Newsy

Julia Kamińska: Nad udziałem w akcji „Dekolt dla Białorusi” wahałam się 5 sekund. Uznałam, że jeżeli kiedykolwiek mam się pokazać, to chyba tylko w takim kontekście

2021-10-21  |  05:30

Aktorka przyznaje, że nie bez powodu zdecydowała się na półnagą sesję, której efekty można oglądać w specjalnym kalendarzu „Dekolt dla Białorusi”. Dochód ze sprzedaży tego wydawnictwa zostanie bowiem przekazany na pomoc rodzinom białoruskich więźniów politycznych. Do każdego zdjęcia pozuje modelka topless trzymająca kota, a kobiece piersi stały się symbolem solidarności z Białorusią po tym, jak aktywistka Jana Shostak spotkała się z falą krytyki za to, że pokazała się publicznie bez stanika.

Julia Kamińska podkreśla, że choć nigdy wcześniej nie godziła się na sesję topless, to teraz niemal bez wahania uznała, że w tym kontekście warto. Akcja Fundacji „Wysokich Obcasów”  i redakcji „WO” – „Dekolt dla Białorusi” ma bowiem niezwykle szczytny cel, a jeśli tylko można wesprzeć potrzebujących, to aktorka nie ma wątpliwości, że takie działanie jest jak najbardziej słuszne.

– Kiedy dostałam tę propozycję, to na początku poczułam taki ścisk w żołądku, bo jednak było to przekroczenie mojej granicy, a z drugiej strony pomyślałam sobie, że jeżeli kiedykolwiek mam się pokazać, to chyba tylko w takim kontekście. Dostałam tę wiadomość jakoś w nocy i moje wahanie trwało mniej więcej 5 sekund. Ten ucisk w żołądku trwał 5 sekund, a potem napisałam: jasne! – mówi agencji Newseria Lifestyle Julia Kamińska.

Jej zgoda na udział w sesji topless to również wyraz solidarności z aktywistką Janą Shostak. Kiedy bowiem wystąpiła ona na konferencji prasowej ubrana w biało-czerwoną sukienkę z dużym dekoltem, wiele osób uznało, że taki strój odwraca uwagę i odbiera jej wiarygodność. Aktorka w ten sposób chce zamanifestować swój sprzeciw wobec takiego traktowania kobiet. Jej zdaniem tylko one same powinny decydować o tym, kiedy chcą odsłonić swoje ciała, a inni nie mają prawa ich za to krytykować.

– Kobiece piersi, dekolt, sutki stały się symbolem walki o wolność dla Białorusi. Po genialnym happeningu Jany Shostak to było nieprawdopodobne obserwować reakcje ludzi. Bo to, że kobieta ma sutki, okazało się dla wszystkich niezwykle szokujące. Myślę, że gdyby to był mężczyzna z gołym torsem, absolutnie nikt by go nie skrytykował. Bardzo współczułam wtedy Janie, ale pomyślałam sobie też, że to jest wielki rozgłos i że trzeba to jakoś wykorzystać. A potem jakimś cudem przyszła do mnie ta wiadomość, że mogę być częścią tego przedsięwzięcia i mimo właśnie tego stresu bardzo się ucieszyłam – mówi Julia Kamińska.

Kalendarz symbolicznie zaczyna się 9 sierpnia, czyli w rocznicę wybuchu białoruskiego zrywu, w dniu, kiedy Alaksandr Łukaszenka ogłosił, że wygrał wybory prezydenckie przewagą 80 proc. głosów. Zarzucający mu sfałszowanie wyborów Białorusini wyszli wtedy na ulicę, co spotkało się z agresywną reakcją władzy. W kalendarzu pomiędzy zdjęciami umieszczono listę 647 nazwisk więźniów politycznych Białorusi. Oprócz nich informacje, za co oraz na jak długo te osoby zostały skazane. Publikacja trafiła do sprzedaży 2 października. Cały dochód z jej sprzedaży zostanie przekazany rodzinom więźniów politycznych w Białorusi.

– Jeszcze nie wiem, ile udało nam się do tej pory zebrać pieniędzy, ale mam nadzieję, że będzie to bardzo duża kwota i bardzo się cieszę, że mogłam wziąć w tym udział – mówi aktorka.

Oprócz Julii Kamińskiej do akcji „Dekolt dla Białorusi” dołączyły również: Magda Gessler, działaczka społeczna Karolina Więckiewicz, transkobieta z Białorusi Luna Czerniakowska, aktorka Maja Hirsch i blogerka Tamara Gonzalez Perea. Jako że do akcji zaproszono więcej osób i wszystkich zdjęć nie udało się zmieścić w jednym kalendarzu, to organizatorzy planują opublikować również specjalny album fotograficzny.

Czytaj także

Więcej ważnych informacji

Media

Finanse

Ponad 70 proc. Polaków najbardziej obawia się braku dostępu do opieki zdrowotnej. Prywatne ubezpieczenie zdrowotne posiada już 3,5 mln osób

Po I połowie tego roku prywatnym ubezpieczeniem zdrowotnym było objętych już 3,5 mln Polaków. To 15-proc. wzrost rok do roku – wynika z danych Polskiej Izby Ubezpieczeń. Do tego wzrostu popularności przyczyniła się pandemia COVID-19, która dodatkowo spotęgowała obawy Polaków związane z utratą zdrowia i brakiem dostępu do opieki lekarskiej. Pakiety medyczne to dziś najpopularniejszy benefit w polskich firmach – korzysta z niego ponad 70 proc. pracowników.

Infrastruktura

70 proc. budynków mieszkalnych w Polsce jest nieefektywnych energetycznie. Ich kompleksowa renowacja może napędzić gospodarkę i stworzyć kilkaset tysięcy nowych miejsc pracy

W Polsce aż 70 proc. spośród 5 mln domów jednorodzinnych nie spełnia standardów efektywności energetycznej. W rezultacie roczne koszty ogrzewania typowego domu o powierzchni 118 mkw., wyposażonego w kocioł węglowy oraz stare drzwi i okna, sięgają w tej chwili ok. 6,5 tys. zł. Po modernizacji, ociepleniu i wymianie stolarki ten koszt mógłby spaść nawet do 1,8 tys. zł rocznie – oszacowali analitycy w raporcie „Fala renowacji szansą na rozwój Polski po pandemii”. Wynika z niego także, że w Polsce powszechna termomodernizacja budynków mieszkalnych – wymuszona unijną strategią – mogłaby się stać motorem napędowym krajowej gospodarki po pandemii i stworzyć nawet kilkaset tysięcy nowych miejsc pracy.