Newsy

Jan Kliment i Lenka Klimentová: Po tym, jak niespodziewanie zmarł nasz przyjaciel, zrobiliśmy serię badań kontrolnych. Trzeba się badać, zanim choroba daje o sobie znać

2024-05-14  |  06:21

Tancerze mają świadomość, że nawet groźna choroba przez długi czas może nie dawać żadnych objawów, dlatego też, by wykryć każdą nieprawidłowość już na wczesnym etapie, warto przeprowadzać regularne badania kontrolne. Jakiś czas temu Lenka i Jan Kliment bardzo boleśnie przeżyli nagłą śmierć swojego przyjaciela i jak zaznaczają, ta tragedia dała im wiele do myślenia. Od tego czasu diametralnie zmienili swoje podejście do profilaktyki.

Niektóre z chorób nowotworowych są z natury trudne do wykrycia, inne mogą dawać nietypowe objawy, a bywa i tak, że choroba charakterystyczna dla osób starszych atakuje pacjentów w młodym wieku, co może uśpić czujność lekarzy. Takim sytuacjom można zapobiec dzięki regularnym badaniom profilaktycznym.

– Obydwoje się badamy. Trzeba się zbadać wcześniej, zanim pojawi się jakiś problem. Fajne jest to, że dzisiaj nawet z krwi można wszystkiego się dowiedzieć, wszystko zbadać i jeżeli coś lekarzom się nie podoba, to wysyłają wtedy dalej, na kolejne badania i się działa. Bo my niestety mamy już kilka takich naszych znajomych, którzy albo za późno wykryli chorobę, albo są w trakcie leczenia i nawet już czasami nie da się z tym nic zrobić – mówi agencji Newseria Lifestyle Lenka Klimentová, tancerka.

Tancerze zdają sobie sprawę z tego, że często choroba zostaje zdiagnozowana w zaawansowanym stadium, w momencie gdy pacjent trafia do szpitala z powodu nagłego pogorszenia stanu zdrowia. Niestety do tego czasu nowotwór może się już znacznie rozwinąć, spowodować w organizmie prawdziwe spustoszenie i  wtedy szanse na wyleczenie pacjenta znacznie maleją.

– My z Lenką mieliśmy jeden taki poważny powód, żebyśmy poszli i zbadali znamiona na naszej skórze. Odszedł bowiem młody chłopak, nasz znajomy, przyjaciel. I to w ogóle było zaskoczenie, że stało się to wszystko bardzo szybko. To dało nam do myślenia i dlatego zależało nam, żeby sprawdzić, czy wszystko jest w porządku. Lepiej jest zapobiegać chorobie, przeszkodzić jej, trzeba badać się regularnie – dodaje Jan Kliment.

Warto więc poświęcić dzień na zrobienie podstawowych badań, niż narażać swoje zdrowie i życie. Kobiety powinny pamiętać o regularnej mammografii i cytologii, a mężczyźni – o badaniach w kierunku raka prostaty.

– Dobrze byłoby, gdyby każdy raz w roku przeszedł takie podstawowe badanie. A mężczyźni często boją się badać, może się krępują, może nie mają czasu lub uważają, że nie jest to potrzebne. Albo też może czują, że są silni, że dają radę, a tak naprawdę choroba nie wybiera, czy to mężczyzna, czy kobieta. Po prostu czasami trzeba się zbadać, czy ktoś nie ma jakichś problemów – mówi tancerz.

– Dobrze, że się o tym mówi, że faceci muszą się badać tak samo jak kobiety – dodaje Lenka Klimentová.

Tancerze wspierają kampanię pod hasłem „Zdrowie to najlepsza inwestycja. Nie czekaj. Badaj się regularnie”.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Edukacja

Szkoły nie przygotowują uczniów na wejście w dorosłość. Oceny wciąż ważniejsze od kompetencji przyszłości i kreatywności

Około 40 proc. uczniów, zarówno szkół podstawowych, jak i średnich, uważa, że popełnienie błędu oznacza, że nie są mądrzy – wynika z raportu „Mogę wszystko. Co na to współcześni uczniowie?” Fundacji Teach for Poland. Obawa przed byciem tak odbieranym powoduje także, że wielu z nich nie zadaje pytań, kiedy czegoś nie wiedzą. – W konsekwencji za kilkanaście lat będziemy społeczeństwem, które będzie się bało innowacji i zmian – ocenia Katarzyna Nabrdalik, prezeska Fundacji Teach for Poland. Wielu uczniów regularnie stawia sobie cele i do nich dąży, ale często kojarzą się one z ocenami. To wyniki w nauce, a nie rozwój umiejętności, są traktowane jako wyznacznik sukcesu.

Edukacja

Sztuczna inteligencja rewolucjonizuje edukację. Rynek takich rozwiązań będzie rósł w tempie prawie 40 proc. rocznie

Sztuczna inteligencja otwiera nowe horyzonty dla procesu nauczania i uczenia się, rewolucjonizując sektor edukacji. Z badań wynika, że z aplikacji bazujących na AI już w tej chwili korzysta duża grupa uczniów i studentów, jak i nauczycieli, a na rynku pojawia się coraz więcej takich narzędzi. Jak szacuje Grand View Research, do 2030 roku wartość globalnego rynku sztucznej inteligencji w edukacji będzie rosła średniorocznie o blisko 37 proc., przy czym duża część tego rynku będzie zdominowana przez platformy edukacyjne. – Dzięki AI nauczanie staje się bardziej spersonalizowane i interaktywne – mówi Jeff Maggioncalda, dyrektor generalny międzynarodowej platformy edukacyjnej Coursera.

Farmacja

Trwają prace nad zmianami w programie szczepień przeciwko HPV. Na razie zaszczepiła się jedna piąta uprawnionych nastolatków

W ciągu pierwszego roku działania programu bezpłatnych szczepień przeciwko wirusowi HPV dla 12- i 13-latków zaszczepiono tylko ok. 20 proc. uprawnionych. Eksperci wskazują na wiele różnych możliwości poprawy niepokojących statystyk. Pierwszym z nich jest edukacja dzieci i dorosłych na temat roli szczepień oraz zagrożeń, jakie wiążą się z zakażeniem HPV, wirusem odpowiadającym m.in. za nowotwory szyjki macicy, odbytu, krtani czy jamy ustnej. Kolejnym pomysłem jest zwiększenie liczby placówek z dostępnymi szczepieniami o kolejne POZ-y, ale też szkoły. Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało, że pracuje nad niezbędnymi zmianami.