Newsy

Jerzy Owsiak: Nie idę tam, gdzie ludzie włos dzielę na cztery, kombinują i tworzą spiskowe teorie dziejów

2019-08-26  |  06:50
Mówi:Jerzy Owsiak
Funkcja:założyciel i prezes zarządu Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
  • MP4
  • Twórca WOŚP tłumaczy, że wsparcie ze strony osób, które kibicują jego działaniom, przezwycięża hejt, krytykę i wszelkie inne przeszkody. Dlatego nie poddaje się i mimo nieprzychylności decydentów, robi swoje i kontynuuje charytatywne akcje. Jego zdaniem szkoda czasu na kłótnie, spory i jałowe dyskusje, które tylko pochłaniają energię, a nie przynoszą niczego dobrego. Przyznaje też, że jest zaniepokojony obecną sytuacją w Polsce.

    Jerzy Owsiak przyznaje, że po tragicznych wydarzeniach, jakie miały miejsce w styczniu w Gdańsku, na moment pojawiło się zwątpienie, ale doping i słowa wsparcia ze strony milionów osób sprawiły, że mobilizacja i motywacja do działania całkowicie nie zgasły.

    – Informacja zwrotna, którą otrzymaliśmy od Polaków, była tak ogromna, tak zdumiewająca, tak przepiękna. Kiedy napisałem na mojego Facebooka, że wracamy, że po prostu trzeba zakasać rękawy i dalej pracować, dostałem prawie 12 mln lajków. I to cię obezwładnia. Nagle sobie myślisz: Kurczę no, ludzie wiedzą, co robimy. Kiedy my, Polacy, robimy rzeczy niefajne, kiedy robimy bałagan, to momentami ten duch opada i gdzieś tam ta energia na chwilę odchodzi od człowieka. Ale potem widzisz trzecie miasto co do wielkości, które się tworzy na festiwalu, na którym ludzie się szanują i tolerują. Znowu ta energia wraca, więc mówisz ludziom: to jest mój kawałek Ziemi. Jest to zabawa, jest rock’n’roll, ale gdzieś jest w tym usadowiona taka kropka nad i, która mówi, że traktujemy się bardzo poważnie – mówi agencji Newseria Jerzy Owsiak, założyciel i prezes zarządu Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

    Owsiak przyznaje, że bez krzepiących słów od osób zarówno z Polski, jak i zza granicy, ciężko byłoby mu się podnieść po tragedii, jaka miała miejsce podczas tegorocznego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Gdańsku. Dlatego pomimo rezygnacji z funkcji prezesa, postanowił jednak zmienić zdanie i nadal działać w kierunku, który obrał sobie przed laty.

    – To jest niezwykle motywujące, bo jeżeli nie ma informacji zwrotnej, to wiesz, to tak trochę płyniesz w jakimś takim kierunku, a potem już słabniesz, słabniesz i mówisz: Daję sobie spokój. A jeżeli widzisz, że ludzie chcą być z tobą, że chcą to tworzyć, no to to daje takie świadome poczucie, że wiesz, co mówisz, wiesz, co robisz, wiesz, do czego dążysz, do czego zmierzasz. Jak wiesz, że masz zaplecze, to się lepiej to robi, to wiesz, energia w tobie jest taka zupełnie inna, pozytywna – mówi Jerzy Owsiak.

    Twórca Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy podkreśla, że od jakiegoś czasu zmaga się ogromną falą hejtu, krytyki, nagonki i niczym nieuzasadnionych oskarżeń. I trzeba mieć niezwykle silny charakter, by w takiej sytuacji się nie załamać, nie zwątpić i nie zrezygnować.

