Mówi: | Julia Popcowa |
Funkcja: | ekspert |
Firma: | Ahmad Tea |
Herbatę najlepiej wypić w ciągu 6 minut od zaparzenia. Wtedy ma najlepszy smak i aromat
Żeby wydobyć z herbaty pełnię aromatu, trzeba ją umiejętnie zaparzyć i pić bez dodatków. Cukier, cytryna i sok znacznie zmieniają smak napoju. Herbata ma najlepsze właściwości smakowe i zapachowe wtedy, kiedy jest jeszcze gorąca. Przy wyborze odpowiedniego gatunku nie można kierować się niską ceną.
– Trzeba pamiętać o jednej rzeczy: herbata jest produktem drogim, dosyć ekskluzywnym. Jeżeli chcemy napić się dobrej herbaty, czy będzie w torebkach, czy liściasta, to musimy liczyć się z tym, że zapłacimy trochę więcej. Jeżeli ktoś kusi nas niską ceną np. 2,58 zł za 100 torebek, musimy zdawać sobie sprawę z tego, że nigdy to nie będzie herbata wysokogatunkowa – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Julia Popcowa, ekspert Ahmad Tea.
Zakup dobrej jakościowo herbaty i jej odpowiednie przechowywanie w szczelnym opakowaniu, to dopiero pierwszy krok do tego, by cieszyć się jej wysublimowanym smakiem. Bardzo ważny jest także sposób parzenia. Przede wszystkim trzeba używać wody zagotowanej tylko jeden raz, gdyż wtedy zawiera ona tlen potrzebny do uzyskania najlepszego naparu.
– Odchodzi się już od tego, że herbaty ekspresowe to jest zło. Oczywiście zawsze preferowana jest herbata liściasta, bo możemy wsypać jej tyle, ile chcemy, możemy zaparzyć taką, jaką chcemy, i sami w sposób naturalny znaleźć swój smaki, swoją jakość. Torebka ekspresowa służy wtedy, kiedy nie mamy czasu, jesteśmy w biegu i też chcemy napić się jakiejś dobrej herbaty – tłumaczy Julia Popcowa.
Dobrze zaparzona czarna herbata ma na powierzchni pianę. Charakteryzuje się intensywnym aromatem i pełnym smakiem, bez zbyt dużej goryczy. Moc naparu zależy przede wszystkim od indywidualnych upodobań.
– Jeżeli jest zimno, niska temperatura i deszcz możemy dodać imbir, cytrynę, pomarańczę, goździki, kardamon, miód – wszystko, co rozgrzeje i doda tego elementu ciepła do naszej herbaty. Jeżeli jest upalny letni dzień, pijemy herbatę zieloną – radzi Julia Popcowa.
Julia Popcowa podkreśla jednak, że cukier, cytryna i inne dodatki zmieniają smak herbaty. Aromat powstaje w trakcie parzenia i utrzymuje się przez około 6 minut, więc najlepsze właściwości zapachowe i smakowe ma świeża, jeszcze gorąca herbata.
– Prawdziwy smak możemy poczuć wtedy, kiedy pijemy ją sauté. Natomiast, jeżeli już nie możemy bez tej słodyczy wytrzymać, to powinniśmy dodać syrop malinowy, trochę cukru trzcinowego, syrop z agawy lub miód. Te składniki będą doskonale pasowały do smaku herbaty – mówi Julia Popcowa.
Czytaj także
- 2025-03-28: Enea zapowiada kolejne zielone inwestycje. Do 2035 roku chce mieć prawie 5 GW mocy zainstalowanej w OZE
- 2025-03-11: Ponad 1,2 tys. projektów związanych z zieloną transformacją miast. BGK podpisał już umowy na 6,4 mld zł
- 2025-03-05: Nawet 35 proc. Polaków może się zmagać z insulinoopornością. Sygnałami alarmowymi są nagły wzrost wagi ciała, senność i napady głodu
- 2024-12-18: Rekordowa pożyczka z KPO dla Tauronu. 11 mld zł trafi na modernizację i rozbudowę sieci dystrybucji
- 2024-12-23: Rekordowy przelew dla Polski z KPO. Część pieniędzy trafi na termomodernizację domów i mieszkań
- 2024-12-13: PZU chce mocniej inwestować w sektor zdrowia i transformację energetyki. W strategii do 2027 roku zapowiada duże zmiany w strukturze grupy
- 2024-12-03: W rządowym planie na rzecz energii i klimatu zabrakło konkretów o finansowaniu transformacji. Bez tego trudno będzie ją przeprowadzić
- 2024-10-28: Polski przemysł nie jest gotowy na większy udział OZE. Potrzebne są inwestycje w magazyny energii
- 2024-09-30: Warszawa przyspiesza proces termomodernizacji budynków. Stolicę czekają wielomiliardowe wydatki
- 2024-09-11: Pierwsze pożyczki na zieloną transformację trafiają do miast. Do końca roku zostanie podpisanych 200 umów
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Dom i ogród

Eliza Gwiazda: Bez chemii naprawdę można wysprzątać mieszkanie na błysk. Wiele rzeczy da się doczyścić na przykład sodą
Influencerka lubi, gdy w jej domu wszystko lśni, i ma swoje sprawdzone metody sprzątania bez używania chemii. Popularne składniki, które można znaleźć w każdej kuchni, takie jak soda, ocet czy kwasek cytrynowy, okazują się bowiem równie skuteczne i wydajne jak detergenty. Eliza Gwiazda zaznacza, że naturalne metody sprzątania i czyszczenia różnych powierzchni są przyjazne dla środowiska oraz bezpieczne dla domowników i zwierząt.
Handel
Piwo bezalkoholowe stanowi już 6,5 proc. sprzedaży browarów. Konsumenci świadomie ograniczają spożycie alkoholu

W 2024 roku polscy konsumenci kupowali ponad 1 mln butelek i puszek piwa 0,0% dziennie. Przez ostatnią dekadę rynek tych piw urósł pod względem wolumenu 10-krotnie. Branża inwestuje w innowacje w segmencie piw bezalkoholowych, wzmacniając nie tylko smak, ale również ich wartości odżywcze. Piwa 0,0% wpisują się w coraz popularniejszy, zwłaszcza wśród młodszego pokolenia, trend NoLo (no alcohol low alcohol), co może okazać się furtką do ograniczenia konsumpcji alkoholu.
Moda
Krzysztof Skórzyński: Lubimy mówić, że dbamy o środowisko i dajemy rzeczom drugie życie. A potem idziemy do galerii i kupujemy nowe ubrania

Z obserwacji dziennikarza wynika, że choć niektóre firmy promują swoje działania i produkty jako ekologiczne, to zdarza się, że rzeczywistość jest zgoła inna. Podobnie jest z osobami z naszego otoczenia. Bywa, że głośno mówią o recyklingu, a jednocześnie ślepo gonią za modą i wciąż kupują nowe ubrania, dodatki czy elementy wyposażenia wnętrz. Krzysztof Skórzyński i Kajra zapewniają jednak, że zależy im na tym, by nie zanieczyszczać środowiska kolejnymi odpadami, dlatego są zwolennikami ponownego wykorzystywania różnych rzeczy.