Mówi: | Urszula Piwnicka (śpiewaczka) Izabela Trojanowska (aktorka, wokalistka) |
Izabela Trojanowska wystąpi w kultowym musicalu "My Fair Lady"
Musical „My Fair Lady” można było dotychczas oglądać w teatrach większości dużych miast w Polsce, między innymi w Łodzi i Poznaniu. Na deskach warszawskich teatrów był on natomiast nieobecny od ponad piętnastu lat. Pomysł przywrócenia możliwości oglądania tego kultowego już spektaklu w Warszawie wyszedł od Urszuli Piwinickiej, wielokrotnej odtwórczyni głównej roli w musicalu. Śpiewaczka przyznaje, że myślała o tym już od kilku lat.
Urszula Piwnicka jest reżyserką spektaklu, autorką scenografii oraz odtwórczynią głównej roli, Elizy Doolittle. U jej boku zobaczymy gwiazdy polskich scen muzycznych: Dariusza Niebudka, Tomasza Domagałę, Jolantę Mrotek, oraz Tomasza Lorka. Gościnnie, w roli Pani Higgins,wystąpi Izabela Trojanowska. Znana z serialu „Klan” aktorka przyznaje, że cieszy ją powrót do musicalowego repertuaru.
– Tak naprawdę mam musicalowe wykształcenie, jestem absolwentką szkoły aktorskiej przy Teatrze Muzycznym w Gdyni. I myślałam sobie, że chciałabym pograć trochę w musicalach, bo właściwie grałam już w różnych rzeczach. A w musicalach mam wielką przerwę – mówi Izabela Trojanowska.
„My Fair Lady” to historia londyńskiej kwiaciarki, Elizy Doolittle, która staje się obiektem zakładu dwóch mężczyzn. Ekscentryczny profesor Higgins, zakłada się z przyjacielem, że zrobi z tej prostej dziewczyny damę z wyższych sfer. Po raz pierwszy musical został wystawiony w 1956 roku. Autorem scenariusza, opartego na motywach sztuki „Pigmalion”, był Alan Jay Lerner. Broadwayowska premiera spektaklu miała miejsce 15 marca 1956 roku w Mark Hellinger Theatre, gdzie odbyło się 2717 przedstawień. Główne role grali wówczas Rex Harrison i Julie Andrews. W 1964 roku powstała filmowa wersja musicalu, z Audrey Hepburn w roli Elizy i Rexem Harrisonem w roli profesora Higginsa. Film został nagrodzony ośmioma Oskarami, między innymi dla najlepszego filmu.
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Dorota Szelągowska: W moim rodzinnym domu się nie przelewało. Od mamy i babci się nauczyłam, jak ugotować coś z niczego
Prezenterka zaznacza, że dużo czasu spędza w kuchni i jak przekonuje, zawsze da się przyrządzić coś smacznego, nawet gdy pod ręką nie ma zbyt wielu produktów. Tego nauczyła się w rodzinnym domu. Dorota Szelągowska uwielbia kulinarne eksperymenty, dlatego też chętnie podgląda, jak gotują inni i z ich pomysłów również czerpie inspiracje.
Nauka
MNiSW reaguje na problemy psychiczne w środowisku akademickim. Specjalny zespół ma opracować skuteczne rozwiązania

W środowisku naukowym rośnie świadomość znaczenia dobrostanu psychicznego i potrzeby budowania bezpiecznego miejsca – zarówno dla studentów, jak i kadry akademickiej. Z badania SWPS wynika, że wiele osób w tym środowisku zmaga się z silnym stresem, wypaleniem zawodowym oraz zaburzeniami lękowymi i depresyjnymi. Do tego dochodzi także coraz częściej występujący problem mobbingu i dyskryminacji. Tematem zajmuje się MNiSW, powołując specjalny międzyresortowy zespół, ale też same uczelnie.
Media
Maciej Dowbor: Domówki i rolki przyniosły nam dużo większą popularność niż telewizja. Ludzie nas odbierają jak dobrych znajomych

Prezenter przyznaje, że domówki online i publikowane w mediach społecznościowych rolki pozwoliły im zbudować mocną pozycję w cyfrowym świecie. Dzięki nim zyskali dużo większą popularność niż z racji udziału w różnych projektach telewizyjnych czy serialowych. Maciej Dowbor odczuwa dużą satysfakcję z tego, że ich działalność internetowa przyciąga miliony odbiorców, zainteresowanie proponowanymi przez nich treściami nie słabnie, a widzowie, z którymi się spotykają na ulicy, traktują ich jak dobrych znajomych.