    – To nie jest najlepszy czas, mówię wprost o tym, co się teraz dzieje w Polsce, nie ukrywam tego. Część ludzi ma o to do mnie żal, uważa, że nie powinienem tego robić, że to jest polityka. To nie jest polityka, to jest dbałość o to, gdzie mieszkam, to jest dbałość o mój dom, o to, jak będą żyły moje wnuczki, w jakiej prawdzie, w jakim otoczeniu, w jakich kolorach, w jakich wartościach. I nikt mi nie zabroni tego mówić, będę to mówił zawsze. A wydaje mi się, że te wartości, które stworzyliśmy przez 27 lat z tyloma milionami Polaków, że one nie są złe. Efekt tego jest niesamowity, efekt jest namacalny. W związku z tym chcę się tego trzymać i chcę o to walczyć – mówi Jerzy Owsiak.

    Mimo nieprzychylności ekipy rządzącej i wielu kłód rzucanych pod nogi Owsiakowi udało się zorganizować Pol’and’Rock Festiwal, który przyciągnął setki tysięcy osób. Kolejnym projektem jest Wielki Charytatywny Mecz TVN.                                 

    – Ten mecz też jest takim elementem tej walki, taki bardzo pozytywny, radosny, wesoły. Nie idę tam, gdzie jest foch, mnie nie ciągnie do focha, mnie ciągnie tam, gdzie jest energia. Ja nie idę tam, gdzie ludzie włos dzielą na czworo, kombinują i mają teorię spiskową dziejów. Idę tam, gdzie działają, gdzie jest coś pozytywnego, więc też zapraszam państwa do tego pięknego świata, takiego, gdzie budujemy ze wszystkimi, gdzie nikogo nie odrzucamy, gdzie się nie dzielimy, tylko jesteśmy razem – mówi Jerzy Owsiak.

    Wielki Mecz Reprezentacja WOŚP kontra Gwiazdy TVN odbędzie się 8 września w Warszawie.

    Czytaj także

    Kalendarium

    Więcej ważnych informacji

    Jedynka Newserii

    Jedynka Newserii

    Teatr

    Jadwiga Jankowska-Cieślak i Daniel Olbrychski po 50 latach znów zagrają małżeństwo w sztuce „Przebłyski”. „To duża rozkosz spotkać się po tylu latach”

    Twórcy sztuki zatytułowanej „Przebłyski” podkreślają, że jest to spektakl – lustro każdej pary. Kreowani przez Jadwigę Jankowską-Cieślak i Daniela Olbrychskiego Rosa i Abrasza przez lata byli małżeństwem, a w chwili śmierci mężczyzny widzowie dostają kompendium wiedzy o ich niełatwym życiu. Odtwórca głównej roli cieszy się, że znów może się spotkać na scenie z aktorką, która od lat robi na nim ogromne wrażenie. Przyznaje też, że Serge Kribus napisał ten tekst z myślą o nim i zależało mu, żeby zagrał tę sztukę w Paryżu. Najpierw jednak przedstawienie zostanie zaprezentowane w polskiej wersji.

    Edukacja

    Kompetencje STEM wchodzą szerzej do edukacji. Inicjatywa edukacyjna Amazon objęła już pół miliona dzieci w Polsce

    Na warszawskiej Pradze Północ otwarto właśnie pierwszą STEM Kindlotekę, czyli przestrzeń edukacyjną dla dzieci i młodzieży, która stawia na rozwój kompetencji w obszarze nauki, technologii, inżynierii i matematyki. To inicjatywa Amazon i stowarzyszenia Cyfrowy Dialog rozwijana od 2019 roku, w ramach której funkcjonuje ponad 100 takich placówek, a z prowadzonych w nich zajęć skorzystało już pół miliona dzieci. STEM uważane są za kompetencje przyszłości, a badania wskazują, że można je rozwijać już u najmłodszych uczniów.

    Prawo

    Zmieni się definicja mobbingu. Nowe prawo da skuteczniejsze narzędzia ochrony nękanym pracownikom

    Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce uprościć prawną definicję mobbingu. Dodatkowo opracowywana nowelizacja przepisów ma nałożyć nowe obowiązki na pracodawców, których celem będzie określenie zasad przeciwdziałania mobbingowi i to na poziomie regulaminu pracy lub innych wewnętrznych regulacji. Dzięki któremu podwładni będą bardziej świadomi swoich praw i będą mogli lepiej reagować na przypadki ich łamania.