Newsy

Jan Kliment i Lenka Klimentová: Po tym, jak niespodziewanie zmarł nasz przyjaciel, zrobiliśmy serię badań kontrolnych. Trzeba się badać, zanim choroba daje o sobie znać

2024-05-14  |  06:21

Tancerze mają świadomość, że nawet groźna choroba przez długi czas może nie dawać żadnych objawów, dlatego też, by wykryć każdą nieprawidłowość już na wczesnym etapie, warto przeprowadzać regularne badania kontrolne. Jakiś czas temu Lenka i Jan Kliment bardzo boleśnie przeżyli nagłą śmierć swojego przyjaciela i jak zaznaczają, ta tragedia dała im wiele do myślenia. Od tego czasu diametralnie zmienili swoje podejście do profilaktyki.

Niektóre z chorób nowotworowych są z natury trudne do wykrycia, inne mogą dawać nietypowe objawy, a bywa i tak, że choroba charakterystyczna dla osób starszych atakuje pacjentów w młodym wieku, co może uśpić czujność lekarzy. Takim sytuacjom można zapobiec dzięki regularnym badaniom profilaktycznym.

– Obydwoje się badamy. Trzeba się zbadać wcześniej, zanim pojawi się jakiś problem. Fajne jest to, że dzisiaj nawet z krwi można wszystkiego się dowiedzieć, wszystko zbadać i jeżeli coś lekarzom się nie podoba, to wysyłają wtedy dalej, na kolejne badania i się działa. Bo my niestety mamy już kilka takich naszych znajomych, którzy albo za późno wykryli chorobę, albo są w trakcie leczenia i nawet już czasami nie da się z tym nic zrobić – mówi agencji Newseria Lifestyle Lenka Klimentová, tancerka.

Tancerze zdają sobie sprawę z tego, że często choroba zostaje zdiagnozowana w zaawansowanym stadium, w momencie gdy pacjent trafia do szpitala z powodu nagłego pogorszenia stanu zdrowia. Niestety do tego czasu nowotwór może się już znacznie rozwinąć, spowodować w organizmie prawdziwe spustoszenie i  wtedy szanse na wyleczenie pacjenta znacznie maleją.

– My z Lenką mieliśmy jeden taki poważny powód, żebyśmy poszli i zbadali znamiona na naszej skórze. Odszedł bowiem młody chłopak, nasz znajomy, przyjaciel. I to w ogóle było zaskoczenie, że stało się to wszystko bardzo szybko. To dało nam do myślenia i dlatego zależało nam, żeby sprawdzić, czy wszystko jest w porządku. Lepiej jest zapobiegać chorobie, przeszkodzić jej, trzeba badać się regularnie – dodaje Jan Kliment.

Warto więc poświęcić dzień na zrobienie podstawowych badań, niż narażać swoje zdrowie i życie. Kobiety powinny pamiętać o regularnej mammografii i cytologii, a mężczyźni – o badaniach w kierunku raka prostaty.

– Dobrze byłoby, gdyby każdy raz w roku przeszedł takie podstawowe badanie. A mężczyźni często boją się badać, może się krępują, może nie mają czasu lub uważają, że nie jest to potrzebne. Albo też może czują, że są silni, że dają radę, a tak naprawdę choroba nie wybiera, czy to mężczyzna, czy kobieta. Po prostu czasami trzeba się zbadać, czy ktoś nie ma jakichś problemów – mówi tancerz.

– Dobrze, że się o tym mówi, że faceci muszą się badać tak samo jak kobiety – dodaje Lenka Klimentová.

Tancerze wspierają kampanię pod hasłem „Zdrowie to najlepsza inwestycja. Nie czekaj. Badaj się regularnie”.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Muzyka

Gwiazdy

Agata i Tomasz Wolni: Jest w nas głęboka potrzeba dzielenia się tym, co dostaliśmy od życia. Bliskie naszemu sercu są inicjatywy wspierające rodzinę

Prezenterzy mają świadomość, że nikt i nic nie zastąpi dziecku kochających, opiekuńczych i odpowiedzialnych rodziców, ale każdy człowiek o dobrym sercu może choć trochę poprawić jego los, przywrócić mu uśmiech i dać nadzieję na lepszą przyszłość. Agata Tomaszewska-Wolna i Tomasz Wolny z podziwem patrzą na zaangażowanie osób współpracujących ze Stowarzyszeniem SOS Wioski Dziecięce, które zastępują podopiecznym mamę i tatę oraz stwarzają godne warunki do życia, nauki i rozwoju. Dziennikarze zapewniają, że oni sami również chętnie wyciągają dłonie do potrzebujących i wspierają różne akcje charytatywne. Jak zaznaczają, warto pomagać, bo najlepszym podziękowaniem jest radość na twarzach tych, którym odmienili los.

Konsument

Gabinety stomatologiczne dostosowują się do specjalnych potrzeb pacjentów. Powstają placówki przystosowane do osób otyłych, niepełnosprawnych czy cierpiących na dentofobię

Polacy wciąż w zdecydowanej większości korzystają z usług prywatnych klinik stomatologicznych i mają wobec nich coraz wyższe wymagania. Liczy się nie tylko nowoczesność i kompleksowy zakres usług, ale też to, czy gabinet stomatologiczny jest przyjazny i komfortowy. – Ważne jest też to, żeby gabinety były dostępne dla osób, które borykają się także z innymi problemami zdrowotnymi, np. z otyłością – mówi Alicja Chowaniec-Prażuch, dyrektor LUX MED Stomatologia.