Newsy

Jan Kliment i Lenka Klimentová: Po tym, jak niespodziewanie zmarł nasz przyjaciel, zrobiliśmy serię badań kontrolnych. Trzeba się badać, zanim choroba daje o sobie znać

2024-05-14  |  06:21

Tancerze mają świadomość, że nawet groźna choroba przez długi czas może nie dawać żadnych objawów, dlatego też, by wykryć każdą nieprawidłowość już na wczesnym etapie, warto przeprowadzać regularne badania kontrolne. Jakiś czas temu Lenka i Jan Kliment bardzo boleśnie przeżyli nagłą śmierć swojego przyjaciela i jak zaznaczają, ta tragedia dała im wiele do myślenia. Od tego czasu diametralnie zmienili swoje podejście do profilaktyki.

Niektóre z chorób nowotworowych są z natury trudne do wykrycia, inne mogą dawać nietypowe objawy, a bywa i tak, że choroba charakterystyczna dla osób starszych atakuje pacjentów w młodym wieku, co może uśpić czujność lekarzy. Takim sytuacjom można zapobiec dzięki regularnym badaniom profilaktycznym.

– Obydwoje się badamy. Trzeba się zbadać wcześniej, zanim pojawi się jakiś problem. Fajne jest to, że dzisiaj nawet z krwi można wszystkiego się dowiedzieć, wszystko zbadać i jeżeli coś lekarzom się nie podoba, to wysyłają wtedy dalej, na kolejne badania i się działa. Bo my niestety mamy już kilka takich naszych znajomych, którzy albo za późno wykryli chorobę, albo są w trakcie leczenia i nawet już czasami nie da się z tym nic zrobić – mówi agencji Newseria Lifestyle Lenka Klimentová, tancerka.

Tancerze zdają sobie sprawę z tego, że często choroba zostaje zdiagnozowana w zaawansowanym stadium, w momencie gdy pacjent trafia do szpitala z powodu nagłego pogorszenia stanu zdrowia. Niestety do tego czasu nowotwór może się już znacznie rozwinąć, spowodować w organizmie prawdziwe spustoszenie i  wtedy szanse na wyleczenie pacjenta znacznie maleją.

– My z Lenką mieliśmy jeden taki poważny powód, żebyśmy poszli i zbadali znamiona na naszej skórze. Odszedł bowiem młody chłopak, nasz znajomy, przyjaciel. I to w ogóle było zaskoczenie, że stało się to wszystko bardzo szybko. To dało nam do myślenia i dlatego zależało nam, żeby sprawdzić, czy wszystko jest w porządku. Lepiej jest zapobiegać chorobie, przeszkodzić jej, trzeba badać się regularnie – dodaje Jan Kliment.

Warto więc poświęcić dzień na zrobienie podstawowych badań, niż narażać swoje zdrowie i życie. Kobiety powinny pamiętać o regularnej mammografii i cytologii, a mężczyźni – o badaniach w kierunku raka prostaty.

– Dobrze byłoby, gdyby każdy raz w roku przeszedł takie podstawowe badanie. A mężczyźni często boją się badać, może się krępują, może nie mają czasu lub uważają, że nie jest to potrzebne. Albo też może czują, że są silni, że dają radę, a tak naprawdę choroba nie wybiera, czy to mężczyzna, czy kobieta. Po prostu czasami trzeba się zbadać, czy ktoś nie ma jakichś problemów – mówi tancerz.

– Dobrze, że się o tym mówi, że faceci muszą się badać tak samo jak kobiety – dodaje Lenka Klimentová.

Tancerze wspierają kampanię pod hasłem „Zdrowie to najlepsza inwestycja. Nie czekaj. Badaj się regularnie”.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Teatr

Eliza Rycembel: Sztukę „Czułe słówka” zrobiliśmy na podstawie znanego filmu. Udało się uwspółcześnić tę historię i przenieść ją na nasze realia

Już po pierwszych przedstawieniach Eliza Rycembel i Krzysztof Dracz widzą, że bardziej współczesna teatralna wersja obsypanego Oscarami kinowego hitu sprzed 40 lat również przypadła do gustu widzom. „Czułe słówka” w reżyserii Pawła Paszta to historia wzruszająca, ale nie ckliwa, z odpowiednią dozą akcentów dramatycznych i komediowych. Spektakl opowiada o trudnej relacji nadopiekuńczej matki i córki, która czując się przytłoczona jej miłością i oczekiwaniami, decyduje się na szybkie małżeństwo i opuszczenie domu.

Inwestycje

Polskie wybrzeże przyciąga coraz więcej turystów z zagranicy. Apartamenty nad morzem wracają do łask inwestorów

Polskie wybrzeże z każdym rokiem cieszy się rosnącym zainteresowaniem krajowych, ale i zagranicznych turystów – głównie z Niemiec, Czech, Szwecji i Norwegii. Tym, co przyciąga ich nad Bałtyk, są m.in. ceny, które wciąż pozostają konkurencyjne w stosunku do cen innych, popularnych destynacji wakacyjnych, jak i dobra baza noclegowa. Nadmorskie hotele i apartamenty w sezonie notują nawet ponad 90-proc. obłożenie, a zainteresowanie inwestowaniem w takie obiekty nie słabnie. Apartamenty typowo pod wynajem – wykończone pod klucz, w dobrej lokalizacji, z operatorem i gwarancją comiesięcznego zysku – są popularne wśród osób, którym zależy na zabezpieczeniu i pomnożeniu swoich oszczędności, które jednocześnie oczekują, by formalności związane obsługą lokalu były dla nich jak najmniej angażujące.

Media

Katarzyna Dowbor: Niektórym bohaterom programu „Nasz nowy dom” pomagam do dziś. A moje nazwisko otwiera drzwi, których inaczej nie można otworzyć

Prezenterka przyznaje, że historia wielu bohaterów programu „Nasz nowy dom” poruszyła ją do tego stopnia, że postanowiła im pomagać także na własną rękę, już poza kamerami. I mimo że teraz nie jest już związana z tym formatem Polsatu, to nadal ma kontakt z niektórymi uczestnikami i wspiera ich, jak tylko może. Katarzyna Dowbor podkreśla, że dużą satysfakcje daje jej to, że ktoś chętnie korzysta z jej rad i życiowego doświadczenia. Ma też żal do władz Polsatu, że nadal nie poznała powodów ich decyzji dotyczącej zmiany gospodyni programu, który tworzyła od podszewki.