wędrują i jest im dobrze
Prezenter podkreśla, że szczególne miejsce w jego sercu zajmują dwa pupile: Lola i Kiko, ale teraz więcej czasu psiaki spędzają u jego rodziców, bo liczne obowiązki rodzinne i zawodowe nie pozwalają mu na to, by poświęcił im tyle uwagi, ile potrzebują. Tomasz Tylicki zapewnia jednak, że gdy synek trochę podrośnie, a on zrealizuje pewien życiowy plan, to w przyszłości znajdzie sposób na to, aby czworonogi były z nimi na stałe.
Handel
Lekarze apelują o uregulowanie rynku saszetek z nikotyną. Na ich szkodliwe działanie narażona jest głównie młodzież
Saszetki z nikotyną są dostępne na rynku od kilku lat, ale nadal nie ma żadnych unijnych ani krajowych regulacji dotyczących ich oznakowania, reklamy czy sprzedaży. To powoduje, że tzw. pouches są bardzo łatwo dostępne, bez większych problemów można je kupić nawet przez internet, co przekłada się na ich rosnącą popularność, także wśród dzieci i młodzieży. Eksperci apelują o pilne uregulowanie tego rynku.